Najlepsze programy do rysunku technicznego – TOP 7

04.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Najlepsze programy do rysunku technicznego – TOP 7
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Programy do rysunku technicznego pozwalają na zaprojektowanie praktycznie wszystkiego, od całego modelu budynku, przez różne mechanizmy, aż po części. Projektowanie wspomagane komputerowo, w skrócie CAD, to obecnie standard wykorzystywany we wszystkich gałęziach przemysłu. Jeśli szukasz darmowych, prostych aplikacji do rysunku technicznego sprawdź nasze propozycje – wśród nich z pewnością znajdziesz program dla siebie.

Co mogą zaoferować darmowe programy do rysunku technicznego?

Początkowo projektowanie wspomagane komputerowo było wykorzystywane do celów badawczych, jednak już w latach 70. ubiegłego wieku firmy lotnicze oraz motoryzacyjne podjęły się opracowania własnego oprogramowania, które będzie się sprawdzać także w innych branżach. W ten sposób właśnie pod koniec XX wieku powstały narzędzia takie jak AutoCAD.

Darmowe oprogramowanie do rysunku technicznego pozwala na tworzenie użytkownikowi rysunków z grafiką cyfrową – mogą to być zarówno projekty 2D, jak i 3D. W aplikacjach znajdziesz niezbędne narzędzia do projektowania, takie jak np. przestrzenie robocze, edycję kształtów, miarki czy narzędzia tekstowe. Dodatkowo wiele z nich zapewnia też możliwość korzystania z bibliotek obiektów.

Polecane tablety graficzne:

Darmowe aplikacje do rysunku technicznego

Freecad – darmowy program do rysunku technicznego

FreeCAD to darmowy program do rysunku technicznego z wymiarowaniem. Zawiera między innymi narzędzia do szkicowania kształtów, ale też możliwość implementowania nowych opcji bez ingerowania w sam rdzeń aplikacji. Program oferuje kilka przestrzeni roboczych, które sprawdzą się przy różnych typach modeli. Można w nim bez problemu projektować części, pracować z siatkami, śledzić ruch robotów i wiele innych.

Program działa na Windowsie, macOS i różnych dystrybucjach Linuxa.

QCAD – program do rysunku technicznego po polsku

QCad to program do projektowania wspomaganego komputerowo, który oferuje wszystkie narzędzia niezbędne do projektowania. Można w nim znaleźć edycję kształtów, miarki oraz narzędzia tekstowe. Program umożliwia też przyciąganie kształtów oraz zaawansowane funkcje widoku. Na uwagę zasługują też funkcje, które modyfikują istniejące już obiekty, które ponadto można umieszczać na warstwach i grupować.

Aplikacja zapewnia wsparcie dla tabletów Wacoma oraz urządzeń firmy Apple – Magic Trackpad. 

QCAD jest dostępne na komputery z systemami Windows, macOS oraz Linux

LibreCAD – prosty program do rysunku technicznego

LibreCAD to łatwy w obsłudze, darmowy program do projektowania 2D. Oferuje niezbędne narzędzia, takie jak np. edycja kształtów, miarki i narzędzia tekstowe. Znajdziesz w nim również zaawansowane funkcje powiększania widoku oraz te przydatne do modyfikowania istniejących obiektów. Dodatkowo program umożliwia też korzystanie z biblioteki obiektów i otwieranie plików DFX.

Aplikacja została udostępniona na zasadach open source, dlatego też każdy może korzystać z niej za darmo. Jest dostępna na systemy Windows, macOS oraz Linux.

NanoCAD – program do rysunku technicznego 3D i 2D

NanoCAD to darmowa aplikacja do tworzenia rysunków oraz dokumentacji technicznej 2D/3D. Zapewnia dostęp do niezbędnych narzędzi tworzenia i edycji obiektów wektorowych. Co więcej, oferuje także kompatybilność z formatami DWG/DFX z ostatniej wersji programu AutoCAD. Program można wykorzystać do tworzenia różnego rodzaju prac w różnych gałęziach przemysłu, np. budowie maszyn czy projektowania budynków. Został wyposażony w wygodne komendy i polecenia, a także narzędzia do rysowania precyzyjnego.

Aplikacja jest dostępny tylko na system Windows.

IronCAD DRAFT 2020 – darmowy program do projektowania w środowisku CAD

IronCAD DRAFT 2020 to dostępny za darmo program oferujący środowisko pracy oraz narzędzia, które są bardzo zbliżone do tych zawartych w aplikacji AutoCAD. Ma intuicyjny interfejs i pozwala na wygodne projektowanie w 2D. Program daje też możliwość edycji dokumentacji, która została wykonana w innym oprogramowaniu, a także budowy zespołów z modeli 3D. Można w nim znaleźć również wbudowane biblioteki symboli, które są niezbędne do tworzenia schematów elektrycznych oraz instalacyjnych.

Aplikacja jest dostępna na komputery z systemem Windows.

SketchUp Make – łatwy program do rysunku technicznego 3D

SketchUp Make to bardzo intuicyjny program do projektowania modeli 3D, w którym można przygotować np. plan pokoju z układem mebli, projekty ogrodów i przedmiotów. Doskonale sprawdzi się przy domowych projektach oraz do nauki – jest w pełni darmowy. Aplikacja oferuje dostęp do sporej biblioteki gotowych modeli, wizualizacji prawdziwych produktów i dzieł stworzonych przez innych użytkowników. Zawiera też mnóstwo przydatnych narzędzi, a także możliwość rysowania odręcznego.

Program jest dostępny na systemy Windows, Linux oraz macOS.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.