Najlepsze programy do wideokonferencji w 2023 roku
W ostatnich lata znaczna część naszego życia przeniosła się do trybu online. Rozwiązania wprowadzone w trakcie trwania pandemii przyjęły się na tyle mocno, że z pewnością zostaną z nami na dłużej. Doskonałym przykładem są tutaj programy do wideokonferencji, które pozwalają wygodnie współpracować zdalnie. Dostępne rozwiązania to narzędzia do utrzymywania relacji biznesowych, umożliwiające wirtualne spotkanie z dostępem do dźwięku i obrazu. To nie wszystko, bo wideokonferencje online ułatwiają naukę studentom i uczniom. Współczesne programy zapewniają ogrom możliwości i dostęp do niezliczonych funkcji. Przedstawiamy najlepsze narzędzia do prowadzenia rozmów online.
Wideokonferencja online – jak wybrać odpowiedni program?
Program do wideokonferencji to oczywista podstawa aby zrobić spotkanie online. Decydując się na konkretne narzędzie, trzeba określić, z jakich funkcji chcemy korzystać i do jakich celów ma nam służyć. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę na to:
- Ilu uczestników ma dołączyć do spotkania
- Czy ma to być rozwiązanie prywatne, dla firm, czy może do nauki.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Ilość osób ma znaczenie, ale równie ważny jest czas trwania wideokonferencji. Niektóre darmowe programy pozwalają jedynie na 40 minut rozmowy.
- Łatwy dostęp do spotkania online. Część programów można pobrać w formie aplikacji na telefon, a z niektórych skorzystać nawet z poziomu przeglądarki.
- Częstotliwość korzystania z wideokonferencji to również jedno z kryterium, które należy wziąć pod uwagę. Brak konieczności tworzenia za każdym razem nowego spotkania to z pewnością duże ułatwienie
- Dodatkowe opcje. Dla jednych możliwość udostępnienia ekranu to zbędny element, dla innych absolutna podstawa. Niektórym wystarczy czat i wideo do rozmów, jednak część z nas uzna, że możliwość przesyłania obrazu i dźwięku to właśnie coś, czego szukają.
- Programy do pobrania za darmo, a może płatne wersje z dodatkowymi udogodnieniami? Wszystko zależy od potrzeb.
Najlepsze programy do wideokonferencji
Program do wideokonferencji musi spełniać wszystkie nasze oczekiwania i tylko wtedy będziemy mogli z niego korzystać w komfortowy i wygodny sposób. Przedstawiamy listę 7 najlepszych narzędzi, które pozwolą Ci prowadzić telekonferencje online:
Microsoft Teams: popularny program do wideokonferencji firmowych
Teams to jedno z najpopularniejszych narzędzi do wideokonferencji. Microsoft Teams (kiedyś Skype for Business) to rozwiązanie skierowane głównie do sektora biznesowego.
Połączenia w formie rozmowy z wideo to oczywiście podstawowa funkcja narzędzia. Teams zawiera się w pakiecie Office 360, ale można też kupić go osobno. Nie jest to w pełni darmowy program do wideokonferencji, bo cały potencjał można wykorzystać tylko w wersji płatnej.
Darmową wersję Microsoft Teams możesz wypróbować bezpłatnie przez miesiąc.
Zoom: zaawansowany darmowy program do wideokonferencji
Zoom ma dwie wersję: darmową i płatną, jednak już podstawowa opcja daje znacznie więcej możliwości niż Teams.
Na plus na pewno należy zaliczyć intuicyjną i łatwą obsługę, a także integrację z licznymi platformami sprzętowymi. Zoom po prostu oferuje najbardziej pożądane opcje już w darmowej wersji, dlatego cieszy się niesłabnącą popularnością.
Google Meet: dawniej Google Hangouts
Google Meet działa na bardzo podobnej zasadzie co Zoom, chociaż w bezpłatnej wersji liczba uczestników jest nieco mniejsza.
Cieszy się niesłabnącą popularnością wśród pracowników firm, bo oprócz podstawowych możliwości pozwala szybko i łatwo rozpocząć nagrywanie spotkania, przez co chętnie korzysta się z niego przy wszelkiego rodzaju webinarach, warsztatach i szkoleniach.
Interfejs jest na tyle intuicyjny, że nawet laik powinien poradzić sobie z obsługą narzędzia. Ograniczenie co do czasu trwania spotkania w wersji darmowej to 60 minut. Hangouts można wygodnie wykorzystać do pokazywania prezentacji.
Pobierz Google Meet (dawniej Google Hangouts)
Cisco Webex: bezpieczny program do wideokonferencji
Webex to program do wideokonferencji, który w naszym kraju nie cieszy się ogromną popularnością, jednak warto o nim wspomnieć chociażby ze względu na uniwersalizm i przyjazny interfejs. Z narzędzia można skorzystać w przeglądarce, a także aplikacji mobilnej i komputerowej. Webex może pochwalić się świetnymi zabezpieczeniami, możliwością planowania spotkań i inteligentnym mechanizmem wykrywania zakłóceń.
Join.me: wideokonferencje w świetnej jakości
Join.me to wideokonferencje dla osób, którym nie wystarczy zwykła jakość. Narzędzie oferuje naprawdę świetny dźwięk i obraz. Zostało też wyposażone we wszystkie podstawowe funkcje, jak udostępnianie pulpitu i opcja nagrywania. W czasie jednego spotkania (przy najdroższym planie) umożliwia prowadzenie konferencji dla 250 uczestników jednocześnie.
Skype: program do wideokonferencji
Skype to w pełni darmowy program do wideokonferencji, który zna chyba każdy z nas. Chociaż nie jest to najnowsze narzędzie, uczestnicy mogą prowadzić swobodną rozmowę wideo, która sprawdzi się w przypadku niewielkich grup. Narzędzie jest bardzo wygodne w obsłudze i jednocześnie może z niego skorzystać aż 100 osób na jednym spotkaniu. Skype jest stosunkowo prosty i ubogi w funkcje, dlatego duże firmy będą bardziej zainteresowane rozbudowanymi programami.
WhatsApp: wideokonferencje ze znajomymi
WhatsApp i wideokonferencja brzmi dosyć niecodziennie, jednak ta aplikacja pozwala nie tylko rozmowy i czat z jedną osobą. Co prawda, narzędzie jest najbardziej ograniczone co do limitu osób, bo może być ich maksymalnie 8 jednocześnie. Na korzyść WhatsAppa z pewnością przemawia fakt, że wielu ludzi korzysta na co dzień z tego komunikatora, więc nie będą mieli problemu z obsługą aplikacji. To rozwiązanie sprawdzi się bardziej przy rozmowach ze znajomymi.
Podsumowanie – jaki program do wideokonferencji wybrać?
- Microsoft Teams: popularny program do wideokonferencji firmowych
- Zoom: zaawansowany i darmowy program do wideokonferencji (popularny wśród nauczycieli)
- Google Meet (dawniej Google Hangouts): dobry program do szkoleń online
- Cisco Webex: bezpieczny program do wideokonferencji
- Join.me: wideokonferencje w świetnej jakości obrazu i dźwięku
- Skype: znany program do wideokonferencji
- WhatsApp: wideokonferencje ze znajomymi
Może Cię zainteresować:
- Lista najpopularniejszych komunikatorów internetowych
- Czym jest Viber? Najważniejsze funkcje i zalety
- Whatsapp – czy to bezpieczny komunikator?
- Komunikator Signal – co warto o nim wiedzieć
- Programy i aplikacje do zarządzania projektami
- Jak włączyć mikrofon w laptopie?
- Programy do pisania CV online – ranking kreatorów CV