Ptaki online – najlepsze kamerki do obserwacji ptaków na żywo

30.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Ptaki online – najlepsze kamerki do obserwacji ptaków na żywo
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Birdwatching (zwane również ptasiarstwo) to rodzaj hobby, w którym chodzi o obserwacje ptaków. W przeciwieństwie do ornitologii, mówimy tutaj o amatorskim „podglądaniu” wszelkiego rodzaju ptactwa, bez prowadzenia badań naukowych.

Do realizacji tej pasji tak naprawdę wystarczy już dobry wzrok, lecz więcej zobaczymy z pomocą kamery online do obserwacji ptaków, przyrządów optycznych lub urządzeń cyfrowych. W szczególności te ostatnie zyskują coraz większą popularność – na flagowych smartfonach można korzystać z coraz lepszego przybliżenia, które pozwoli zobaczyć okoliczne ptaki. Ponadto na swoim telefonie można zainstalować aplikacje do rozpoznawania ptaków, by dowiedzieć się, z jakim okazem mamy do czynienia.

Kamery online do obserwacji ptaków

Inną możliwością jest kamera do obserwacji ptaków. Ta pozwala zobaczyć wszelakie ptactwo w sytuacji, w której tradycyjnymi metodami (lornetką, czy lunetą) nie byłoby takiej możliwości. Możemy takową spróbować zainstalować sami, ale w sieci można oglądać transmisje „na żywo” i to naprawdę wielu niezwykłych okazów! Przyjrzyjmy się ciekawszym z nich.

Jakie ptaki online można oglądać na żywo?

1. Gniazdo bocianie i jego mieszkańcy

gniazdo bocianie - bociany online

Zacznijmy od rodzimego „podwórka” i jednego z najbardziej polskich ptaków – bociana białego. Ten gatunek dużego ptaka brodzącego jest jednym z naszych znaków rozpoznawczych i wielu ludzi oczekuje ich powrotu do Polski (na przełomie marca i kwietnia). Jeżeli nie mieszkamy na obszarach wiejskich, to znalezienie gniazda graniczy z cudem. Dlatego powstały strony tj. bocianyonline.pl czy bociany-online.pl, gdzie możemy obserwować gniazda tych wielkich ptaków w wielu miejscach w Polsce.

2. Urodzony łowca, czyli bielik online

bielik online

Pozostańmy jeszcze w patriotycznych klimatach i skupmy się na ptaku, który (prawdopodobnie) widnieje na naszym godle narodowym. Orzeł bielik, to ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, który jest drapieżnikiem szczytowym w piramidzie troficznej ekosystemów, które zasiedla. Jest ptakiem niezwykle pięknym i majestatycznym, ale znalezienie gniazda dla niektórych może być dość trudne. Na szczęście Komitet Ochrony Orłów streamuje na platformie YouTube obraz z kamery znajdującej się przy gnieździe w Borach Tucholskich.

3. Bociany czarne online to nie lada rarytas!

bociany czarne online

Jest to niezwykle intrygujący kuzyn naszego bociana białego. Choć przez IUCN (Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody) uznawany za gatunek najmniejszej troski, a sam jest szeroko rozpowszechniony w Europie, Azji i Afryce, to w Polsce ten wielki ptak podlega ścisłej ochronie gatunkowej i wymaga czynnej ochrony. Ponadto w naszym kraju obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, które mogłyby spowodować płoszenie lub niepokojenie bocianów czarnych. Dlatego chcąc zobaczyć gniazdo bocianie tego gatunku, warto ponownie skorzystać z kamer online do obserwacji ptaków wcześniej wspomnianego Komitetu Ochrony Orłów oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

4. Miniaturowy ptaszek tropikalny – kolibry online

kolibry online

Przejdźmy teraz do skrajnie innego ptactwa. Kolibrowate to rodzina ptaków z rzędu krótkonogich, które są jednymi z najmniejszych ptaków na świecie. Niektóre z gatunków mają zaledwie 6 centymetrów i ważą niecałe 2 gramy! Ptaki te są niezwykle urocze, nieprawdopodobnie szybkie (osiągają prędkość do 120 km/h!) i potrafią wykonać zawis (tzn. wisieć w powietrzu), który ułatwia im pozyskiwanie pożywienia (chociażby poprzez picie nektaru z kwiatów). Te niezwykłe ptaki można oglądać chociażby przy poidełkach jednej z restauracji w Kalifornii (hummingbirdspot.com).

5. Albatrosy i ich oceaniczne perypetie

albatrosy

Ciekawymi ptakami, które można zobaczyć na kamerach są albatrosowate. Albatrosy należą do dużych, morskich ptaków i są zaliczane do rzędu rurkonosych. Ptaki te posiadają dość krępe ciało oraz masywny, charakterystycznie zagięty dziób. Ponadto są bardzo dobrymi pływakami, jak również szybownikami. W związku z tym, że większość życia spędzają nad oceanami, to spotkać na lądzie można je głównie w okresie lęgowym. Na stronie allaboutbirds.org można zobaczyć zwierzęta online na żywo, w tym wspomniane Albatrosy, a konkretnie ich jeden z gatunków – Królewskie.

6. A może po prostu ptaki przy karmnikach?

karmiki online

Jeżeli natomiast chcemy zobaczyć różne ptaki z danego regionu świata, to warto skorzystać z kamer montowanych przy karmnikach. W takim miejscu potrafi się spotkać „śmietanka towarzyska” danego lasu, by wspólnie korzystać z pozostawionego przez opiekunów pożywienia. Swoje transmisje na platformie YouTube prowadzą w Polsce chociażby Live Birds Poland czy Solińskie ptaki i inne zwierzaki. Z zagranicznych kanałów można skorzystać z zasobów Cornell Lab Bird Cams, Bird Watching HQ, czy NatureTec.

Gniazda ptaków online – podsumowanie

Obserwacja ptaków online i/lub na żywo potrafi być bardzo ciekawa, a przy tym niezwykle relaksująca. Jeżeli chcecie natomiast sami spróbować „podglądać” nasze rodzime ptactwo, to warto pomyśleć o wybudowaniu np. na parapecie karmnika i zamontowanie odpowiedniej kamery zewnętrznej. W ofercie naszego sklepu możecie znaleźć sprzęt, który bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem.

Może Cię zainteresować:

Milenials ze Szczecina, którego największą pasją jest branża IT. Uwielbiam majsterkować przy komputerach oraz laptopach i zawsze staram się być na bieżąco z nowymi trendami w branży. Chętnie pozyskuję nową wiedzę, jak również się nią dzielę. Aktualnie pracuję jako nauczyciel informatyki w Technikum i rozwijam potrzebne do tego kompetencje