Opera One – nowy interfejs i funkcje plus integracja z Aria AI

27.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Opera One – nowy interfejs i funkcje plus integracja z Aria AI
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) na szeroką skalę sprawia, że Opera One znacząco odróżnia się od konkurencji. Jednak zalety tej nowoczesnej przeglądarki nie kończą się na wykorzystaniu nowinek technologicznych.

Co to jest Opera One?

Opera One to najnowsza odsłona popularnej przeglądarki (służącej internautom od 1996 roku) należącej do norweskiej Opera Software ASA kontrolowanej przez konsorcjum chińskich firm.

Nie mamy tutaj do czynienia z kosmetycznymi zmianami. Producent wprowadził poważne nowości, do których użytkownicy “starej” Opery będą musieli się przyzwyczaić.

Możliwe, że Opera One przyciągnie do siebie nowych użytkowników – teraz zajmuje w Polsce drugie miejsce wśród najpopularniejszych przeglądarek (po niekwestionowanym liderze czyli Google Chrome).

Co nowego w przeglądarce Opera One?

Opera One to nowy interfejs i funkcje, m.in.:

  • wygląd – Opera One wygląda lepiej, jest przejrzysta i łatwa w nawigacji, w pasku adresowym zwraca uwagę przycisk uruchamiający VPN, po lewej stronie, w bocznym pasku, zgrupowane są narzędzia, całość ma modułowy charakter, czyli poszczególne elementy działają niezależnie od siebie,
  • Wyspy (Tab Islands) – funkcja, która usprawnia zarządzanie kartami przeglądarki, automatycznie grupuje nowo otwarte karty w wyspy biorąc pod uwagę kontekst przeglądania,
  • pakiet AI Aria – Opera One wskoczyła na falę sztucznej inteligencji i proponuje szereg rozwiązań opartych na AI,
  • odtwarzacz w bocznym pasku – szybki i wygodny dostęp do muzyki w streamingu,
  • darmowy VPN i Ad blocker – narzędzia chroniące prywatność i przyspieszające wczytywanie stron,
  • Pinboard – zaawansowane zakładki i notatki,
  • komunikatory – Messenger, Twitter, WhatsApp i inne w pasku bocznym,
  • Opera Wallet – usługa umożliwiająca wygodną komunikację z sieciami blockchain,
  • Opera Cashback – funkcja poprawiająca komfort zakupów.

Wyspy

Jedną z najciekawszych nowych funkcji są Wyspy. Do czego służą? Użytkownicy mogą trzymać razem otwarte, powiązane kontekstem karty. Tworzą z nich grupy, które łatwo zwijać lub rozwijać. Nowa grupa powstaje po otwarciu nowej karty.

Wyspy upraszczają zarządzanie kartami, ułatwiają przełączanie się między zadaniami, przyspieszają wyszukiwanie informacji (dla każdego tematu można stworzyć dedykowaną Wyspę), sprawdzą się również podczas zakupów w wielu e–sklepach. Jeżeli lubisz otwierać dużo kart i czasem się wśród nich gubisz, to jest to narzędzie dla Ciebie.

Wyspy utworzysz samodzielnie, korzystając z bocznego panelu, karty przeniesiesz z wyspy do wyspy metodą “przeciągnij i upuść” lub klikając prawym przyciskiem myszki.

Konteksty

Konteksty to element, który znajdziesz w górnej części bocznego paska. Dzięki kontekstom możesz grupować karty, biorąc pod uwagę, co cię interesuje, np. praca, zakupy, rozrywka, jedzenie. Konteksty są “pojemnikami” na karty pogrupowane w wyspy.

konteksty

Aria AI – jak działa? Jakie ma możliwości?

Opera One śmiało sięga po możliwości sztucznej inteligencji. Żadna przeglądarka nie zaprzęgła AI do pracy na taką skalę.

Producenci Opera One udostępnili użytkownikom Arię, czyli sztuczną inteligencję wbudowaną w przeglądarkę. To dzieło oparte na Composer, czyli autorskim silniku Opery.

Aria ma formę chatu opartego na ChatGPT, a jego największą zaletą jest jej dostęp do sieci w czasie rzeczywistym, dzięki czemu otrzymujesz aktualne informacje. Arię wywołasz używając skrótu CTRL+/ lub CMD+/.

To nie wszystko. W Opera One wbudowany jest najbardziej popularny czat AI, czyli ChatGPT (dostępny w panelu bocznym po zalogowaniu na zarejestrowane tam konto). Możesz również korzystać z ChatSonic. Arii użyjesz po założeniu konta Opera.

Pasek boczny

Pasek boczny to centrum zarządzania różnymi funkcjami Opera One. Użytkownik może samodzielnie konfigurować pasek i umieścić w nim narzędzia, z których najczęściej korzysta.

W pasku bocznym uruchomisz serwisy AI (np. Aria i ChatGPT), usługi Opery (Shopping Corner, Loomi), komunikatory (np. Messenger, WhatsApp, Instagram, TikTok), funkcje specjalne (np. Crypto Wallet czy Odtwarzacz) oraz narzędzia Opera (m.in. rozszerzenia, ustawienia, pobrane pliki). 

Górna część paska bocznego to również miejsca na opisane wyżej kontenery.

Wbudowany odtwarzacz

Opera One to również odtwarzacz, a w nim wbudowane aplikacje muzycznych serwisów streamingowych Apple Music, Spotify, YouTube Music, Deezer i Tidal. Jak to działa w praktyce? Nie musisz otwierać osobnej aplikacji do słuchania muzyki, wystarczy wybrać swoje ulubione źródło muzyki i zalogować się.

Odtwarzacz jest dobrze pomyślany – wyciszy się automatycznie, gdy któraś z kart odtworzy dźwięk, a później wróci do puszczania muzyki. Dodatkowo Odtwarzacz ma łatwy w obsłudze panel sterowania, który wyświetla się po najechaniu kursorem na ikonę funkcji.

opera one odtwarzacz

Komunikator na pasku bocznym

Jak już wspominaliśmy, pasek boczny to centrum zarządzania wszystkimi funkcjonalnościami Opera One dlatego nie może w nim zabraknąć komunikatorów. Znajdziesz tutaj najbardziej popularne aplikacje do komunikacji choć nie tylko, bo oprócz Facebook Messenger i WhatsApp są też Telegram, VK, Instagram, TikTok oraz X – czyli Twitter.

Mój Flow

Do funkcji oznaczonych jako specjalne należy Mój Flow. Co to jest? Narzędzie do łączenia różnych urządzeń. Dzięki Mojemu Flow możesz wysyłać wiadomości i pliki między telefonem komórkowym a komputerem (laptopem, tabletem).

Mówiąc inaczej, Flow pełni rolę tymczasowego magazynu z plikami, do którego mają dostęp Twoje urządzenia.

Dane przesyłane przez Flow są szyfrowane i, jak zapewniają producenci Opera One, bezpieczne.

Do korzystania z Mojego Flow nie potrzeba loginu i hasła. Wystarczy pobrać wyszukiwarkę Opera Browser ze sklepu Google Play lub App Store i zeskanować kod QR za pomocą Opery na smartfonie.

Pinboard

Funkcja, która pozwoli Ci zgromadzić w jednym miejscu treści, które znalazłeś/znalazłaś w sieci. To mogą być zdjęcia, zrzuty ekranu, całe witryny, muzyki, pliki, linki czy notatki. Co więcej, te znaleziska pogrupujesz biorąc pod uwagę kontekst, np. materiały dotyczące podróży, gotowania czy seriali. Pinboardami można się dzielić z innymi osobami, dodawać do nich informacje czy opisy (łatwiej zapamiętać skąd pochodzi dany link).

pinboards
Źródło: Opera

Prywatność

Prywatność w stylu Opera One to VPN w wersji darmowej i płatnej (pro) oraz Ad blocker.

Opera już wcześniej miała wbudowaną sieć VPN, choć eksperci kręcili nosem, że był to raczej proxy, który nie daje tak dobrej ochrony jak pełnoprawny VPN. W Opera One dane mają być szyfrowane. Zalecamy jednak ostrożność przy korzystaniu z tej funkcji: w warunkach korzystania czytamy, że bezpłatny VPN nie jest usługą typu end-to-end i nie gwarantuje bezpieczeństwa wszelkich transmisji informacji.

Co jeszcze warto wiedzieć o tej funkcji? Jak zapewnia producent, darmowy i nielimitowany VPN Opery na komputery i Androida nie zapisuje aktywności użytkownika, a internet przeglądamy z wirtualnym adresem IP – w ten sposób maskowana jest rzeczywista lokalizacja internauty.

Czym się różni darmowy VPN i VPN Pro? W wersji płatnej – za 18,48 zł za miesiąc – prywatna sieć obejmuje całe urządzenie (maksymalnie 6 jednocześnie), a nie tylko przeglądarkę, dostępnych jest ponad 30 unikalnych lokalizacji (zamiast 3) oraz ponad 3000 szybkich serwerów (zamiast 100). VPN Pro ma też dodatkowe opcje, np. uwierzytelnienie dwuskładnikowe.

Wbudowany Ad blocker to możliwość blokowania reklam i skryptów śledzących. Włączysz go klikając w przycisk Łatwa konfiguracja w prawym, górnym rogu. Możesz zezwolić na wyświetlanie nieinwazyjnych reklam lub zablokować je całkowicie. Ad blocker chroni prywatność, a jednocześnie przyspiesza przeglądanie internetu – producent twierdzi, że po wyłączeniu reklam Opera wczytuje duże strony nawet 90% szybciej.

ochrona prywatności w opera one

Opera Cashback 

Kolejna funkcja wbudowana w Opera One, w tym wypadku poprawiająca komfort zakupów i dająca dostęp do ciekawych ofert. Opera Cashback jest sposobem na automatyczne odbieranie cashbacku podczas robienia zakupów w internecie. W programie uczestniczy teraz ponad 400 sklepów online (m.in. Allegro, Booking.com, AliExpress), a po przystąpieniu do programu zlecisz automatyczne wypłaty pieniędzy lub na życzenie czyli w dowolnym momencie. Ciekawą opcją jest Opera Points – po podłączeniu Opera Wallet będziesz zdobywał punkty podczas zakupów, a te przełożą się na wyższe stawki cashback.

Opera cashback oferuje też użytkownikom promocje (m.in. po zapisaniu się na newslettera). 

cashback w operze

Crypto Wallet

Opera One udostępnia samoobsługowe i kontrolowane przez użytkowników rozwiązanie dla sieci blockchain i kryptograficznie zabezpieczonych zasobów cyfrowych. W Crypto Wallet przechowywana jest para kluczy kryptograficznych (klucz publiczny i zaszyfrowany klucz prywatny). Co daje portfel od Opery? Użytkownik może komunikować się z sieciami blockchain bez pobierania innych aplikacji.

Skąd pobrać Opera One i na jakie urządzenia jest dostępna?

Opera One działa na platformach Windows, macOS i Linux. Przeglądarkę, która będzie pasowała do Twojego systemu operacyjnego pobierzesz z oficjalnej strony. Dostępne są również wersje na Androida i iOS.

Grafika otwierająca: Opera

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.