“Punkty zwrotne: Bomba i zimna wojna” – nowy dokument na Netflix

18.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
“Punkty zwrotne: Bomba i zimna wojna” – nowy dokument na Netflix
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na Netfliksie zadebiutował niezwykły dokument, zapraszający widzów do podróży w czasie – “Punkty zwrotne: Bomba i zimna wojna”. Ciesząca się dużą popularnością seria obrazuje przebieg zimnej wojny oraz jej echa, które wybrzmiewają współcześnie niezwykle głośno.

Punkty zwrotne: Bomba i zimna wojna – o czym jest nowy dokument Netflixa?

Netflix podjął próbę ujęcia przełomowych wydarzeń w historii świata w formę serialu dokumentalnego pt. “Punkty zwrotne: Bomba i zimna wojna”. Jak wskazuje sam tytuł, mowa o okresie zimnowojennym, w którym napięcia między Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim sięgały zenitu, a globalna apokalipsa była jak najbardziej realnym scenariuszem. Co gorsza, niejednokrotnie było od niej dosłownie o krok, a szczęśliwy bieg zdarzeń zawdzięczamy nie skutecznej polityce zagranicznej czy wywiadowi, lecz… czystemu fartowi. 

Twórcy nie zatrzymują się jednak na latach słusznie minionych, kreśląc ciąg przyczynowo-skutkowy, prowadzący nas ku współczesności. Udowadniają przy okazji, że zimna wojna to pojęcie, którym zasadnie określić można również obecną sytuację na arenie międzynarodowej. Jak czytamy w oficjalnym opisie produkcji: 

Nadchodzi ostateczny dokument o zimnej wojnie i jej następstwach po upadku Związku Radzieckiego, który doprowadził do wzrostu Władimira Putina. Zawierając wywiady z wybitnymi politykami, dziennikarzami i ludźmi, którzy przeżyli historię, seria ta jest eksploracją trwającego dziesięciolecia konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim w kontekście bieżących wydarzeń, które ujawniają, że zimna wojna trwa nadal, a świat pozostaje nad przepaścią wojny nuklearnej.

Na ekranie nie zabraknie liderów politycznych, specjalistów oraz bezpośrednich świadków ataku nuklearnego, którzy zechcieli podzielić się ze światem swoim wstrząsającym świadectwem. 

Punkty zwrotne: Bomba i zimna wojna – twórcy

Za tym, liczącym 9 odcinków serialem stoją Luminant Media i reżyser Brian Knappenberger (“Punkty zwrotne: 11 września i wojna z terroryzmem”, “Anonymous. Historia haktywizmu”, “W sieci ułudy: Śmierć, kłamstwa i internet”). 

Gdzie i kiedy obejrzeć?

Komplet odcinków serialu od 12 marca możecie obejrzeć wyłącznie na Netfliksie.

Źródło: Netflix

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.