Jak i gdzie kopać kryptowaluty? Najlepsze programy do kopania kryptowalut

11.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak i gdzie kopać kryptowaluty? Najlepsze programy do kopania kryptowalut
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Popularność kryptowalut zwiększa się na przestrzeni lat. Coraz więcej użytkowników jest zainteresowana tematem, przez co szukają oni sposobów na kopanie Ethereum czy też Bitcoina. Na rynku istnieją programy do kopania kryptowalut, a w wybór wśród nich jest naprawdę duży. Istnieją zarówno programy na komputery, jak i smartfony. Sprawdź, które z nich są najlepsze oraz jak ich używać.

Czym są kryptowaluty? Rodzaje kryptowalut

Kryptowaluty wykorzystują technologię blockchain i są wirtualnym odwzorowaniem wartości. Nie można ich porównywać do standardowych walut. Są to najczęściej niezależne twory, które odnoszą się do wartości. Nie są standardową walutą czy też elektronicznym jej odwzorowaniem.

Na rynku można znaleźć setki kryptowalut. Mimo wszystko da się je w prosty sposób podzielić:

  • Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta i prekursor tej technologii. Istnieje ona od 2009 roku, jest pierwszą na rynku. Wcześniej nie wykorzystywano w ten sposób technologii blockchaina.
  • Altcoiny – wszystkie pochodne kryptowaluty, które powstały po wydaniu Bitcoina. Zaliczają się tu tysiące różnych walut – Ethereum, Litecoin czy Stellar.

Oprócz zwykłego kupowania kryptowalut istnieją inne sposoby na ich zdobywanie. Można między innymi kopać Bitcoin, Ethereum czy inne waluty. Sprawia to, że moc obliczeniowa komputera lub smartfona zostaje przekonwertowana na kryptowalutę. Dzieje się tak przez działanie programu czy też aplikacji do kopania.

5 najlepszych programów do kopania kryptowalut na komputerze

Programy do kopania kryptowalut istnieją nie od dziś i jest ich bardzo dużo. W zestawieniu wybraliśmy te najpopularniejsze, które są bezpieczne oraz mało awaryjne. Wybór zależy jednak od osobistych preferencji:

MinerGate xFast GUI Miner

MinerGate xFast GUI Miner -program do kopania kryptowalut

To aplikacja stworzona zarówno dla zaawansowanych użytkowników, jak i nowicjuszy w świecie kryptowalut. Umożliwia kopanie Bitcoina, Ethereum, AEON oraz wiele więcej. To uniwersalne i kompleksowe rozwiązanie wśród aplikacji dla kryptowalutowych górników. Program także automatycznie śledzi najbardziej opłacalne opcje. Ten program posiada zarówno graficzny interfejs GUI, jak i zaawansowany CLI. Aplikacja jest dostępna za darmo także na smartfony.

CGMiner

cgminer - program do kopania kryptowalut na pc

Kopanie kryptowalut na komputerze często może wymagać odpowiedniej wiedzy. CGMiner wygląda jak bardzo skomplikowany program – w istocie tak nie jest. To proste narzędzie, które może obsłużyć bez problemu wiele koparek i pul wydobywczych. Interfejs jest tu mniej przyjazny dla nowego użytkownika. Mimo wszystko ten program do kopania kryptowalut ma ogromne możliwości – dlatego zyskał tak ogromną popularność na Windowsie i macOS.

easyMINE

EasyMINE - najlepsza koparka kryptowalut dla początkujących

Ten program jest idealnym wyborem dla początkujących. Zaimplementowano tu czytelny, prosty interfejs. Obsługa oprogramowania również jest naprawdę łatwa. Jak kopać kryptowaluty z jego pomocą? Cały sprzęt zostaje wykryty automatycznie – wystarczy tylko kilka dodatkowych kliknięć. Dla doświadczonych również przewidziano dedykowane opcje, takie jak flashowanie VBIOS czy dowolna jego modyfikacja.

Awesome Miner

awesome miner - oprogramowanie do kopania kryptowalut

Jest to program stworzony do kopania kryptowalut na dużą skalę. Ta aplikacja może bez problemu obsłużyć nawet tysiące urządzeń. Interfejs jest prosty i przystępny dla użytkownika – mimo że program ma tak ogromne możliwości. Jak kopać kryptowaluty na komercyjną skalę? Można to robić tylko przy użyciu programów podobnych do Awesome Minera. Aplikacja oferuje także ogrom funkcji konfiguracji.

BFGMiner

BFGMiner - kopanie bitcoin na PC

Kolejna aplikacja, którą steruje się za pomocą konsoli. To idealne rozwiązanie do mniejszej liczby urządzeń kopiących. Program wyróżniają szerokie możliwości konfiguracji. Można tu zmienić niemal wszystko. Jeżeli planujesz kopać Bitcoin, Ethereum czy inne kryptowaluty na mniejszą skalę – będzie to idealny wybór. Mimo wszystko jest to program dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Najlepsze aplikacje do kopania kryptowalut na telefonie

Kopanie kryptowalut jest także możliwe na mobilnych urządzeniach. Wystarczy wykorzystać smartfona – oczywiście najlepiej używać możliwie najwydajniejszych sprzętów. Efektywność kopania jest znacznie niższa w przypadku telefonu, niż podczas wydobywania BTC lub ETH na komputerze. jakie programy do kopania kryptowalut sprawdzają się najlepiej w przypadku smartfonów?

MinerGate

aplikacja do kopania kryptowalut - MinerGate
Źródło: minergate.com

To obecnie najpopularniejsza aplikacja do kopania kryptowalut na smartfony. Instalacja jest tutaj bardzo prosta, tak jak konfiguracja. Aplikacja umożliwia wydobywanie Bitcoina, Ethereum, Litecoina, Monero itd. Wybór jest w tym przypadku bardzo duży. Użytkownik może nawet decydować, ile mocy obliczeniowej będzie zużywać aplikacja. Program jest dostępny tylko na system Android.

DroidMiner BTC/LTC/DOGE

DroidMiner - aplikacja do kopania kryptowalut na telefon

Ta aplikacja jest niezwykle prosta, jeśli chodzi o design i interfejs. DroidMiner pozostaje bardzo wydajny, efektywny na tle konkurencji. Tak jak inne tego typu programy łączy użytkowników w Mining Pools, co gwarantuje szybsze wydobywanie. Kopanie kryptowalut na smartfonie z pomocą DroidMiner jest niezwykle proste. Jedyny minus tutaj to bardzo szybkie zużycie baterii.

Electroneum

Electroneum - program do kryptowalut
Żródło: electroneum.com

To także jeden z najpopularniejszych programów do kopania kryptowalut na Androida. Aplikacja łączy w sobie portfel, możliwość wydobywania i opcję płatności. To bardzo uniwersalne rozwiązanie. Ta aplikacja oferuje wszystko, czego można oczekiwać od programu do kopania kryptowalut na telefon. Wykorzystuje algorytm Proof of Work – można wydajnie wydobywać ETH.

Czy kopanie kryptowalut jest opłacalne w 2023 roku?

Wydobywanie kryptowalut, jak Bitcoin czy Ethereum będzie opłacalne, gdy tylko zyski przekraczają zużycie prądu oraz sprzętu.

Warto wiedzieć, że także w 2022 to bardzo popularny biznes – jest wciąż naprawdę opłacalny przy odpowiednim wykonaniu.

Kryptowaluty nie mają stałej wartości. Ta ciągle się zmienia i dlatego właśnie wydobycie jest tak warte uwagi. Kopanie kryptowalut powoduje ich gromadzenie w portfelu – każdy wzrost ceny oznacza spore zyski, przy których można sprzedać posiadane BTC, ETH i inne waluty. Obecnie także cena kart graficznych i innego sprzętu do wydobywania spada, więc staje się to ciekawą alternatywą dla standardowych inwestycji.

Może Cię zainteresować:

Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.