Przydatne zmiany w Microsoft Teams. Wideokonferencje wchodzą na nowy poziom

26.01.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Przydatne zmiany w Microsoft Teams. Wideokonferencje wchodzą na nowy poziom
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wraz z początkiem pandemii koronawirusa wiele firm, szkół i innych instytucji zaczęło regularnie korzystać z wideokonferencji. Wzrost zainteresowania tym sposobem komunikacji sprawił, że aplikacje do wideokonferencji stały się znacznie lepsze, niż jeszcze dwa lata temu. Teraz Microsoft i nowa aktualizacja Teams sprawiają, że spotkania online wejdą na jeszcze wyższy poziom.

Przydatna aktualizacja Teams – będzie lepsze audio

Na rynku jest obecnie wiele aplikacji pozwalających na przeprowadzanie wideokonferencji. Najpopularniejsze z nich to:

  • Microsoft Teams,
  • ZOOM,
  • Google Meet,
  • Skype,
  • Classroom.

Microsoft Teams jest aplikacją szczególnie cenioną ze względu na bardzo dobrą wymianę danych z innymi usługami amerykańskiego giganta (Teams łączy się z kalendarzem, pocztą Outlook, czy dyskiem OneDrive). Teraz pojawia się kolejny argument, żeby wybrać właśnie tę aplikację do wideochat-ów.

Zmiany w najnowszej wersji Microsoft Teams obejmują tym razem dźwięk. Teamsy po aktualizacji sprawią, że będzie znacznie wyraźniejszy.

MS Teams - fragment okna wideokonferencji
fot. Microsoft

Redukcja szumów w nowej wersji Teams

Pierwszą istotną zmianą w nowej wersji aplikacji MS Teams jest redukcja szumów. Firma wykorzystała do jej realizacji zaawansowane algorytmy i uczenie maszynowe. Co to oznacza? Program rozpozna, które dźwięki to istotny przekaz, a jaką część pasma stanowią zniekształcenia.

Dzięki redukcji szumów dźwięk będzie dla odbiorców o wiele bardziej wyraźny i zrozumiały. Mechanizm redukcji szumów usunie także niepotrzebne dźwięki otoczenia, czy zakłócenia wynikające ze słabej jakości mikrofonu lub łącza internetowego.

Z pewnością wszystkie osoby, które regularnie uczestniczą w wideokonferencjach (na przykład w pracy lub szkole) doskonale znają ten problem. W skrajnych przypadkach szumy znacznie utrudniały zrozumienie mówcy. To jednak nie koniec zmian w nowej wersji Teamsów.

Microsoft Teams - aplikacja wykorzystywana także do nauki
fot. Microsoft

Aktualizacja Teams sprawia, że nie usłyszymy już, czego słucha kolega z pracy

Dodanie do aplikacji Microsoft Teams nowych algorytmów rozpoznających dźwięki poskutkowało możliwością dodania kolejnej nowości. Teraz podczas wideokonferencji aplikacja Teams rozpozna dźwięk odtwarzanej muzyki. Co się stanie w takiej sytuacji? Microsoft Teams zdejmie część obowiązków osoby prowadzącej wideokonferencję.

Aplikacja Teams wyciszy mikrofon, gdy uczestnik wideokonferencji włączy muzykę.

Brak szumów i wyciszenie mikrofonu osoby słuchającej muzyki sprawią, że wideokonferencje staną się znacznie bardziej zrozumiałe dla uczestników.

W ostatnich dwóch latach zmiany w Microsoft Teams dotyczyły głównie obrazu. Użytkownicy otrzymali między innymi możliwość usunięcia tła, zgłaszania się do odpowiedzi, czy dodawania reakcji podczas rozmowy wideo,.

Zobacz także:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.