Google Tensor G3 – wstępna specyfikacja zapowiada świetny procesor

05.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Google Tensor G3 – wstępna specyfikacja zapowiada świetny procesor
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Znamy już pierwsze informacje na temat procesora Google Tensor G3. Najnowszy procesor może trafić do Google Pixel 8, czyli następcy bardzo udanego smartfona Google Pixel 7. Co już wiemy na temat kolejnego chipsetu amerykańskiego koncernu?

Google Tensor G2 doczeka się następcy

Dziś na rynku mamy dwie firmy dostarczające procesory do urządzeń mobilnych wielu producentów. Qualcomm oraz MediaTek od lat mają spory udział w rynku, a ich układy (odpowiednio Snapdragon i Dimensity/Helio) znajdziemy w Samsungach, Xiaomi, Huaweiach, Motorolach i wielu innych markach produkujących telefony. Z tego trendu nieco wyłamują się Apple i Google. Producent iPhone korzysta z autorskich procesorów Bionic (najnowszy to Apple A16 Bionic). Znajdziemy je na szczycie zestawień najwydajniejszych układów mobilnych. Nie możemy tego natomiast powiedzieć o procesorze Google Tensor G2.

Wydajność Google Tensor G2 zauważalnie odstaje od czołówki. Odpowiada układom konkurencji sprzed 2-3 lat.

Google Tensor G2 posiada dwa rdzenie Cortex X1 (2,85 GHz), 2 rdzenie Cortex A78 (2,35 GHz) i cztery rdzenie Cortex A55 (1,8 GHz). Wydajność obecnie produkowanego procesora Google plasuje go za Qualcomm Snapdragon 888, a przed Snapdragonem 870. Warto dodać, że po flagowym Snapdragonie 888 na rynek trafiły jeszcze układy Snapdragon 888+, Snapdragon 8 Gen 1, Snapdragon 8+ Gen 1 i (obecnie najnowszy) Snapdragon 8 Gen 2. Takie zestawienie dobrze obrazuje, jak bardzo autorski procesor Google pozostał w tyle za konkurencją. Jego moc możemy też porównać do Apple A14 Bionic, który montowany jest w iPhone 12 z 2020 roku. Niska wydajność może wynikać też z faktu, że Tensor G2 jest jedynie modyfikacją poprzedniego układu Google Tensor G1. W stosunku z nim jedynie „środkowe” rdzenie uległy bowiem zmianie (z Cortex A76 na A78). Nic więc dziwnego, że reszta stawki „odjechała” chipsetowi Google.

Wydajność Google Tensor G2
Źródło: https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-google_tensor_g2

Recenzenci oraz użytkownicy topowego Google Pixel 7 Pro często narzekali na jego wydajność. Smartfon pracuje sprawnie w niemal każdym zastosowaniu, daleko mu jednak do flagowców konkurencji. Z drugiej jednak strony najmocniejszy dziś Pixel kosztuje poniżej 4000 złotych, czyli niemal połowę mniej od wspomnianych rywali. Można mu więc wybaczyć nieco gorsze parametry.

Procesor Google Tensor G3 – specyfikacja

Konstruktorzy najnowszego procesora Google Tensor G3 chcą skorzystać z wiedzy Google na temat sztucznej inteligencji. Najnowszy układ ma być nastawiony właśnie na czerpanie całymi garściami z możliwości, jakie daje AI. Nie powinniśmy też narzekać na brak mocy w nadchodzącym Pixelu 8, do którego trafi Tensor G3.

Google Tensor G3 będzie procesorem o bardzo nietypowej konfiguracji i aż DZIEWIĘCIU rdzeniach!

Google Tensor G3 składa się z trzech typów rdzeni:

  • 1x Cortex X3 3.0 GHz
  • 4x Cortex A715 2.45 GHz
  • 4x Cortex A510 2.15 GHz

Mamy więc nowoczesne rdzenie, zarówno te odpowiedzialne za energooszczędną pracę, jak i za wydajność. Łącznie Tensor G3 ma też o jeden rdzeń więcej, niż konkurencyjne układy. Zobaczymy jednak, czy w praktyce da to jakąkolwiek przewagę. Mówimy w końcu o dodaniu rdzenia z najsłabszej „grupy”.

Wydajność rdzeni w procesorach mobilnych
Wydajność rdzeni w procesorach mobilnych (źródło:

Najnowszy Snapdragon 8 Gen 2 ma układ rdzeni 1+2+2+3 (Cortex X3 + 2x Cortex A715 + 2x Cortex A710 + 3x Cortex A510). Patrząc tylko na takie dane, Google Tensor G3 powinien być więc od niego nieznacznie szybszy. Warto jednak dodać, że na horyzoncie jest już Snapdragon 8 Gen 3. Tam trafi nowszej generacji zestaw rdzeni, z flagowym Cortexem X4 na czele. Procesor Google znów będzie więc prawdopodobnie ustępował największym rywalom.

Tensor G3 to efekt współpracy z Samsungiem

Podobnie jak w przypadku Tensor G1 i Tensor G2, najnowszy procesor Google powstaje przy współpracy z Samsungiem. Układ jest więc nieco podobny do autorskich chipów Samsung Exynos.

Usprawniony układ graficzny w Google Tensor G3

Również GPU zintegrowane z najnowszym procesorem Google będzie lepsze niż u poprzednika. Tensor G3 dostanie bowiem układ Mali-G715 Immortalis z dziesięcioma rdzeniami o taktowaniu 890 MHz. Układ graficzny dostanie też obsługę Ray Tracing. Poza tym CPU i GPU dostaną kolejne nowoczesne technologie.

GPU w Google Tensor G3

Wśród nich znajdziemy m.in. dekodowanie i kodowanie H.264 i HEVC w jakości 8K przy 30 FPS, czego nie potrafił poprzednik. Tensor G3 może też kodować w formacie AV1 w jakości 4K przy 30 FPS i 720p przy nawet 240 FPS. Oznacza to, że Google Pixel 8 dostanie opcję nagrywania wideo w jeszcze wyższej rozdzielczości.

Tensor G3 napędzi Google Pixel 8

Dotychczasowa „niemoc” smartfonów Google Pixel wynikała nie tylko ze słabszej wydajności CPU, ale też braku obsługi najnowszych pamięci. Dziś są to pamięci UFS 3.1. Google Tensor G3 obsługuje pamięć UFS 4.0. Oznacza to wzrost przepustowości dysku nawet o 50%. Być może jednak tylko topowe warianty Google Pixel 8 otrzymają najszybszą pamięć. Podobny zabieg znajdziemy m.in. w Galaxy S23 – wersja 8/128 ma pamięć UFS 3.1, a kolejne warianty mają już UFS 4.0.

Google Pixel 8

Zapowiedź procesora Google Tensor G3 sugerują, że najnowszy smartfon Pixel 8 dołączy do grona najmocniejszych flagowców na rynku.

W porównaniu z poprzednią generacją, zmianie nie ulegnie natomiast modem 5G. To wciąż Samsung Exynos 5300, znany też z poprzednika. Wiele osób narzeka na jego działanie w Pixelu 7, tego samego możemy też się więc spodziewać w następcy.

Premiery Google Pixel 8 możemy oczekiwać jesienią 2023 roku.

Specyfikacja procesora Google Tensor G3

  • CPU: 1x Cortex X3 (3,0 GHz) + 4x Cortex A715 (2,45 GHz) + 4x Cortex A510 (2,15 GHz)
  • Układ graficzny: ARM Mali-G715 Immortalis (10 rdzeni @890 MHz)
  • TPU: Rio @1,1 GHz
  • DSP: Callisto, 4 rdzenie 1065 MHz 512 kB/rdzeń
  • Kodowanie wideo: kodowanie AV1 4K@30kl/s, kodowanie i dekodowanie H.264 i HEVC 8K@30kl./s, 4K@120 kl./s, 720p@240 kl./s
  • Obsługiwana pamięć: UFS 4.0
  • Modem 5G: Exynos 5300

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.