Przełom w konstruowaniu laptopów? Craob X jest ultrasmukły i nie ma żadnych złączy!

01.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Przełom w konstruowaniu laptopów? Craob X jest ultrasmukły i nie ma żadnych złączy!
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Craob X to ciekawa konstrukcja i być może pewien przełom w dziedzinie projektowania notebooków. To laptop bez złączy. Wszystkie połączenia odbywają się bezprzewodowo. Także ładowanie baterii komputera jest bezprzewodowe. Warto natomiast zwrócić uwagę, że póki co jest to dopiero prototyp.

Dzisiejsza premiera nowatorskiego laptopa odbiła się szerokim echem w świecie technologii. Póki co ciężko jednak stwierdzić, kiedy taki sprzęt trafi do produkcji.

Craob X – laptop bez złączy

Tendencję do usuwania różnych portów obserwujemy od kilku lat w przypadku smartfonów. Tam topowe modele często nie posiadają już wejścia słuchawkowego minijack. Niektóre nie mają też slotu na karty pamięci. Z jednej strony pomaga to w osiągnięciu wodoszczelności i zmniejszeniu wymiarów urządzenia. Minusem jest pewne ograniczenie funkcjonalności takiego urządzenia.

W przypadku laptopa Craob X projektant nie poszedł na żadne kompromisy i… usunął wszystkie złącza. Jak w takim modelu miałoby się odbywać przesyłanie danych, czy ładowanie baterii? Wszystko ma się odbywać w sposób bezprzewodowy.

Craob X laptop bez złączy
fot. Craob

Specyfikacja notebooka Craob X

Craob X został zaprezentowany przez firmę bez większej historii. Póki co nie wiemy, czy jest to projekt, który wejdzie do produkcji, czy zamiarem producenta było tylko zrobienie szumu medialnego. Być może jest to żart sprawnego designera, który przygotował realistyczne wizualizacje urządzenia.

Firma podała natomiast całkiem sporo informacji dotyczących szczegółów technicznych urządzenia. Craob X miałby być ultrabookiem działającym na podzespołach Intel Alder Lake P.

Ekran laptopa bez złącz ma przekątną 13,3″ i rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli. W zależności od modelu komputer byłby wyposażony w nowoczesne i energooszczędne procesory Intel Alder Lake P, na przykład Intel Core i7 12-tej generacji. Pamięć RAM to imponujące 32 GB. Dysk twardy posiadający złącze PCI Express 4.0 x4 ma pojemność 2 TB.

Laptop posiada ładowanie indukcyjne i łączność Wi-Fi 6. Wrażenie robią wymiary i waga urządzenia. Craob X ma grubość zaledwie 7 milimetrów waży 850 gramów.

Craob X - laptop bez złącz
fot. Craob

„Bezprzewodowe złącza”

Jak laptop bez żadnego portu mógłby łączyć się z innymi urządzeniami, czy nośnikami danych? Producent chce, aby odpowiadało za to mocowane za pomocą magnesu pudełeczko. Jest w nim ładowarka indukcyjna i hub zawierający porty USB, wejście na słuchawki, czy slot na karty pamięci.

Craob X - laptop bez złączy
fot. Craob

Kiedy laptop wejdzie do sprzedaży? Producent twierdzi, że wkrótce.

Ze strony producenta wynika, że laptop bez złącz może niedługo pojawić się w sprzedaży. Wielu internautów podważa jednak wiarygodność tej nieznanej nikomu firmy. Tak, czy inaczej Craob X jest bardzo ciekawym projektem. Być może to właśnie jest kierunek rozwoju notebooków.

Zobacz także inne ciekawe newsy o laptopach:

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.