Najlepsze aplikacje do projektowania ogrodów – dostępne online i za darmo

26.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Najlepsze aplikacje do projektowania ogrodów – dostępne online i za darmo
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Stojąc przed decyzją o zaprojektowaniu ogrodu, często pojawia się myśl, by zatrudnić profesjonalnego projektanta. Jednak istnieje też inne rozwiązanie, a mianowicie darmowe i płatne oprogramowanie, które pozwala samodzielnie przygotować aranżację zewnętrznej przestrzeni. Które programy do projektowania ogrodów są warte polecenia? Mamy dla Ciebie 7 propozycji.

Programy do projektowania ogrodów – dlaczego i kiedy warto z nich korzystać?

Najlepsze aplikacje i programy do projektowania ogrodów zapewniają przede wszystkim intuicyjną obsługę oraz mnogość opcji, dzięki którym można zwizualizować każdy swój pomysł i zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujesz od swojej przestrzeni. Co ważne, nie zawsze trzeba kupić oprogramowanie – wiele z nich zapewnia darmowy okres próbny, dzięki któremu stwierdzisz, czy faktycznie potrzebujesz tego typu pomocy.

Profesjonalne programy pozwolą zaprojektować ogród od podstaw, zaprezentować go w przestrzeni dzięki wizualizacjom 3D, a dodatkowo podpowiedzą, jakie rośliny wybrać.

Wartymi zwrócenia uwagi są również takie opcje jak symulacja dziennego i sztucznego oświetlenia, efekt mgły czy widok dzień/noc. Będziesz mieć podgląd na to, jak Twój ogród będzie wyglądał w zależności od pory dnia czy roku.

Polecane programy i aplikacje do projektowania ogrodów

MyGreenSpace – program do projektowania ogrodu po polsku

MyGreenSpace pozwala zaprojektować ogród w 2D, a następnie wygenerować widok 3D, który pozwala ocenić efekty pracy. Dodatkowo program umożliwia skonsultowanie swojego projektu z biurami projektowymi, architektami, projektantami oraz ogrodnikami. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość kupienia wszystkich użytych elementów ogrodu – w programie pojawiają się jedynie te, które są aktualnie dostępne w sklepach. Aplikacja pomaga też w doborze roślin i podpowiada, gdzie je posadzić.

Program oferuje 14-dniowy okres próbny, a później można wybrać jeden z dostępnych pakietów (najdroższy – 16,58/miesiąc – gwarantuje dostęp do wszystkich opcji).

Garden Puzzle – stwórz projekt ogrodu online

darmowy program do projektowania ogrodu

Garden Puzzle to jedna z najlepszych dostępnych aplikacji. Działa zarówno na komputerach Mac/Windows, jak i na tabletach i smartfonach. Program można uruchomić także online. Garden Puzzle oferuje duży wybór roślin (ponad 1500 w bazie), akcesoriów, dekoracji i nawierzchni, dzięki czemu można zaprojektować swoją przestrzeń w dowolnym stylu. Uwagę zwraca też funkcja dostosowania swojego projektu do każdej pory roku. Swoje wizualizacje można zapisać w chmurze, co ułatwia kontynuację pracy na innych urządzeniach.

Cena aplikacji to 79zł/119zł/149zł w zależności od wybranej opcji. Warto wcześniej przetestować wersję demo.

GardenPlanner – darmowy program do projektowania ogrodu

program do projektowania ogrodu online

Garden Planner to program online, z którego można korzystać zarówno na komputerze, jak i na smartfonie czy tablecie. Pozwala on na zaplanowanie przestrzeni dookoła domu, przy wykorzystaniu ponad 1200 gatunków roślin oraz różnych akcesoriów i dekoracji. Dostępne są między innymi pawilony czy altany ogrodowe, ogrodzenia oraz różne nawierzchnie. Do swojej wizualizacji można również dodać automatyczny system nawadniania.

Aplikacja jest prosta w obsłudze i posiada wiele funkcji do edycji, w tym rysowanie przedmiotów o różnych kształtach czy obracanie. Gotowy projekt można zapisać na swoim urządzeniu. Program jest dostępny za darmo.

Home Design 3D Outdoor/Garden – aplikacja do projektowania ogrodu

planer ogrodu online

Aplikacja pomaga szybko i w łatwy sposób zaprojektować swój wymarzony ogród. Oferuje intuicyjny interfejs i ponad 100 elementów dostosowanych do aranżacji otoczenia domu. Do wyboru są meble ogrodowe we wszystkich stylach, drzewa, kwiaty, baseny, szklarnie, ogrodzenia i więcej. Swój projekt można dowolnie edytować, a następnie obejrzeć w 3D. Aplikacja jest dostępna na telefony z Androidem oraz iOS. W darmowej wersji można spokojnie przetestować funkcjonalności aplikacji, jednak nie pozwala ona na zapisywanie swoich projektów. Cena za pełny dostęp to 4,99 dolarów, czyli ok. 23 zł.

Zaprojektuj Ogród – planer ogrodu online

projektowanie ogrodu online

Program oferuje zaprojektowanie własnego ogrodu online, z poziomu przeglądarki. Zawiera mnóstwo opcji, w tym wykonanie projektu w widoku z góry, z symulacją różnych pór roku, wygenerowanie mapy do pliku PDF i dodawanie pliku graficznego jako tła. W bazie aplikacji znajduje się wiele roślin, małej architektury i tekstur do wyboru. Projektowanie jest proste i szybkie, a po ukończeniu swojej aranżacji otrzymuje się dostęp do całorocznego kalendarza ogrodniczego, który podpowiada, jakie prace ogrodnicze należy wykonać.

Program jest płatny (89 zł/rok), jednak pozwala skorzystać z darmowej wersji próbnej przez 30 dni.

Avanquest Architect 3D Garden and Exterior – program do projektowania ogrodu

planer ogrodu dla każdego

Avanquest Architect 3D Garden and Exterior to profesjonalny program do projektowania ogrodu, oferujący nowoczesne rozwiązania. Pozwala na stworzenie wizualizacji z różnymi roślinami, kuchnią na świeżym powietrzu czy tarasem. Baza programu oferuje ponad 4000 rodzajów kwiatów, drzew oraz krzewów, a także możliwość wybrania elewacji, mebli ogrodowych oraz dodania oczka wodnego czy altanki. Każdą wybraną roślinę można ponadto przeanalizować pod kątem zapotrzebowania na światło czy wodę, aby dopasować ją do swoich warunków.

Aplikacja jest dostępna na komputery z Windowsem, a jej cena to to 39,99 funtów, czyli ok. 216 zł.

Wymarzony Ogród – profesjonalne projektowanie ogrodu

program do projektowania ogrodó

Program Wymarzony Ogród umożliwia projektowanie terenów zielonych. Jest bardzo łatwy w obsłudze i intuicyjny, dzięki czemu mogą z niego korzystać nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy. Narzędzie pozwala na sprawdzenie, jak będzie się prezentować ogród w trakcie różnych pór roku, a także w ciągu dnia i nocy. Ciekawie prezentuje się również funkcja symulatora, który oferuje widok ogrodu w trakcie wzrostu roślin. Aplikacja umożliwia też dowolne kształtowanie terenu działki.

Cena programu to 350 zł, jednak aktualnie dostępny jest on w promocji, dzięki czemu jej koszt to 175 zł.

Wymarzony Ogród

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.