Radar lotów samolotów. Mapa lotów online i aplikacje do śledzenia ruchu lotniczego
Radar lotów to narzędzie przydatne nie tylko dla profesjonalistów, ale też dla osób, które są zwykłymi podróżnikami lub pasjonatami. Dostarcza dokładnych informacji o samolotach, a także warunkach pogodowych, klęskach żywiołowych czy samych lotniskach. Jak działa radar lotów i jak sprawdzić aktualne samoloty w powietrzu? Sprawdźmy!
- Jak działa radar samolotów?
- Jakie informacje pokazuje radar lotów?
- Radar lotów – jak go używać?
- Radar lotów dla użytkowników dronów
- Aplikacje do śledzenia lotów
Jak działa radar samolotów?
Radar lotniczy to sieć odbiorników naziemnych, które umożliwiają śledzenie samolotów z regularnych linii lotniczych oraz wakacyjnych lotów czarterowych. Co ciekawe, dotyczy to również lotów wojskowych, jednak tylko tych, które udostępniają sygnał ADS-B lub MLAT. Dane, które są uzyskiwane z transponderów zamontowanych w statkach powietrznych, układają się w mapę lotów, na której można uzyskać różne informacje. Wśród nich przede wszystkim znajdują się współrzędne, punkt odlotu i przylotu, a także wysokość i prędkość samolotu.
Większość serwisów, takich jak AirNav RadarBox, oferuje podstawowe funkcje za darmo, z możliwością wykupienia subskrypcji na dodatkowe opcje, jak np. przydatne filtry, brak reklam i więcej informacji na temat wybranych lotów.
Jakie informacje pokazuje radar lotów?
Radar pozwala na śledzenie samolotów w dowolnym momencie, niezależnie od ich lokalizacji. Możesz sprawdzić, jak zatłoczone jest niebo nad Kanadą lub sprawdzić samoloty nad Polską.
Radar pokazuje aktualny status lotu, a także inne interesujące dane, takie jak:
- czas i trasa lotu,
- typ maszyny wraz z dokładną fotografią (w większości przypadków),
- odwołane i opóźnione loty,
- namierzanie i śledzenie na żywo,
- lokalizacja i aktualne położenie,
- tablica przylotów i odlotów na lotnisku,
- numer lotu wraz z destynacją,
- wysokość i prędkość samolotu,
- korytarze powietrzne,
- kontrola lotów na lotnisku,
- monitorowanie punktualności.
Tego typu informacje będą przydatne nie tylko osobom, które chciałyby wiedzieć, jaki samolot przelatuje im właśnie nad głową, ale też w przypadku, gdy mają odebrać kogoś z lotniska.
Radar lotów – jak go używać?
Jeśli interesuje Cię śledzenie lotów i chcesz sprawdzić, jak działa mapa samolotów, możesz skorzystać z aplikacji mobilnych lub serwisów internetowych. Możliwe jest także zaimplementowanie widgetu na swojej stronie www. Radar lotów jest prezentowany jako interaktywna, dynamiczna mapa o różnym zasięgu. Można ją dowolnie oddalać i przybliżać, aby zwiększyć dokładność położenia samolotów na danym obszarze.
Radar lotów samolotów jest banalny w obsłudze. Aby znaleźć konkretny lot, wystarczy tylko wpisać jego numer w wyszukiwarkę na stronie.
Możliwe jest również śledzenie samolotów, które wyleciały z danego lotniska lub przylatują do konkretnej destynacji. Opcja ta znajduje się w filtrach.
Radar lotów dla użytkowników dronów
Radar lotów będzie przydatny także dla osób, które regularnie używają dronów. Dzięki temu mogą sprawdzić, czy w pobliżu urządzenia nie leci samolot, który mógłby je uszkodzić.
Przydatny tutaj może być nie tylko wybrany radar lotów, ale narzędzie specjalnie opracowane dla użytkowników dronów, czyli DroneRadar.
- Pobierz aplikację DroneRadar na Androida
- Pobierz aplikację DroneRadar na iOS
Aplikacja informuje, czy w danym miejscu można latać bez przeszkód czy jednak konieczna będzie wcześniejsza zgoda. Wyraźnie oznaczone są też miejsca, w których nie jest możliwa zabawa dronem.
Swój lot można zgłosić za pomocą opcji “Check-in”, dzięki której urządzenie będzie widoczne dla innych użytkowników przez kolejne 30 minut w promieniu 10 kilometrów.
Aktualizacja 28.09.2023
Ze względu na kłopoty z finansowaniem aplikacji oraz pojawiające się problemy techniczne wpływające na stabilność działania aplikacji PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej) zakończyła współpracę z twórcami aplikacji. Oznacza to, że zamiar lotu dronem należy zgłaszać zgodnie z tymczasową procedurą.
DroneRadar zniknął również ze sklepów z aplikacjami.
Aplikacje do śledzenia lotów
Radary lotów udostępniają szereg zaawansowanych funkcjonalności, które zadowolą wielu użytkowników, niezależnie od ich potrzeb. Z jakich aplikacji warto korzystać, by śledzić wybrane samoloty? Mamy trzy propozycje.
Flightradar24
Aplikacja umożliwia śledzenie samolotów poruszających się po całym świecie, w czasie rzeczywistym. Pozwala na identyfikowanie tych, które właśnie przelatują nad naszą głową – wystarczy tylko skierować urządzenie na niebo. Po dotknięciu wybranego samolotu można sprawdzić jego trasę, szacowany czas przylotu, prędkość, wysokość i wiele innych.
Air Traffic
Podobnie jak poprzednia aplikacja, Air Traffic wyświetla na mapie samoloty na żywo, z wieloma szczegółami na temat danego lotu. Są to przede wszystkim numer lotu, przewoźnik, miejsce odlotu i przylotu oraz typ samolotu wraz ze zdjęciami. Ciekawie prezentuje się też animacja widoku pilota 3D. Wszystkie funkcje są dostępne za darmo.
Samoloty na żywo
Aplikacja pozwala na śledzenie samolotów na całym świecie. Wysyła przydatne alerty z powiadomieniami o zmianach w planie lotu, a także umożliwia wyszukiwanie konkretnych lotów, lotnisk lub lokalizacji. Tak jak i inne radary, prezentuje szczegółowe informacje na temat trasy oraz samolotu.
Może Cię zainteresować:
- Czym jest i jak działa radar burz i opadów?
- Tankuj taniej dzięki aplikacjom do sprawdzania cen paliwa
- Internet satelitarny – wszystko, co musisz wiedzieć
- Przydatne aplikacje, które warto zainstalować przed wyjazdem na urlop
- Temperatura wody w Bałtyku i jeziorach – mapa online
- Najlepsze aplikacje do zwiedzania, przydadzą się w Polsce i za granicą