Przeglądarka Brave – bezpieczna, bez reklam, ale czy bez wad?

18.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Przeglądarka Brave – bezpieczna, bez reklam, ale czy bez wad?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Bezpieczeństwo i prywatność w sieci to temat na topie. Coraz więcej mówi się o śledzeniu użytkowników, co budzi oburzenie – słuszne zresztą – wśród internautów. I jakby w odpowiedzi na to pojawia się bezpieczna przeglądarka – Brave Browser. Co w niej takiego niezwykłego? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Co to jest Brave?

Brave to przeglądarka internetowa o otwartym oprogramowaniu (została zbudowana na Chromium). Na pozór mogłoby się wydawać, że pozwala dokładnie na to samo, co każda inna – nawigowanie po witrynach i uruchamianie aplikacji internetowych. Tak jest w istocie, ale Brave ma kilka zalet, którymi nie może pochwalić się konkurencja.

Jak mówią sami twórcy: zapewnia najlepszą prywatność w Internecie i jest trzy razy szybsza od Google Chrome.

To właśnie szybkość działania, bezpieczeństwo i zapewnienie należytej prywatności są cechami, które wyróżniają Brave.

Bezpieczna przeglądarka zyskuje też coraz więcej zwolenników. W styczniu tego roku pobrało ją ponad 54 miliony użytkowników.

przeglądarka brave browser

Brave Browser działa znacznie szybciej, bo blokuje reklamy i elementy śledzące, czyli w zasadzie wszystko to, co spowalnia prędkość wczytywania się witryn.

Co ciekawe, przeglądarka pozwala zbierać nagrody. Użytkownik gromadzi tokeny BAT za korzystanie z przeglądarki i oglądanie reklam. Zgromadzone środki można zamienić na prawdziwą gotówkę albo przekazać je ulubionym witrynom czy twórcom internetowowym. Zresztą, Brave jest bardzo silnie związana z kryptowalutami, ale o tym opowiemy trochę później.

Przeglądarka Brave jest dostępna na komputery oraz urządzenia mobilne z systemem Andoid oraz iOS.

Czym wyróżnia się Brave?

Przede wszystkim brak uporczywych reklam i to bez konieczności instalowania dodatkowych rozszerzeń do przeglądarki. Przeglądarka Brave automatycznie blokuje wszystkie reklamy, które uprzykrzają nawigowanie po stronach internetowych czy oglądanie filmów online.

Użytkownicy nie muszą zaprzątać sobie głowy firmami, które mogłyby gromadzić dane dotyczące ich wędrówek w sieci i preferencji. Brave Browser blokuje trakery, filtruje potencjalnie niebezpieczne treści i egzekwuje na stronach korzystanie z protokołu HTTPS. Przeglądarka pozwala też na zaawansowaną kontrolę ciasteczek, stworzenie indywidualnych ustawień dla konkretnej strony czy zastosowanie globalnych ustawień ochrony.

bezpieczna przeglądarka - Brave browser

Korzystając z Brave Browser nie doświadczymy problemów z phishingiem i złośliwym oprogramowaniem, a szyfrowanie połączenia odbywa się na bieżąco.

Niewątpliwą zaletą Brave jest minimalistyczny i schludny design, co w połączeniu ze znacznie szybszym ładowaniem się stron i wcześniej wspomnianymi zaletami, czyni z niej jedną z ciekawszych przeglądarek na rynku.

Najważniejsze funkcje Brave Browser

Brave ma wiele funkcji, które kojarzymy z innych przeglądarek internetowych, ale pojawiło się też kilka ciekawych rozwiązań, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Nie będziemy wymieniać wszystkich funkcjonalności, za to skupimy się na tych, które dla użytkownika mogą okazać się wyjątkowo istotne.

  • Przejście z Google Chrome na przeglądarkę Brave odbywa się płynnie. Użytkownik może importować wszystkie dane i ustawienia bezpośrednio z Chrome.
  • Bezpieczeństwo i czyszczenie aktywności internetowej – Brave Browser zapewnia w zasadzie niezrównany poziom kontroli. Przeglądarkę można skonfigurować tak, że po jej wyłączeniu automatycznie czyszczona jest pamięć podręczna, pliki cookie czy historia. Do tego mamy menadżera haseł, automatyczne uzupełnianie formularzy czy kontrolę nad automatycznym odtwarzaniem filmów.
  • Brave Shield – łatwe sterowanie blokowaniem reklam, blokowanie trakerów, zaawansowane kontrola plików cookies i mocno rozwinięte funkcje ochrony.
  • Dostęp do TOR – prywatne karty automatycznie otwierają się w przeglądarce TOR.
  • Użytkownik może samodzielnie wybrać domyślną wyszukiwarkę – Google, Bing, Yahoo.
  • Brave Browser pozwala zaimplementować większość wtyczek dostępnych na Google Chrome. Można je pobrać i zainstalować bezpośrednio ze sklepu Chrome Web Store.
  • Możliwość zbierania tokenów BAT.
  • Brave Talk – prywatne rozmowy video z nielimitowaną ilością zaproszonych osób. Funkcja jest wbudowana w przeglądarkę.

Portfel kryptowalut w przeglądarce

Wspominaliśmy na początku artykułu, że Brave Browser jest silnie związana ze światem kwyptowalut. Otóż, oprócz możliwości gromadzenia tokenów BAT, mamy też dostęp do Brave Wallet – i co najważniejsze, nie trzeba do tego wtyczki.

Portfel krypotowalut jest w pełni bezpieczny i wbudowano go bezpośrednio w przeglądarkę, co zmniejsza ryzyko phishingu i kradzieży.

Jednocześnie jest o kolejne rozwiązanie, które pomaga przyspieszyć Brave Browser. Każde rozszerzenie jest zasobożerne, a skoro w tym przypadku nie trzeba go instalować, to przeglądarka dalej działa sprawnie i szybko.

Za pomocą Brave Wallet możemy kupować (za pośrednictwem Wyre) przechowywać i wymieniać kryptowaluty. Zyskujemy też dostęp do wykresów na rynku kryptowalut w czasie rzeczywistym i bez problemu porównamy ceny na różnych giełdach.

Dla inwestorów i osób interesujących się rynkiem kryptowalut będzie to z pewnością bardzo ciekawe rozwiązanie, a przy tym kolejny argument na korzyść Brave Browser.

Kto stworzył przeglądarkę Brave?

Brave Browser została stworzona przez Brave Software Inc – niezależną, prywatną firmę, która nie zgadza się politykę stosowaną przez Big Tech. Zespół programistów jest całkiem spory, a w jego skład wchodzą dawni pracownicy takich firm jak Microsoft, Apple czy AOL.

Ciekawostką jest, że na czele ekipy odpowiedzialnej za stworzenie przeglądarki Brave stanął Brendan Eich – twórca JavaScript i współzałożyciel Mozilli.

Czy przeglądarka Brave jest dostępna po polsku?

Brave to przeglądarka po polsku. Jeszcze do niedawna język trzeba było zmieniać ręcznie, ale dzisiaj zaraz po pobraniu wita nas interfejs w rodzimym języku. Wszystkie funkcje – i te podstawowe, i te zaawansowane – zostały przetłumaczone na język polski, więc ci, którzy nie czują się za dobrze z angielskim, nie muszą rezygnować z Brave Browser.

brave to przeglądarka po polsku

Przeglądarka Brave – opinie użytkowników

Na papierze przeglądarka wypada znakomicie. Niczego jej nie brakuje, za to ma wiele do zaoferowania. Co użytkownicy mówią o Brave? Opinie w decydowanej większości są bardzo przychylne, a potwierdzeniem można szukać chociażby w stale rosnącej licznie osób, dla których bezpieczna przeglądarka stała się numerem jeden.

Brave Browser niewiele można zarzucić. Jest schludna, intuicyjna i wyposażona w szereg funkcji, które ułatwiają korzystanie z sieci, a do tego naprawdę bezpieczna. Nic dziwnego, że część użytkowników zdecydowała całkowicie przenieść się na Brave i są z tej decyzji niezmiernie zadowoleni.

Najlepsze przeglądarki internetowe

W świecie przeglądarek internetowych wybór jest naprawdę ogromny. Od rozwiązań implementowanych wraz z konkretnym system, poprzez najpopularniejsze przeglądarki i aż do tych najbardziej zaawansowanych. Każda z nich w swoim podstawowym założeniu umożliwia to samo – korzystanie z zasobów internetu, różnią się natomiast dodatkowymi funkcjonalnościami. To, jaką przeglądarkę wybierzecie, zależy od waszych indywidualnych preferencji.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.