Najlepsze programy do nagrywania dźwięku z komputera. Ranking TOP 5
Poszukujesz darmowego programu do nagrywania dźwięku z komputera? W dzisiejszym artykule prezentujemy oprogramowanie, które jest funkcjonalne i co najważniejsze, bezpłatne. Sprawdź naszą listę i znajdź idealny rejestrator dźwięku dla siebie!
Najczęstsze zastosowania programów do nagrywania dźwięku
Program do nagrywania dźwięku z komputera to podstawowe narzędzie pracy nie tylko w przypadku inżynierów dźwięku. Z software korzystają także:
- dziennikarze,
- influencerzy,
- lektorzy,
- marketingowcy,
- monterzy filmów reklamowych,
- nauczyciele i korepetytorzy,
- naukowcy,
- podcasterzy,
- szkoleniowcy,
- streamerzy i YouTuberzy,
- trenerzy personalni.
Programy do nagrywania dźwięku mogą pomagać w nauce, opracowywaniu notatek czy też prowadzeniu różnych eksperymentów związanych z dźwiękiem lub biofizyką. Można z nich korzystać także czysto hobbystycznie, np. rejestrować wokal lub grę na instrumencie.
Polecane mikrofony:
Darmowe rejestratory dźwięku z komputera
Nagrywanie dźwięku jest w dzisiejszych czasach możliwe bez konieczności inwestowania w domowe studio nagrań czy też drogie oprogramowanie audio. W Internecie jest dostępnych bowiem wiele łatwych w obsłudze i darmowych programów — rejestratorów dźwięku. Umożliwiają one nie tylko zapisanie materiału, ale również jego podstawową obróbkę. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.
- Audacity — najpopularniejszy darmowy program do nagrywania dźwięku
- Wavosaur — program do nagrywania głosu i… jego usuwania
- GoldWave — ulubiony rejestrator dźwięku naukowców
- Free Audio Editor — rejestrator dźwięku wyposażony w ciekawe funkcje
- Free Sound Recorder — darmowe narzędzie do nagrywania streamingów
Audacity — najpopularniejszy darmowy program do nagrywania dźwięku
Najpopularniejszym rejestratorem dźwięku dostępnym całkowicie za darmo jest Audacity. Program oferuje zapisywanie materiału w postaci audio, dodatkowo umożliwia również jego obrabianie — np. redukowanie szumu lub wyrównywanie głośności. Możliwe jest nawet nakładanie na siebie kilku różnych ścieżek (np. różnych melodii odgrywanych na instrumentach muzycznych). Audacity jest dostępny dla komputerów z systemem operacyjnym Windows, macOS oraz Linux.
Wavosaur — program do nagrywania głosu i… jego usuwania
Ciekawym darmowym programem do nagrywania dźwięku jest również Wavosaur. Aplikacja jest dostępna dla systemów Windows i macOS, umożliwia nagrywanie i następnie edycję dźwięku. To, co wyróżnia ten rejestrator dźwięku, to funkcja usuwania wokalu. Program potrafi wyczyścić z nagrania wokale bez szkody dla całej melodii, dzięki czemu można tworzyć wersje instrumentalne piosenek. Interfejs może się wydawać na pierwszy rzut oka skomplikowany, na szczęście jednak twórcy udostępnili użytkownikom samouczek.
GoldWave — ulubiony rejestrator dźwięku naukowców
Kolejny darmowy program do nagrywania dźwięku, Gold Wave, jest chętnie wykorzystywany przez naukowców. Używano go np. do analizy nagrań z pierwszego lądowania na Księżycu czy też w badaniach elektrycznej czynności serca wczesnych zarodków ptasich. GoldWave pozwala na zapisywanie dźwięku z mikrofonu lub karty dźwiękowej. Liczne wtyczki, w które wyposażono program, umożliwiają profesjonalną obróbkę. GoldWave w wersji Infinity jest dostępny dla komputerów z Windows, macOS oraz Linux, a także na urządzenia mobilne.
Free Audio Editor — rejestrator dźwięku wyposażony w ciekawe funkcje
Free Audio Editor to kolejny bezpłatny program do nagrywania dźwięku warty wypróbowania. Oprogramowanie pozwala na rejestrowanie brzmienia z różnych źródeł, następnie możliwe jest szybkie i łatwe edytowanie plików audio. Z ciekawych funkcji Free Audio Editor warto wymienić możliwość wyodrębniania ścieżki dźwiękowej z filmów, pobieranie i konwertowanie materiałów z serwisu YouTube oraz nagrywanie płyt CD-Audio.
Free Sound Recorder — darmowe narzędzie do nagrywania streamingów
Jeśli chodzi o darmowe programy do nagrywania dźwięku dla streamerów, bardzo polecany jest Free Sound Recorder. Program dostępny na system Windows i macOS umożliwia nagrywanie materiału i następnie jego obrabianie oraz montowanie. Źródłem dźwięku może być mikrofon, karta dźwiękowa, odtwarzacz CD/DVD lub nawet radio. Ciekawą funkcją, w jaką wyposażono ten rejestrator dźwięku, jest harmonogram nagrywania (może się ono zatrzymać automatycznie po żądanym czasie).
Może Cię zainteresować: