Programy i aplikacje do robienia animacji 3D i 2D. TOP 10 darmowych i płatnych narzędzi

23.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Programy i aplikacje do robienia animacji 3D i 2D. TOP 10 darmowych i płatnych narzędzi
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Animacje przyciągają wzrok i służą opowiadaniu intrygujących historii w sposób, którego nie potrafią statyczne grafiki czy zdjęcia. Aby jednak je stworzyć, konieczne jest użycie specjalistycznego oprogramowania – darmowego lub płatnego. Przygotowaliśmy 10 najlepszych programów do animacji, dostępnych zarówno online, jak i do zainstalowania na komputerze.

Programy do animacji 3D, 2D – gdzie się je wykorzystuje?

Kiedyś prym w animacjach wiódł przemysł rozrywkowy, aktualnie można je zobaczyć praktycznie wszędzie – w reklamie, marketingu, grach, inżynierii, architekturze czy handlu detalicznym. Z animacji korzysta też sektor edukacyjny oraz badawczy, by zaprezentować różnego rodzaju wizualizacje.

dla kogo są programy do animacji?

Oczywiście nie jest to zajęcie tylko dla profesjonalistów. Także dla hobbystów darmowe programy do robienia animacji mogą stanowić ciekawe wyzwanie i pole do tworzenia interesujących projektów, które będą prezentować ich umiejętności.

10 najlepszych programów do animacji

Adobe Animate – płatny program do animacji 2D

Dzięki programowi Animate użytkownicy mogą tworzyć animowane elementy stron internetowych, gier, aplikacji mobilnych i wielu innych. Jest on stosunkowo łatwy w użyciu i ma szeroki zakres funkcji, dzięki czemu jest doskonałym wyborem zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Wśród dostępnych opcji warto wyróżnić między innymi narzędzia do rysowania animacji, tworzenia szkieletów postaci, możliwość importowania grafik z innych programów i obsługa różnego rodzaju plików.

Moho Pro – program do animacji 2D dla profesjonalistów

Moho Pro to program do animacji 2D, który umożliwia tworzenie wysokiej jakości filmów. Oferuje wiele przydatnych funkcji, np. animowanie postaci bitmapowych i wektorowych, a także rigowanie postaci (proces, który zamienia nieruchomy model w “marionetkę” z krwi i kości, z elementami kontrolnymi, przy pomocy których można tworzyć ruch). Program jest dostępny także w wersji dla początkujących – Debut, o niższej cenie (59,99 dolarów – ok. 268 zł) i możliwościach dostosowanych do osób zaczynających przygodę z animacją.

Blender – darmowy program do animacji 3D

Blender to bezpłatne narzędzie do robienia animacji 3D. Choć początki używania programu mogą być trudne (interfejs jest dość niestandardowy) to po osiągnięciu wprawy, staje się bardzo efektywny. Blender jest uniwersalnym oprogramowaniem, wyposażonym w narzędzia do renderingu oraz modelowania 3D. Program jest bardzo popularny w Polsce, co sprawia, że znalezienie materiałów jest łatwe, a wsparcie społeczności jest bardzo duże. Blender działa na wolnej licencji i na wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych.

Animaker – program do animacji online po polsku

Animaker będzie idealnym wyborem dla początkujących osób. Program jest darmowy i działa w chmurze, oferując wszystkie niezbędne narzędzia, umożliwiające tworzenie filmów animowanych lub prezentacji w łatwy sposób. Znajdziesz w nim między innymi kreator postaci, 200 efektów dźwiękowych, ponad 1000 szablonów, a także rozbudowaną bibliotekę animacji. Animaker umożliwia również eksportowanie wideo w pełnej rozdzielczości HD i łatwą pracę w zespole. Aplikacja ta jest łatwa w użyciu i oferuje przyjazny interfejs.

Harmony – kompleksowy program do animacji 2D i 3D

Program oferuje mnóstwo możliwości: zaawansowane narzędzia rysunkowe, ruchomą kamerę, umożliwiającą uzyskanie efektu 3D oraz możliwość automatycznego dostosowania animacji ust do danej ścieżki dźwiękowej, tzw. Automated Lip Synching. W programie możesz animować klatka po klatce lub przy wykorzystaniu klatek kluczowych. Harmony jest używane przez wiele profesjonalnych firm i słynie z tworzenia wysokiej jakości animacji z gładkimi, czystymi liniami i żywymi kolorami.

Synfig – darmowy program do animacji rysunkowej

Szukając programu do prostej animacji 2D, warto wybrać Synfig. Aplikacja jest udostępniana dla systemów Windows, Linux oraz Mac na otwartej licencji. Choć jego obsługa nie jest najłatwiejsza, to oferuje sporo możliwości – pracuje się w nim na podstawie grafik wektorowych lub bitmap. Umożliwia synchronizację dźwięku i mowy z ruchem ust postaci oraz samodzielnie tworzy animację klatka po klatce. Program umożliwia też zainstalowanie różnych wtyczek i rozszerzeń, dzięki czemu możesz skorzystać z większej ilości funkcji.

Opentoonz – program do robienia animacji za darmo

Jeśli interesują Cię darmowe programy do animacji 2D typu open source, to Opentootz będzie dobrym wyborem. Zawiera sporo efektów animacji, w tym świetlne oraz style obrazu i pozwala pracować z obrazami wektorowymi i rastrowymi. Dzięki wtyczkom można rozszerzyć jego możliwości i funkcje. Aplikacja umożliwia samodzielne zaplanowanie przestrzeni roboczej, zgodnej z potrzebami użytkownika. Można w niej budować sekwencje na podstawie kilku klatek lub jednego rysunku. Program jest dostępny na komputery z systemem Windows oraz macOS.

Stop Motion Studio – aplikacja do tworzenia animacji

Stop Motion Studio
Źródło: Sklep Google

Stop Motion Studio to aplikacja dostępna na smartfony z systemem Android oraz iOS, umożliwiająca tworzenie filmów poklatkowych. Jest łatwa w obsłudze, ma uproszczony interfejs i mnóstwo przydatnych narzędzi. Warto tutaj wymienić unikatowe filtry, tła, efekty, bibliotekę ścieżek dźwiękowych oraz możliwość importowania multimediów. Doskonale sprawdzi się jako program do animacji zdjęć – pozwala dodać np. mimikę do postaci, dodawanie dymków tekstowych czy łączenie klatek, by zasymulować szybki ruch.

Krita – prosty program do animacji 2D

Krita to prosty program do animacji rastrowej klatka po klatce, oferujący przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs, możliwy do indywidualnego dostosowania. Przyda się głównie do tworzenia krótkich filmów. Wśród zalet aplikacji warto wymienić między innymi czytelną oś czasu, wygodne ikony narzędzi oraz profesjonalne pędzle, oferujące szeroki zakres efektów.  Krita jest dostępna jako darmowe i otwarte oprogramowanie z licencją GNU.

Maya – profesjonalny program do animacji 3D

Maya to drogi, acz bardzo zaawansowany program do animacji przeznaczony dla profesjonalistów. Jest wykorzystywany między innymi przez producentów gier 3D oraz przy tworzeniu filmowych efektów specjalnych. W programie możesz stworzyć realistyczne animacje różnych zjawisk, np. ruchu cieczy, włosów czy sierści i powierzchni morskich z falami. Maya umożliwia też tworzenie zaawansowanych szkieletów i zniekształceń postaci, przy wykorzystaniu intuicyjnych narzędzi do modelowania.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.