Najlepsze programy pocztowe na PC i smartfona

11.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
Najlepsze programy pocztowe na PC i smartfona
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Email to wynalazek, który służy nam wiele dekad. Główna zasada jego funkcjonowania z grubsza pozostała taka sama pomimo upływu lat. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazani na monotonię, bo istnieje obecnie wiele rozwiązań, które w ciekawy sposób przekształcają pocztę elektroniczną w produkt nowocześniejszy i bardziej dopasowany do naszych potrzeb. Przyglądamy się klientom poczty online oraz aplikacjom na komputery i urządzenia mobilne, podpowiadając na które programy pocztowe warto zwrócić uwagę.

Czym jest klient poczty online?

Klient poczty online to program do obsługi skrzynki emailowej  dostępny w formie przeglądarkowej. Dwa najpopularniejsze rozwiązania tego typu to Gmail i Outlook.com.

Tego typu aplikacja internetowa pozwoli nam na dowolnym urządzeniu przeglądać pocztę, w tym wysyłać i odbierać maile oraz oglądać i pobierać załączniki.

Klient może być zarazem samodzielną domeną (Gmail, Outlook), jak również można go skonfigurować, by pobierał nam pocztę z innego serwisu.

jakie są poczty email

Co lepsze – program pocztowy czy przeglądarka?

Zarówno program mailowy, jak i poczta online w formie przeglądarkowej mają swoje zalety i wady, a wszystko zależy od potrzeb użytkownika.

Klient poczty w formie aplikacji, np. Outlook z pakietu Office 365, ma wiele plusów:

  1. Więcej opcji – aplikacje do poczty elektronicznej w znacznie bardziej zaawansowany sposób łączą się z innymi narzędziami do list zadań, kalendarzami i umożliwiają umawianie spotkań wideo. Tego typu aplikacje możemy też na wiele sposobów dopasować do swoich potrzeb i w lepszy sposób nimi zarządzać (kategoryzować maile, wyszukiwać, filtrować). Umożliwiają także wygodniejsze przeglądanie zdjęć, czy też możliwość włączenia trybu bezrozproszeniowego. Reasumując – przy odpowiedniej konfiguracji możemy naprawdę poczuć, że jesteśmy częścią zwartego ekosystemu, który ułatwia nam życie i oszczędza czas.
  2. Lepsza kontrola nad powiadomieniami – stacjonarny program email będzie pokazywać nam powiadomienia o każdej nowej wiadomości w centrum powiadomień systemu Windows 10/11. Przeglądarkowe klienty poczty, np. Gmail, wymagają otwartej przeglądarki internetowej i karty ze skrzynką pocztową – jeśli wyłączysz kartę, nie będziesz wiedzieć, czy coś do Ciebie dotarło.
  3. Łatwiejsze korzystanie z wielu kont jednocześnie – nie musisz przełączać się między profilami i przeładowywać strony. Zawartość wszystkich skrzynek odbiorczych możesz przeglądać z poziomu jednego widoku.
  4. Dostęp do poczty offline – jeśli w Twojej organizacji dojdzie do awarii poczty, to usługa webmail będzie całkowicie bezużyteczna, natomiast przy tradycyjnym programie pocztowym nadal będziesz mógł przeglądać wcześniej odebraną pocztę.

Natomiast wady stacjonarnych klientów pocztowych to: wyższy poziom trudności obsługi oraz procesu ustawiania skrzynki. Trzeba też zwrócić uwagę na dłuższy czas potrzebny na początkową konfigurację, przez co przeskakiwanie pomiędzy różnymi komputerami nie jest tak proste, jak w przypadku wersji przeglądarkowej. Tego typu aplikacje są również zazwyczaj płatne.

Z kolei główne zalety przeglądarkowych systemów pocztowych to przede wszystkim: darmowość, krótki i szybki proces konfiguracji, dostęp do ogromnej ilości wtyczek rozszerzających funkcje naszej poczty oraz łatwiejsza obsługa.

Polecane programy pocztowe na Windows

Thunderbird

program pocztowy Thunderbird

Darmowy klient poczty firmy Mozilla (twórców Firefox), który odznacza się przejrzystym interfejsem, systemem zakładek (każdy mail można wyświetlić w osobnej karcie) oraz zintegrowanym czatem i kalendarzem, a także ogromną liczbą dodatków rozszerzających funkcjonalność. Ogromnym atutem jest również szyfrowanie end-to-end, dzięki któremu wyłącznie adresat i odbiorca mogą odczytać wiadomości, bez szansy na ich przechwycenie z zewnątrz.

Spike

klient poczty Spike

Ten program wyróżnia się tym, że przekształca tradycyjne wiadomości mailowe w konwersacje przypominające wymianę komunikatów na Messengerze. Jeśli potrzebujesz odmiany i nie boisz się nowych rozwiązań, ten darmowy (dla pojedynczego użytkownika) klient może być interesującą alternatywą dla klasycznych programów.

eM Client

Klient poczty Windows - eM Client

Jeśli cenisz sobie elastyczność i swobodę w dopasowaniu wyglądu i funkcji, ten klient email powinien Cię zainteresować. eM Client pozwala dopasować praktycznie każdy element interfejsu, usuwając, czy przesuwając przyciski i zakładki w dowolne miejsce na ekranie. Przy przeglądaniu danego maila, dla lepszego kontekstu klient pokaże nam z prawej strony wszystkie poprzednie wiadomości od wybranego odbiorcy, a ciekawą opcją jest możliwość stworzenia szablonów odpowiedzi, którymi można odpowiadać na wiadomości dosłownie jednym kliknięciem.

Dobre programy pocztowe na Linux

Geary

klient poczty na linuxa - geary
Źródło: Linux.com

Geary wyróżnia się szybkim i nieskomplikowanym procesem konfiguracji oraz nowoczesnym i schludnym interfejsem. Klient ten pokazuje wiadomości pogrupowane w konwersacje i oferuje powiadomienia systemowe o nowych mailach.

Evolution

klient poczty na linuxa - evolution
Źródło: ubuntubuzz.com

Evolution to bardzo wszechstronny klient pocztowy i doskonała alternatywa dla Outlooka. Jego dużą zaletą jest możliwość łączenia się z serwerami Microsoft Exchange. Ważną funkcją są także wirtualne foldery, które pozwalają automatycznie filtrować wiadomości, spełniające określone kryteria (niczym kategorie w Gmail).

Mailspring

program pocztowy na linuxa
Źródło: getmailspring.com

Mailspring ma bardzo nowoczesny wygląd, który można w dużym stopniu dopasować np. przez usunięcie niektórych paneli. Poza tym klient pozwala podpiąć także konta Outlook/Office 365, umożliwia tworzenie szablonów szybkich odpowiedzi i posiada mechanizm śledzenia kliknięć w wysłane linki.

Programy pocztowe na MacOS

Airmail

klient poczty na Maca - Airmail
Źródło: airmailapp.com

Program pocztowy obsługuje wszystkie najważniejsze usługi mailowe, w tym Outlook, Gmail czy Microsoft Exchange, a jego ogromną zaletą jest szybkość oraz łatwość zarządzania wieloma kontami jednocześnie. Klient ten używa domyślnie skrótów z Gmaila i umożliwia stworzenie zdefiniowanie gestów, a także grupuje wiadomości po temacie. Ponadto posiada organizer do przekształcenia maili w listy zadań lub przypomnienia, a także oferuje opcję przekonwertowania maila do PDF.

Spark

program pocztowy na macos - spark
Źródło: sparkmailapp.com

Aplikacja jest zgodna z najpopularniejszymi dostawcami poczty i posiada zintegrowany kalendarz, opcję odkładania maili na później. Co więcej, można tu podpiąć wiele kont jednocześnie i uzyskać na każdym inteligentne sortowanie kategoriami. Spark posiada też unikatowe opcje do pracy zespołowej i daje możliwość wspólnego tworzenia maili w kilka osób w czasie rzeczywistym, jak również prywatnego ich komentowania. Do tej samej skrzynki ma dostęp wiele osób jednocześnie. Emaile można przypisywać do konkretnego członka zespołu, a przy okazji udostępniać współpracownikom linki do konkretnych wątków (co czyni Spark czymś w stylu CRM).

Hey

poczta na macos - Keep Productive
Żródło: Keep Productive

Program pocztowy działa inaczej, gdyż jest klientem własnej usługi pocztowej (Hey). Jest usługa bardzo unikatowa.  Ty decydujesz, czy w ogóle chcesz otrzymywać wiadomości lub powiadomienia od danego odbiorcy (zamiast konfigurować filtry).  Aplikacja pokazuje zawsze nieprzeczytane maile na górze, a pod spodem są przeczytane wiadomości w porządku chronologicznym. Specjalna sekcja Paper Trail pozwala na przekierowanie tam wszystkich potwierdzeń transakcji od danego serwisu, aby nigdy nie wpadały do głównego folderu. Zakładka The Feed łączy wszystkie otrzymane newslettery, maile promocyjne i długie wiadomości w coś rodzaju ściany na Facebooku, którą przewijasz. Hey posiada także bazę wszystkich otrzymanych załączników. Program pocztowy Hey pozwala Ci też tworzyć wycinki maili, a także łączyć kilka wiadomości w wątki, czy też przemianować nazwę treści tematu po swojej stronie, dla wygodniejszego przeglądania. Niestety Hey nie jest tani i kosztuje 99 dolarów za rok.

Aplikacje do poczty na Androida

Poza najpopularniejszymi aplikacjami, takimi jak Gmail czy Outlook, warto zwrócić uwagę także na darmowe alternatywy, takie jak:

Blue Mail

klient poczty na androida - blue mail

Klient obsługuje bardzo wiele serwisów mailowych, można „podpiąć” pod niego kilka skrzynek, a jego konfiguracja jest bardzo prosta i automatyczna. Interfejs Blue Mail jest bardzo schludny i posiada automatyczny tryb ciemny, a aplikacja jest dostępna także na smartwatche Android Wear. Interesującą funkcją jest możliwość podglądu maila jako powiadomienia i oznaczenie go jako przeczytanego lub skasowanie – bez otwierania aplikacji.

Aqua Mail

poczta na androida - aqua mail

Aplikacja ta wyróżnia się szybkością, minimalizmem i prostotą obsługi. Klient pozwala formatować tekst w zaawansowany sposób z poziomu telefonu, podpięcie dysków w chmurze (Google Drive, OneDrive itp.) i szeroki zakres opcji (300), którymi można dopasować naszą skrzynkę. Wersja bezpłatna ma jednak pewne ograniczenia, które znikają po opłaceniu subskrypcji za 9,29 zł miesięcznie lub 69,99 zł rocznie.

All Email Access

klient pocztowy na androida - all email acces

All Email Access to coś dla tych, którzy potrzebują dostępu do wielu kont z poziomu jednej aplikacji mobilnej. Klient ten integruje się również z telefonem, dodając opcję szybkiego wysłania maila po zakończeniu rozmowy, pokazuje informacje o dzwoniącym, nawet gdy nie mamy go na liście itp.

Oprócz tego jednym z lepszych klientów pocztowych na Androida jest wspominany wyżej (w kontekście MacOS) Spark.

Aplikacje pocztowe na iOS

Domyślnym programem pocztowym na iOS jest Apple Mail, ale wybór innych aplikacji jest szeroki. Wśród najciekawszych z nich są:

Spike

klient poczty na ios - spike
Źródło: spikenow.com

Aplikacja zamienia tradycyjne maile w wiadomości wzorowane na Messengerze czy iMessage, a także oferuje zintegrowane spotkania wideo. Spike posiada też inteligentną skrzynkę odbiorczą, która automatycznie oddziela właściwe maile od ofert i powiadomień. Klient ten pozwala też tworzyć notatki oraz listy zadań, a także grupować maile według tematycznych kategorii.

Edison Mail

klient poczty elektronicznej na ios - edison mail
Źródło: AppStrore

Edison Mail jest niezwykle lekki i szybki, ze schludnym interfejsem i pozwala podpiąć wiele kont jednocześnie. Zintegrowany asystent potrafi uporządkować skrzynkę w kategorie w mgnieniu oka. Klient pozwala w szybki sposób wypisać się z newsletterów, oferuje specjalne opcje związane z organizacją podróży. Aplikacja pozwala także na wycofanie wysłanego maila (do 15 sekund), a także na masowe usuwanie wiadomości.

Twobird

aplikacja do poczty na ios - twobird
żródło: Notability Blog

Kompletny zestaw łączący klienta mailowego oraz kalendarz z notatnikiem i listą zadań. Klient ten usuwa z maili zbędne elementy, abyś mógł skupić się na zawartości. Tworzone zadania i notatki można udostępniać innym osobom, które mogą nad nimi współpracować, a także ustawiać przypomnienia do maili.

Poza wyżej wspomnianymi, warto zwrócić uwagę na wymienione wcześniej w kontekście innych platform eM Client i Spark.

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.