Jaki program do fakturowania? Darmowe i płatne programy do wystawiania faktur

05.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jaki program do fakturowania? Darmowe i płatne programy do wystawiania faktur
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wybierając program do faktur, warto zwrócić uwagę zarówno na płatne, jak i darmowe aplikacje. Zapoznanie się z możliwościami oferowanymi przez dostępne rozwiązania pozwoli bowiem dopasować oprogramowanie do indywidualnych potrzeb.

Jak działają programy do wystawiania faktur?

Program do wystawiania faktur to rozwiązanie, dzięki któremu proces ten staje się nie tylko wygodny, ale również szybki. Co powinien mieć dobry program do fakturowania?

Podstawą w tym przypadku jest dostęp do wyszukiwarki firm po numerze NIP, opcja klonowania dokumentów, czy zapisywania ich w wielu różnych formatach.

Istotne jest jednak to, że tego typu aplikacje posiadają znacznie więcej funkcji, czego przykładem może być nie tylko możliwość wysyłania dokumentów bezpośrednio do odpowiednich organów (dzięki funkcji generowania plików JPK_FA), ale również możliwość integrowania różnego rodzaju płatności.

Jak działa program do fakturowania? Generując dokumenty przy użyciu tego typu oprogramowania zaletą jest automatyczne uzupełnianie, dzięki czemu wszystkie wyliczenia przeprowadza komputer. Co więcej, można mieć pewność, że faktura będzie zgodna z aktualnymi przepisami.

TOP programów do fakturowania – płatne

Płatne programy do faktur to rozwiązania, które charakteryzują się zdecydowanie większą funkcjonalnością niż darmowe aplikacje. Poniżej znajduje się 5 propozycji, na które warto zwrócić uwagę.

Elisoft Faktury

Elisoft Faktury

Elisoft Faktury to program do fakturowania z magazynem, który umożliwia nie tylko prowadzenie dowolnej liczby magazynów, ale również generowanie dokumentów przesunięcia międzymagazynowego. Pozwala wystawiać wszystkie typu faktur, a także dokumentów walutowych oraz rachunków i paragonów. Jego niewątpliwą zaletą jest również możliwość generowania plików JPK_FA i JPK_VAT, czy automatyczna kontrola danych kontrahentów w bazach VAT, VIES i CEIDG. Co więcej, program może przyjmować także szybkie e-płatności internetowe za faktury wystawiane klientom. 

wFirma.pl

wFirma

wFirma.pl to kolejny program do pisania faktur, który wyróżnia się szeroką funkcjonalnością. Może bowiem być wykorzystywany nie tylko jako program do fakturowania, ale również system CRM, który ułatwi zarządzanie sprzedażą i magazynem. Zaletą w tym przypadku jest to, że każdy moduł można zakupić oddzielnie, co pozwala dopasować funkcjonalność programu do aktualnych potrzeb.

InTaxo

intaxo

InTaxo to program do faktur w formie aplikacji webowej, który w rozszerzonej wersji obsługuje nie tylko księgowość, ale posiada również moduł magazynowy. W efekcie ułatwia sprzedaż oraz zarządzanie procesami produkcyjnymi. Program jest prosty w obsłudze i umożliwia wystawianie faktur VAT, zaliczkowych, końcowych, pro-forma oraz paragonów fiskalnych.

Fakturownia

Fakturownia

Fakturowania to program, który umożliwia nie tylko wystawianie faktur, ale również sprzedaż. Wśród kilku opcji abonamentowych warto zwrócić uwagę na taryfę Start, która umożliwia jedynie fakturowanie. Jest jednak nielimitowana, a niski miesięczny abonament (zaledwie 6 zł) powoduje, że jest to idealna opcja dla mikroprzedsiębiorców.

Faktura.pl

program do faktury - faktura.pl
Źródło: faktura.pl

Faktura.pl to prosty program do faktur, który jest łatwy w obsłudze. Umożliwia między innymi wystawianie i przyjmowanie faktur, prowadzenie ich zestawienia i przygotowanie okresowych rozliczeń PIT. W droższy wersjach abonamentowych użytkownik może korzystać także z modułu magazynowego, który pozwala zarządzać produkcją, czy sprzedażą.

Darmowy program do fakturowania

Warto mieć świadomość, że wśród programów do faktur dostępne są nie tylko płatne aplikacje, ale również całkowicie darmowe rozwiązania. W przypadku tych drugich brak opłat może dotyczyć konkretnej ilości wystawianych dokumentów miesięcznie lub być dostępny jedynie przez pewien okres.

InFakt

InFakt

InFakt to program do faktur, który w wersji bezpłatnej pozwala wystawić 3 faktury miesięcznie maksymalnie dla 3 klientów. Jego zaletą jest fakt, że można z niego korzystać nie tylko w przeglądarce, ale również na smartfonach z Androidem i iOS. Doskonale sprawdza się w przypadku obsługi zagranicznych kontrahentów, ponieważ oferuje tłumaczenie faktur i wystawianie ich w obcych walutach.

FakturaXL.pl

FakturaXL

Kolejnym darmowym programem do wystawiania faktury jest FakturaXL.pl, który pozwala bezpłatnie wystawić do 10 faktur miesięcznie, a w wersji dla księgowych obsługiwać maksymalnie 3 firmy bez żadnych opłat. W efekcie możliwe jest nie tylko samodzielne wystawianie faktur, ale również dokumentów wewnętrznych. Zaletą jest łatwy w obsłudze interfejs oraz brak zbędnych funkcji.

Faktura Small Business Standard

darmowy program do wystawiania faktury
Źródło: Mega-Tech

Faktura Small Business Standard to program do faktur, który w wersji demo jest całkowicie bezpłatny. Posiada ona dokładnie taką samą funkcjonalność jak pełna wersja oprogramowania, a korzystać z niej można bez żadnych limitów czasowych. W trakcie korzystania pojawia się jedynie informacja, że używana jest wersja darmowa wersja demonstracyjna. Kwestie związane z fakturowaniem w przypadku tej aplikacji są opracowane niemal idealnie.

Taxeon

Taxeon

Taxeon to program do faktur, z którego można korzystać bez żadnych opłat przez 30 dni. Jest to okres, w którym można przetestować wszystkie jego możliwości, a te są naprawdę ogromne. Program obejmuje bowiem nie tylko opcje związane z fakturowaniem, ale ułatwia także prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów KPIR (lub Ewidencji Przychodów dla osób rozliczających się w formie ryczałtu), rozliczeń z ZUS, rozliczeń VAT (rejestr VAT zakupu i sprzedaży), ewidencji środków trwałych (odpisy amortyzacyjne), czy ewidencji kosztów pojazdu (przepisowe limity odliczeń VAT). 

Lepsze są płatne czy darmowe programy do fakturowania?

Duży wybór zarówno płatnych, jak i darmowych programów do fakturowania sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, które rozwiązanie będzie lepsze. Warto zatem wyraźnie podkreślić, że wiele w tym przypadku zależy od aktualnych potrzeb przedsiębiorcy, ponieważ w przypadku małych firm w zupełności może wystarczyć darmowy program do wystawiania faktury.

Większe firmy wybierają płatne rozwiązania nie tylko ze względu na większą funkcjonalność, ale również możliwość tworzenia kilku kont użytkowników, dzięki czemu za wystawianiem faktur może zajmować się kilka osób w tym samym czasie. Istotne jest także to, że darmowy program do faktur w wielu przypadkach może oferować większą funkcjonalność po przejściu na płatną wersję, co sprawia, że w przypadku rozwoju firmy nie będzie konieczności zmiany oprogramowania, a co za tym idzie uczenia się jego obsługi od nowa.

Program do faktur to aplikacja, która może udostępniać jedynie fakturowanie lub posiadać dodatkowe opcje umożliwiające m.in. zarządzanie magazynem, czy integrowanie płatności. Kwestie te warto wziąć pod uwagę, zadając sobie pytanie jaki program do faktur będzie najlepszym wyborem.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.