Potrzebujesz silnego hasła? Google Chrome pomoże Ci je ustawić

02.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Potrzebujesz silnego hasła? Google Chrome pomoże Ci je ustawić
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy świadomy użytkownik Internetu i elektronicznych urządzeń wie, jak ważną rolę odgrywają silne hasła. Dzięki nim zmniejszamy ryzyko wglądu do naszych danych, czy zalogowania na posiadane konta przez osoby trzecie. Wkrótce przeglądarka internetowa Google oceni, czy Twoje hasło jest odpowiednio trudne. Algorytm Google Chrome oceni siłę hasła używanego w sieci.

Przeglądarka internetowa Google Chrome oceni siłę hasła

Po co nam silne hasło i dlaczego nie warto go nikomu podawać? Hasło jest zabezpieczeniem, które pozwala na dostęp w pewne miejsca jedynie właścicielowi konta. Co więcej, czasami hasło jest jedynym zabezpieczeniem przed utratą danych i swojej prywatności. O ile wiele banków używa weryfikacji dwuetapowej (np. poprawne logowanie wymaga też przepisania hasła z SMS-a), często do logowania wystarczy samo hasło.

Mimo wielu kampanii informacyjnych, wciąż popularnymi hasłami są: haslo, admin, 12345 i podobne.

Chcąc ustawić nieco trudniejsze hasło, wielu użytkowników wpisuje swoje imię. Gdy system wymaga dodania cyfr, zwykle jest to rok lub data urodzenia użytkownika. Słabe hasła są łatwe do odgadnięcia nawet dla przypadkowych osób – kolegów z klasy, współpracowników, osób poznanych w sieci, nie mówiąc już o hackerach i „zawodowych” oszustach.

Przeglądarka internetowa Google Chrome oceni siłę hasła, by zapobiegać powyższym sytuacjom. To obecnie najpopularniejsze narzędzie do przeglądania Internetu. Z tego względu być może wiele osób poprawi swoje bezpieczeństwo w sieci dzięki nowej funkcjonalności.

Menadżer haseł w Chrome oceni siłę hasła

Już teraz wielu użytkowników Chrome korzysta z funkcjonalnego i przydatnego menadżera haseł. Dzięki temu po zalogowaniu się do Usług Google (np. do Konta Google lub poczty Gmail), system automatycznie wpisuje zapisane wcześniej hasła. Nowa funkcja pozwoli ocenić siłę tych haseł.

Menadżer haseł Google Chrome podczas zapamiętywania haseł w przeglądarce podpowie, czy nie są zbyt łatwe do odgadnięcia.

Algorytmy dodane do Chrome nie tylko poinformują użytkownika o słabym haśle. Podpowiedzą też, jakie hasło będzie znacznie lepsze. Co ważne, nawet dość skomplikowane hasła (np. zawierające znaki specjalne: %$#@^&*, itp.) nie przysporzy nam problemów z zapamiętaniem. W końcu to menadżer haseł zapamiętuje je za nas. Skoro hasło i tak jest przechowywane w bezpiecznym miejscu, o co z pewnością zadba Google, może być naprawdę bardzo skomplikowane.

Hasła zapamiętywane przez przeglądarkę Chrome znajdują się tak na naszym komputerze, jak i w chmurze. Do zalogowania do danego konta niezbędne jest tylko poprawne połączenie się z Kontem Google, na przykład na nowym komputerze. Z tego względu bardzo ważne jest, aby samo hasło do Google było dość trudne i znane tylko właścicielowi.

Może zainteresują Cię też te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.