Najlepsze programy do odtwarzania muzyki i filmów

21.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Najlepsze programy do odtwarzania muzyki i filmów
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wybierając program do odtwarzania muzyki lub filmów zwracamy przede wszystkim na jego funkcjonalność, czyli zarówno możliwość obsługi konkretnych formatów, jak i funkcje zwiększające komfort użytkowania. Na rynku istnieje bowiem wiele różnych aplikacji, dzięki czemu można korzystać z rozwiązań, które w największym stopniu odpowiadają indywidualnym potrzebom.

Jak dobrać program odpowiedni do potrzeb?

Jak już wspomniano, wybierając program do odtwarzania filmów lub muzyki warto postawić na rozwiązanie, które będzie odpowiadało indywidualnym potrzebom. Na co zatem zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na jego funkcjonalność, czyli możliwość odtwarzania możliwie największej ilości formatów.

Bardzo ważny jest także przyjazny interfejs, czy możliwość korzystania z dodatkowych opcji. W przypadku programu do oglądania filmów istotna może być zatem obsługa napisów, czy nawet możliwość ich modyfikacji, a odtwarzacz muzyki powinien umożliwiać między innymi tworzenie własnych list, co pozwoli zautomatyzować odtwarzanie kolejnych utworów.

Aplikacja do odtwarzania filmów i muzyki na Androida/IOS

Zarówno filmy, jak i muzykę odtwarzamy nie tylko na komputerze, ale również na smartfonach. W związku z tym zarówno posiadacze Androida, jak i iOS korzystają z aplikacji do filmów i muzyki, zapisanych w pamięci wewnętrznej urządzenia, czy na zewnętrznej karcie pamięci.

W tym przypadku również ważne jest to, by aplikacja mogła odtwarzać wiele różnych formatów plików multimedialnych, co pozwoli oglądać dowolne filmy. Innym istotnym aspektem może być możliwość pobierania i zapisywania utworów dostępnych w serwisach oferujących strumieniowe przesyłanie muzyki, np. Spotify.

Kodeki do odtwarzania filmów – do czego są potrzebne?

Poruszając temat programów do odtwarzania filmów czy muzyki nie sposób pominąć kwestii kodeków, czyli programów kodujących lub dekodujących pliki multimedialne. Do czego są one potrzebne? Zarówno ścieżka wideo, jak i audio zapisywana jest w odpowiednim formacie, dzięki czemu gwarantuje odpowiednią jakość oraz zajmuje określoną ilość miejsca na dysku.

Posiadając odpowiedni kodek możliwe jest zatem odtworzenie zapisanego pliku multimedialnego.

W przypadku jego braku może wystąpić natomiast sytuacja, że w filmie odtwarzany będzie np. sam dźwięk, a na ekranie nie wyświetli się obraz. Kodeki znajdują się w poszczególnych programach od odtwarzania filmów i muzyki, jednak warto wiedzieć, że można je również instalować oddzielnie.

Lista najlepszych programów do odtwarzania muzyki

Programów do odtwarzania muzyki jest naprawdę wiele, a poszczególne rozwiązania, mimo iż teoretycznie oferują to samo, w praktyce znacznie się różnią. Jaki jest więc najlepszy odtwarzacz muzyki?

Nasze subiektywne TOP 5 tworzy:

MediaMonkey

mediamonkey - dobry program do odtwarzania muzyki
MediaMonkey

MediaMonkey to jeden z najbardziej funkcjonalnych programów do odtwarzania muzyki, ponieważ umożliwia nie tylko katalogowanie utworów zapisanych na dysku komputera, czy płytach CD, ale również konwertować pliki, czy korygować dźwięk. Jego zaletą jest także możliwość zgrywania utworów z płyt, nagrywanie ich na płyty oraz synchronizacja z odtwarzaczami przenośnymi. Aplikacja umożliwia także pobieranie informacji o utworze, artyście bądź albumie z rozbudowanej bazy danych.

AIMP

aimp - odtwarzacz muzyki
AIMP

AIMP to jeden z najpopularniejszych odtwarzaczy muzyki, który ma w sobie wszystko, co powinien posiadać tego typu program. W efekcie pozwala tworzyć playlisty, uzupełniać tagi utworów, konwertować pliki audio na różne formaty czy rejestrować dźwięk. Mniej wymagający użytkownicy mogą natomiast korzystać z niego, ograniczając się do standardowego odtwarzania muzyki.

Winamp

winamp
Winamp

Winamp to jeden z najstarszych odtwarzaczy muzyki, który obsługuje praktycznie wszystkie najpopularniejsze formaty plików. Jest dostępny w dwóch wersjach, czyli Lite oraz Full. Zdecydowanie większą funkcjonalność oferuje ta druga, ponieważ pozwala zsynchronizować bibliotekę multimediów na urządzeniach mobilnych z Androidem (dzięki połączeniu sieci bezprzewodowej), nagrywać płyty CD-Audio, czy odtwarzać pliki wideo. W efekcie Winamp może być wykorzystywany także jako odtwarzacz filmów.

foobar2000

foobar2000
foobar2000

foobar2000 to obecnie jeden z głównych konkurentów wspomnianego już AIMP-a w kategorii standardowego odtwarzacza muzyki. Opracował go jeden z twórców Winampa, dzięki czemu program oferuje wysoką jakość dźwięku. Funkcjonalność jest w tym przypadku raczej standardowa, a zaletą może być obsługa mediów streamingowych.

MusicBee

musicbeee
MusicBee

Na koniec prawdziwe centrum audio, czyli program MusicBee, który pozwala zapanować nawet nad ogromnymi zbiorami utworów. Aplikacja to nie tylko odtwarzacz muzyki, ale również program umożliwiający słuchanie podcastów, czy radia internetowego. Jego zaletą jest z pewnością prosty interfejs, co wynika z faktu, że MusicBee nie jest przeładowany zbędnymi funkcjami, ale posiada wszystko to, czego potrzebuje dobry program do odtwarzania muzyki.

Lista najlepszych programów do odtwarzania filmów

Czym charakteryzuje się najlepszy program do odtwarzania filmów? Przede wszystkim możliwością odtworzenia każdego formatu oraz czytelnym interfejsem.

KMPlayer

kmplayer
KMPlayer

KMPlayer to jeden z najpopularniejszych obecnie odtwarzaczy wideo, który obsługuje pliki w formacie VCD, DVD, AC3, DTS, MPEG-1/2/4, AVI, WMV, WMA, OGG, RealMedia czy QuickTime. Jego zaletą są liczne funkcje dodatkowe, czego przykładem może być chociażby możliwość odtwarzania klatka po klatce.

PotPlayer

potplayer
PotPlayer

PotPlayer to program do odtwarzania filmów, który stworzyli twórcy wspomnianego wcześniej KMPlayer. Wyróżnia go bardzo duża ilość funkcji, jednak w przypadku mniej wymagających użytkowników może to być wadą, ponieważ mnogość dostępnych rozwiązań może przytłaczać. Aplikacja obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty wideo.

VLC Media Player

vlc media player
VLC Media Player

VLC Media Player to nie tylko odtwarzacz wideo Windows, ale również program dostępny w wersji na Androida, iOS, macOS, czy Linuxa. Aplikacja odtwarza wszystkie popularne formaty wideo, a zaletą jest możliwość korzystania nie tylko z plików znajdujących się na dysku, czy płytach DVD/Blu-ray, ale również multimediów nadawanych zdalnie. Co więcej, dzięki licznym skórkom możliwe jest dopasowanie wyglądu odtwarzacza do własnych potrzeb.

ALLPlayer

allplayer
ALLPlayer

Na koniec polski odtwarzacz wideo do wszystkiego, czyli ALLPlayer. Obsługuje on nie tylko wszystkie najpopularniejsze formaty wideo, ale doskonale sprawdza się także jako program do odtwarzania filmów 4K. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość automatycznego pobierania napisów z baz najpopularniejszych internetowych portali (np. napisy24.pl). Co więcej, dzięki funkcji Inteligentne napisy czas ich wyświetlania dostosowuje się w taki sposób, by można było je swobodnie przeczytać.

Wybierając program do odtwarzania filmów lub muzyki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność, co pozwoli dopasować aplikację do indywidualnych potrzeb. Wybór niewątpliwe może być trudny, co wynika z dużej konkurencji wśród tego typu aplikacji, jednak dużym ułatwieniem może być skorzystanie z proponowanych przez nas list.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.