Przydatne zmiany w Microsoft Teams. Wideokonferencje wchodzą na nowy poziom
Wraz z początkiem pandemii koronawirusa wiele firm, szkół i innych instytucji zaczęło regularnie korzystać z wideokonferencji. Wzrost zainteresowania tym sposobem komunikacji sprawił, że aplikacje do wideokonferencji stały się znacznie lepsze, niż jeszcze dwa lata temu. Teraz Microsoft i nowa aktualizacja Teams sprawiają, że spotkania online wejdą na jeszcze wyższy poziom.
Przydatna aktualizacja Teams – będzie lepsze audio
Na rynku jest obecnie wiele aplikacji pozwalających na przeprowadzanie wideokonferencji. Najpopularniejsze z nich to:
- Microsoft Teams,
- ZOOM,
- Google Meet,
- Skype,
- Classroom.
Microsoft Teams jest aplikacją szczególnie cenioną ze względu na bardzo dobrą wymianę danych z innymi usługami amerykańskiego giganta (Teams łączy się z kalendarzem, pocztą Outlook, czy dyskiem OneDrive). Teraz pojawia się kolejny argument, żeby wybrać właśnie tę aplikację do wideochat-ów.
Zmiany w najnowszej wersji Microsoft Teams obejmują tym razem dźwięk. Teamsy po aktualizacji sprawią, że będzie znacznie wyraźniejszy.
Redukcja szumów w nowej wersji Teams
Pierwszą istotną zmianą w nowej wersji aplikacji MS Teams jest redukcja szumów. Firma wykorzystała do jej realizacji zaawansowane algorytmy i uczenie maszynowe. Co to oznacza? Program rozpozna, które dźwięki to istotny przekaz, a jaką część pasma stanowią zniekształcenia.
Dzięki redukcji szumów dźwięk będzie dla odbiorców o wiele bardziej wyraźny i zrozumiały. Mechanizm redukcji szumów usunie także niepotrzebne dźwięki otoczenia, czy zakłócenia wynikające ze słabej jakości mikrofonu lub łącza internetowego.
Z pewnością wszystkie osoby, które regularnie uczestniczą w wideokonferencjach (na przykład w pracy lub szkole) doskonale znają ten problem. W skrajnych przypadkach szumy znacznie utrudniały zrozumienie mówcy. To jednak nie koniec zmian w nowej wersji Teamsów.
Aktualizacja Teams sprawia, że nie usłyszymy już, czego słucha kolega z pracy
Dodanie do aplikacji Microsoft Teams nowych algorytmów rozpoznających dźwięki poskutkowało możliwością dodania kolejnej nowości. Teraz podczas wideokonferencji aplikacja Teams rozpozna dźwięk odtwarzanej muzyki. Co się stanie w takiej sytuacji? Microsoft Teams zdejmie część obowiązków osoby prowadzącej wideokonferencję.
Aplikacja Teams wyciszy mikrofon, gdy uczestnik wideokonferencji włączy muzykę.
Brak szumów i wyciszenie mikrofonu osoby słuchającej muzyki sprawią, że wideokonferencje staną się znacznie bardziej zrozumiałe dla uczestników.
W ostatnich dwóch latach zmiany w Microsoft Teams dotyczyły głównie obrazu. Użytkownicy otrzymali między innymi możliwość usunięcia tła, zgłaszania się do odpowiedzi, czy dodawania reakcji podczas rozmowy wideo,.
Zobacz także: