Darmowe i płatne programy do rysowania na komputerze – dla amatorów i profesjonalistów

26.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Darmowe i płatne programy do rysowania na komputerze – dla amatorów i profesjonalistów
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Planujesz rozpocząć swoją przygodę z rysowaniem na komputerze? Zastanawiasz się, które programy do malowania będą dla Ciebie najodpowiedniejsze? Mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, zarówno darmowych, jak i płatnych, dla amatorów i profesjonalistów. Na które profesjonalne programy do rysowania zatem warto zwrócić uwagę?

Program do rysowania na komputerze – jakie ma możliwości?

Niegdyś, jeszcze kilkanaście lat temu, popularnym programem do rysowania był Paint, którego każdy miał na komputerze z Windowsem. Narzędzie to nie było może zbyt rozbudowane, jednak zapewniało mnóstwo radości. Obecnie mamy na rynku szeroki wybór różnych programów do rysowania, mniej i bardziej zaawansowanych. Oferują one szereg możliwości dla użytkownika.

Wśród nich można znaleźć pracę na bitmapach, czyli obrazach rastrowych zbudowanych z pikseli, a także z wektorami. Oczywiście nie można zapomnieć o dodawaniu nowych warstw, które można modyfikować bez naruszenia całości ilustracji. Programy do rysowania pozwalają także na pracę z tekstem, czyli umieszczenie i edycję wybranego fontu. Aplikacje mają również przybory do rysowania: pędzel, podstawowe kształty, wypełnianie elementów kolorem, gumka i inne.

Programy do rysowania pozwalają między innymi stworzyć ilustrację, narysować projekt logo swojej firmy, zaprojektować grafikę na social media czy obrabiać zdjęcia.

Płatne aplikacje posiadają rozbudowaną ilość przyborów do wykorzystania, jednak często też są bardziej skomplikowane i mają wyższy próg wejścia niż (przynajmniej w większości) te darmowe.

Polecane tablety graficzne:

Jakie wybierać programy do rysowania dla początkujących, a jakie dla profesjonalistów?

Przed wyborem odpowiedniego programu do rysowania dla siebie warto się zastanowić nad tym, do jakiego celu go wykorzystamy. Do wyboru są aplikacje płatne oraz bezpłatne. Jeśli rysowanie jest Twoją wielką pasją, jednak nie masz jeszcze żadnego doświadczenia z programami do malowania, lepiej jest wybrać proste, darmowe narzędzie. W przypadku profesjonalnych grafików, którzy szukają odpowiedniej pomocy do swojej pracy, lepiej postawić na rozbudowany (i najczęściej płatny) program.

Przed podjęciem decyzji dobrze jest sprawdzić opinie na temat danego oprogramowania. Istotne jest również to, czy jest ono popularne wśród użytkowników, którzy w razie problemów udzielą odpowiedzi na specjalistycznym forum. W przypadku bardziej znanych programów łatwiej będzie znaleźć poradę na temat danego problemu. Ceniona przez specjalistów aplikacja zapewnia też dostęp do najnowszych funkcji i dodatkowych opcji.

Które zatem płatne i darmowe programy do rysowania dla profesjonalistów i amatorów są najlepsze? Oto nasze 10 propozycji.

Darmowe programy do rysowania

Gimp – program do edycji grafiki rastrowej

GIMP - popularny program do rysowania na komputerze

Gimp to jeden z najbardziej popularnych darmowych programów graficznych. Praca w nim jest polecana dla początkujących grafików (ale i zaawansowani znajdą w Gimpie przydatne opcje, szczególnie dzięki wtyczkom i dodatkom), jednak pierwsze kroki wymagają nieco cierpliwości. Na szczęście w sieci znajduje się całe mnóstwo tutoriali, które pomagają opanować podstawowe zasady programu.

Systemy: Windows, Linux, MacOS.

Photopea – darmowy program do rysowania online

PHOTOPEA - program do rysowania online

Photopea to darmowa alternatywa dla Photoshopa, która dodatkowo jest dostępna z poziomu przeglądarki. Ten program do rysowania online pozwala na tworzenie i obróbkę obrazów i będzie idealny dla początkujących. Może współpracować z grafiką wektorową oraz rastrową. Doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu prostych zadań, ale też i tych bardziej skomplikowanych, jak chociażby tworzenie ilustracji.

Systemy: Windows, Linux, MacOS.

Firealpaca – prosty program do malowania

firealpaca - darmowy program do rysowania

Firealpaca to narzędzie łatwe w obsłudze i przeznaczone głównie dla początkujących twórców. Nadaje się do rysunku – w programie od podstaw można stworzyć obrazki i następnie je edytować. Oferuje różnego rodzaju przybory – pędzel, gumkę, tekst, zaznaczenie, kształty czy lupę. Umożliwia też obróbkę zdjęć.

Systemy: Windows, MacOS.

Inkscape – program do grafiki wektorowej

inkspace - darmowy program do rysowania dla zaawansowanych

Inkscape oferuje wiele interesujących funkcji i jest nieco bardziej skomplikowany niż poprzednie propozycje. Program pozwala tworzyć obiekty przy pomocy narzędzi do rysowania czy wygładzać krawędzie. Generalnie zawiera te same opcje, które posiada np. Illustrator.

Systemy: Windows, Linux, MacOS.

Krita – darmowy program do malowania na komputerze

krita - zaawansowany program do malowania na komputerze

Krita działa podobnie do Photoshopa – w programie można znaleźć warstwy, tryby mieszania i możliwość zapisu przestrzeni roboczej. To oczywiście nie wszystko, gdyż aplikacja zapewnia mnóstwo możliwości, a na uwagę zasługuje chociażby ponad 100 pędzli z możliwością samodzielnej konfiguracji. Krita pozwala rysować, tworzyć infografiki, tworzyć własne tekstury i wzory.

Systemy: Linux, MacOS, Windows.

Płatne programy do rysowania

Adobe Illustrator – najpopularniejszy program do grafik wektorowych

adobe illustrator - profesjonalny program do rysowania

Płatne programy do rysowania rozpoczynamy od Adobe Illustrator. To narzędzie, które doskonale sprawdza się do niemalże każdego projektu – tworzenia ilustracji, projektów stron czy logo firmowych. Pliki graficzne zapisywane są w stosunkowo niewielkich rozmiarach, co sprawia, że można je łatwo udostępniać innym.

Dodatkowo, inwestując w Adobe Illustrator, otrzymuje się dostęp do ponad 90 milionów obrazów, szablonów, filmów i grafik z Adobe Stock. Jest to doskonały program do rysowania dla profesjonalistów.

Systemy: Windows, MacOS.

Cena: 24,59 €/miesiąc + darmowy tydzień próbny

Adobe Photoshop – solidny program do rysowania dla każdego

photoshop - płatny program do rysowania na komputerze

Adobe Photoshop to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych narzędzi do edycji zdjęć, jakie jest dostępne na rynku. Program nie jest trudny w użyciu i oferuje szeroki zestaw funkcji do typografii oraz rysowania. Co więcej, zapewnia też możliwość projektowania 3D, edycji animacji i warstw wideo. Program pozwala na importowanie zdjęć i ich przerabianie. Użytkownik może też tworzyć własne pędzle i izolować elementy z tła.

Systemy: Windows, MacOS.

Cena: 9,83 €/miesiąc + darmowy tydzień próbny.

Corel Painter – program do rysowania dla profesjonalistów

corel - program do rysowania dla profesjonalistów

Corel Painter to program, w którym można znaleźć zaawansowane opcje, które przydadzą się profesjonalistom. Wśród nich przede wszystkim warto wymienić ponad 900 pędzli do wyboru, możliwość używania tekstur, miksera czy gradientów. Narzędzie oferuje naprawdę potężną ilość narzędzi.

Systemy: Windows, MacOS.

Cena: 429$ + 15-dniowa wersja próbna.

VISME – program do rysowania online

VISME - płatny program do rysowania online

Visme to program online, który pozwala tworzyć infografiki, proste prezentacje czy wykresy. Oferuje mnóstwo różnych szablonów do grafik, filmików i animacji, a także wielu innych. Jest to wszechstronny program, oferujący mnóstwo praktycznych narzędzi, a dodatkowo jest bardzo łatwy w użyciu.

Systemy: Windows, Linux, MacOS

Cena: plan darmowy z ograniczeniami lub pakiet biznesowy: 24,75$/miesięcznie, pakiet standardowy 12,25$ miesięcznie.

Affinity Photo & Designer – łatwy w obsłudze program do rysowania

affinity - funkcjonalny program do rysowania

Program lekki, szybki, oparty na pracy z wektorami. Oferuje mnóstwo funkcji, co zapewnia odpowiednią wydajność i komfort pracy. Narzędzia w programie umożliwiają podglądy efektów, gradientów oraz zmian ustawień w czasie rzeczywistym. Aplikacja bez problemu poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi projektami. Jest to świetna alternatywa dla Illustratora.

Systemy: Windows, MacOS.

Cena: 259,99 zł.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.