Przechowywanie danych w chmurze. Najlepsze dyski internetowe

26.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Przechowywanie danych w chmurze. Najlepsze dyski internetowe
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dyski internetowe od dawna coraz skuteczniej zastępują fizyczne nośniki danych. To, co jeszcze lata temu przechowywaliśmy na płytach CD, DVD, czy pendrive – teraz zapisujemy w tzw. cloud storage. Trudno się temu dziwić, wszak dysk w chmurze to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, a jednocześnie niesamowicie bezpieczne. Sprawdzamy dla Was, jakie są najpopularniejsze aplikacje do przechowywania danych w chmurze, ile kosztują i dlaczego warto z nich korzystać.

Co to jest dysk internetowy?

Dysk internetowy, inaczej dysk w chmurze (ang. cloud storage) to następca fizycznych nośników danych (pendrive, płyty etc.). Jest to usługa (aplikacja) do przechowywania danych na serwerach usługodawcy, a dostęp do nich jest możliwy poprzez Internet z właściwie każdego miejsca na świecie.

Dysk w chmurze to w zasadzie dysk, jak każdy inny. Z tą różnicą, że aby uzyskać do niego dostęp, nie potrzebujesz mieć go fizycznie przy sobie.

Zalety przechowywania danych w chmurze

Aplikacje do przechowywania danych w chmurze niosą za sobą wiele zalet, które docenią zarówno ci, którzy wykorzystają je do magazynowania zdjęć z wakacji, jak również pracownicy do dzielenia się służbowymi materiałami. O jakich konkretnie korzyściach mowa?

 • Elastyczne ceny za przestrzeń, którą rzeczywiście wykorzystujemy. Jeśli wiesz, że potrzebujesz maksymalnie 50 GB miejsca na dane – nie musisz płacić za 500 GB przestrzeni dyskowej. Jeśli zmienisz potrzeby – powierzchnię można w każdej chwili powiększyć.
 • Dostęp z każdego miejsca na świecie. Potrzebujesz tylko połączenia z internetem i smartfona lub laptopa. To wystarczy, aby otworzyć dysk internetowy i zarządzać zapisanymi plikami.
 • Minimalne ryzyko utraty danych – szczególnie w przypadku najpopularniejszych aplikacji. Fizyczne nośniki danych można zgubić lub uszkodzić, a to często powoduje nieodwracalne straty.
 • Udostępnianie plików wielu osobom jednocześnie – generując krótki link możesz przekazać dostęp np. do albumu z wakacji. Nie musisz bawić się w przekazywanie pendrive 5 osobom po kolei, aby przekopiowały sobie pliki.

Najlepsze aplikacje do przechowywania danych

Prezentujemy listę 9 dysków internetowych:

Dysk Google

dyski internetowe - dysk google

Najpopularniejsza aplikacja do przechowywania danych w chmurze, która wpisuje się w ekosystem Google. Synchronizacja pomiędzy Dokumentami Google i pocztą Gmail sprawia, że Dysk Google to zwykle pierwszy wybór, jeśli chodzi o prywatne użytkowanie.

Darmowe i płatne pakiety Dysku Google docenią osoby, które korzystają z Dokumentów Google i jednocześnie lubią gromadzić zdjęcia z telefonu w chmurze.

Google Drive to brak limitu ilości przesyłanych plików i ich wagi, a do tego świetne aplikacje mobilne (Android, iOS) oraz desktopowe.

 • Darmowy pakiet: 15 GB 
 • Płatne pakiety: 100 GB (8,99 zł miesięcznie), 200 GB (13,99 zł miesięcznie) oraz 2 TB (46,99 zł miesięcznie)

OneDrive

dyski internetowe - onedrive

OneDrive to rozwiązanie od Microsoftu – a zatem dodatkowe korzyści z jego stosowania odczujemy, kiedy używamy pakietu Office.

W cenie 29,99 zł miesięcznie (lub 299,99 zł rocznie) za usługę Microsoft 365 Personal można otrzymać 1 TB przestrzeni dyskowej, a ponadto pakiet biurowy Office dla jednego użytkownika.

Aplikacja do zarządzania plikami jest intuicyjna i dostępna na wszystkie najpopularniejsze platformy mobilne i stacjonarne.

 • Darmowy pakiet: 5 GB
 • Płatne pakiety: 100 GB (7,99 zł miesięcznie)

Dropbox

dyski internetowe - dropbox

To dysk chmurowy, który najczęściej będą wybierać firmy lub osoby, potrzebujące naprawdę dużo przestrzeni na dane. Dropbox pozwala generować kopie zapasowe wszystkich plików na komputerze, a jednocześnie zapewnia możliwość odzyskania ich nawet po usunięciu (po 30 lub 180 dniach w zależności od pakietu).

Oprócz tego Dropbox posiada rozwinięte funkcjonalności zarządzania zespołem w przypadku pakietów biznesowych.

 • Darmowy pakiet: 2 GB
 • Płatne pakiety: 2 TB (€11,99 miesięcznie lub €19,99 miesięcznie przy współdzieleniu), 3 TB (€19,99 miesięcznie)

iCloud

dyski internetowe - cloud

Dysk chmurowy przeznaczony dla posiadaczy sprzętu Apple. To domyślne rozwiązanie dostarczane na iPhone’y, iPady i komputery Mac. Oprócz przechowywania plików, iCloud pozwala tworzyć kopie zapasowe danych ze wszystkich urządzeń w ekosystemie Apple, a jednocześnie pełni funkcję aplikacji do zapisywania haseł.

Dysk Apple iCloud to najwygodniejsze rozwiązanie dla osób korzystających na co dzień z iPhone’ów i komputerów Mac.

Dodatkowa synchronizacja ze zdjęciami pozwala w wygodny sposób oszczędzać miejsce na telefonie lub tablecie.

 • Darmowy pakiet: 5 GB
 • Płatne pakiety: 50 GB (3,99 zł miesięcznie), 200 GB (11,99 zł miesięcznie), 2 TB (39,99 zł miesięcznie)

Box

dyski internetowe - box

Producent zapewnia o możliwości integracji z ponad tysiącem aplikacji. To sprawia, że Box może być dobrym wyborem do użytku biznesowego. Darmowy pakiet gwarantuje dość dużą przestrzeń (10 GB), niestety wadą jest limit wagi jednego przesyłanego pliku: 250 MB. Oprócz tego każdy plik zapisuje swoją jedną wersję bez dostępu do historii jego edycji.

 • Darmowy pakiet: 10 GB
 • Płatne pakiety: 100 GB (€12 miesięcznie). Plany biznesowe zaczynają się od kwoty €18 za 1 użytkownika (minimum 3), bez limitu przestrzeni.

Mega

dyski internetowe - mega

Dysk internetowy Mega to kolejne rozwiązanie dla osób, które przechowują dużo danych i oczekują możliwie wysokiej prywatności. Firma stawia przede wszystkim na bezpieczne przechowywanie i transfer plików, podkreślając to na każdym kroku. Zapisane przez użytkownika pliki na dysku są szyfrowane end-to-end. Dla niektórych wadą może być ograniczenie łącznego transferu plików w ciągu miesiąca (1 TB w najtańszym pakiecie, 16 TB w najdroższym)

 • Darmowy pakiet: 20 GB
 • Płatne pakiety: 400 GB (22,98 zł miesięcznie), 2 TB (46,01 zł miesięcznie), 8 TB (92,06 zł miesięcznie), 16 TB (138,12 zł miesięcznie)

IDrive

dyski internetowe - idrive

Niech Was nie zwiedzie to, że z nazwą IDrive być może spotykacie się pierwszy raz. To popularne i jednocześnie bezpieczne rozwiązanie ze świetną opcją backupu i kontrolowania poprzednich wersji plików. Decydując się na zakup płatnego pakietu musimy być pewni swoich potrzeb – w IDrive możliwa jest wyłącznie płatność roczna.

 • Darmowy pakiet: 5 GB
 • Płatne pakiety: 1 TB ($14,62 rocznie), 5 TB ($59,62 rocznie)

pCloud

pcloud

Podstawowy dysk chmurowy – bez dodatkowych integracji z edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi etc. pCloud stawia na prostotę i bezpieczeństwo.

pCloud to jeden z najbardziej podstawowych dysków chmurowych. Jest prosty, łatwy w obsłudze i bezpieczny.

Dla tych, którzy oczekują tylko tych dwóch rzeczy od aplikacji do przechowywania danych w chmurze będzie to w zupełności wystarczające. Na plus również intuicyjny interfejs oraz brak limitu wagi przesyłanych plików.

 • Darmowy pakiet: 10 GB
 • Płatne pakiety: 500 GB (€49,99 rocznie lub €175 jednorazowej opłaty), 2 TB (€99.99 rocznie lub €350 jednorazowej opłaty)

Mediafire

 mediafire

Ten dysk chmurowy zadowoli wszystkich, którzy chcą jak najwięcej przestrzeni, ale nie chcą za nią płacić. Wprawdzie podstawowy pakiet Basic ogranicza się do 10 GB, ale można go zwiększyć nawet do 50 GB poprzez premiowane działania (polecanie serwisu, połączenie z serwisami społecznościowymi etc.).

Udostępnianie plików z darmowego konta wiąże się z wyświetlaniem reklam podczas pobierania. To może irytować osoby, którym wysyłasz dane.

 • Darmowy pakiet: 10 GB
 • Płatne pakiety: 1 TB ($3.75 miesięcznie), 100 TB ($40 miesięcznie)

Może Cię zainteresować:

Miłośnik technologii użytkowej, mocno wgryziony w urządzenia Apple. Stara się znajdować pozytywy, gdzie pozornie ich nie ma jednocześnie punktując to, co zasługuje na krytykę. Prywatnie wielbiciel dobrej kawy i posiadacz zdecydowanie za dużej ilości perfumów.