Mapa chmur i radar zachmurzenia w Polsce. Gdzie są chmury deszczowe?

09.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Mapa chmur i radar zachmurzenia w Polsce. Gdzie są chmury deszczowe?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Planujesz urlop, wycieczkę rowerową lub spotkanie w plenerze ze znajomymi? Zastanawiasz się, jaka będzie pogoda? Nie tylko radary deszczu i prognozy temperatury mogą Ci pomóc, ale także radar chmur – burzowych i deszczowych. W jaki sposób sprawdzić, czy w najbliższym czasie pojawi się zachmurzenie? Sprawdźmy!

Jak działa radar chmur?

Polska pogoda bywa trudna do przewidzenia i często zmienia się gwałtownie z godziny na godzinę. Jeśli chcesz być przygotowany na wszystko, warto sprawdzić radar chmur. Jest to mapa, która przedstawia aktualne zachmurzenie i chmury nad wybranym regionem. Działa nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie.

Mapa chmur może poinformować Cię o procentowym zachmurzeniu nieba, występowaniu chmur niskich oraz mgły. Widać na niej także kierunek wiatru. Informacje o wszelkich zjawiskach są pobierane ze stacji meteorologicznych, wyposażonych w sieci pomiarowo-obserwacyjne.

Widget Windy – jak to działa?

Windy pozwala sprawdzić, jak wygląda aktualnie oraz będzie się rozkładać zachmurzenie w ciągu najbliższych 10 dni. Wystarczy tylko skorzystać z wyszukiwarki i wpisać tam wybraną miejscowość lub zaznaczyć ją na mapie.

Pojawi się wówczas informacja o procentowym zachmurzeniu nieba dla danego miejsca. Z podręcznego menu można też wybrać inne nakładki:

  • ilość procentowa chmur niskich,
  • widoczność,
  • podstawa chmur (najniższa wysokość widzialnej części chmury).

Widget pozwala również w większych miastach obejrzeć na żywo aktualną pogodę, dzięki kamerom internetowym. Sprawdzisz w nim także wiele innych informacji – temperatury, deszcze, burze, siłę wiatru, a także jakość powietrza.

Jak powstają chmury?

Mapa chmur lub ich obserwacja na niebie sprawiają, że niekiedy zastanawiamy się, w jaki sposób powstają. Jest to bardzo proste! Para wodna, która powstaje przez ogrzanie wód promieniami słońca wędruje do góry. Gdy wysokość się zwiększa, ulega ochłodzeniu i wraca do swojej postaci lub zmienia się w kryształki lodu. Te z kolei kondensują się, a następnie zmieniają w chmury.

Nad Polską pojawia się ich wiele rodzajów chmur, które formują się w różny sposób. Wynika to z temperatur kondensacji. Istnieją takie, które tworzą się w wyższych temperaturach, ale też takie, które formułują się w niższych. Im wyższy stopień Celsjusza, tym pojawi się “grubsza” chmura.

Rodzaje chmur

Zanim zadamy sobie pytanie, gdzie są chmury, warto wiedzieć, jakie ich rodzaje występują przyrodzie. Można je podzielić na cztery, podstawowe grupy. Pierwsze trzy rozróżnia się na podstawie wysokości, na jakiej występuje ich podstawa w stosunku do poziomu gruntu. Są to chmury:

  • wysokie: od 5 do 13 km,
  • średnie: od 2 do 6 km,
  • niskie: od 0 do 2 km.

Czwarta grupa natomiast to chmury, które mają budowę pionową.

Chmury wysokie

chmury nad Polską - Cirrusy, Cirrostratusy, Cirrocumulusy

Wśród chmur piętra wysokiego wymienia się Cirrusy, Cirrostratusy oraz Cirrocumulusy. Są one zbudowane z małych kryształków lodu. Cirrusy mają kształt włókien lub ptasich piór i nigdy nie dają opadów deszczu lub śniegu. Cirrostratusy wyglądają niczym prawie przezroczysta zasłona, natomiast Cirrocumulusy przybierają formę małych, białych kłębków.

Chmury średnie

altocumulusy, altostratusy

Chmury piętra średniego to między innymi Altostratusy, które pokrywają całe niebo, tak że słońce jest widoczne bardzo niewyraźnie, jakby było schowane za matowym szkłem. Przynoszą one również niewielkie opady.  Do tej kategorii zalicza się również Altocumulusy, które mogą być kłębiaste lub nieco rozmyte i posiadają zacienioną podstawę.

Chmury niskie

stratusy, stratocumulusy, nimbostratusy

W przypadku chmur piętra niskiego wymienia się Stratusy, Stratocumulusy i Nimbostratusy. Stratusy tworzą się bardzo nisko nad ziemią i rozwijają się w poziomie. Stratocumulusy z kolei mają postać ciemnoszarą, kłębiastą o dużej rozciągłości. Nimbostratusy są ciemniejsze i dają opady deszczu lub śniegu. Całkowicie zasłaniają Słońce.

Chmury o budowie pionowej

cumulonimbus i cumulus

Cumulusy oraz Cumulonimbusy to z kolei chmury o budowie pionowej. Pierwsze wyglądają niczym białe kłębki waty i występują pojedynczo. Przyjemnie się je ogląda, w przeciwieństwie do Cumulonimbusów. Są to największe ze wszystkich chmur, a ich wierzchołek sięga nawet 12 kilometrów. Pionowe prądy powietrza w ich wnętrzu mogą osiągać prędkość nawet do 100 km/h.

Aplikacje z mapą zachmurzenia

Radar chmur deszczowych i innych możesz śledzić również w aplikacjach mobilnych. W większości z nich znajdziesz także prognozy innych zjawisk pogodowych, dzięki którym zaplanujesz sobie swój odpoczynek na kolejne dni.

Weather Radar Pro

radar chmur - Weather Radar Pro

Chcesz poznać aktualne zachmurzenie? Polska aplikacja Weather Radar Pro zapewni Ci dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, już w podstawowej wersji. Na mapie można znaleźć procentowy udział na niebie w danym miejscu chmur wysokich, średnich oraz niskich, a także podstawę chmur, mgłę czy widoczność.

Weather Radar – Windy, rain radar & storm radar

mapa zachmurzenia w aplikacji Windy, rain radar & storm radar

Weather Radar oferuje nałożenie różnych warstw, dzięki czemu można sprawdzić, jak kształtuje się mapa chmur. Polska aplikacja oferuje podstawowe informacje o zachmurzeniu w danym miejscu, a także o spodziewanych zmianach pogodowych w ciągu najbliższych godzin. Ma przejrzysty interfejs, który nie powinien nikomu sprawić problemów.

Radar pogodowy – mapa chmur

Radar pogodowy – mapa radarowa obrazujący zachmurzenie w Polsce

Chcesz wiedzieć, gdzie są chmury? Radar pogodowy będzie doskonałym wyborem. Aplikacja pokazuje, jak kształtuje się zachmurzenie w Polsce oraz innych regionach świata. Dodatkowo wyświetla także temperaturę, spodziewane opady deszczu, prędkość wiatru ciśnienie oraz wilgotność powietrza.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.