Jaki program do obróbki zdjęć? 10 darmowych edytorów zdjęć

11.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jaki program do obróbki zdjęć? 10 darmowych edytorów zdjęć
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chcesz, by Twoje zdjęcia wyglądały perfekcyjnie? Dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią lub chcesz dodać kilka drobnych zmian w swoich zdjęciach? Na szczęście nie potrzebujesz do tego płatnych aplikacji, takich jak Photoshop – wystarczy skorzystać z możliwości, jakie dają darmowe programy do edycji zdjęć. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Oto TOP 10 najlepszych edytorów zdjęć.

GIMP – najlepszy darmowy program do edycji zdjęć

GIMP to bez wątpienia klasyk wśród darmowych edytorów do obróbki zdjęć. Jest kompleksowym narzędziem, które sprawdzi się zarówno dla początkujących osób, jak i profesjonalistów. Oferuje szeroki wachlarz narzędzi, które można rozszerzać, dzięki wtyczkom dostępnym w Internecie. Początkowo może to nieco przytłaczać, jednak warto skorzystać z wielu poradników, dzięki którym szybko opanujesz podstawy i z czasem coraz łatwiejszy będzie dla Ciebie retusz zdjęć.

Darmowy program GIMP jest dostępny po polsku, na komputery z systemem Windows, MacOS oraz Linux.

PhotoScape X – darmowy program do obrabiania zdjęć

Kolejny darmowy program do obróbki zdjęć, na który warto zwrócić uwagę, to PhotoScape X. W swojej podstawowej wersji oferuje całkiem sporo narzędzi edycji oraz specjalnych filtrów do upiększania fotografii. Do tego na każde zdjęcie można dodać naklejki, tekst oraz obramowania. Program umożliwia również tworzenie kolaży i animowanych gifów.

PhotoScape X jest dostępne na komputery z systemem Windows oraz MacOS w angielskiej wersji językowej.

Pixlr X – prosty program do edycji zdjęć

prosty program do edycji zdjęć w przeglądarce

Jeśli interesują Cię darmowe programy do obróbki zdjęć po polsku, sprawdź Pixlr X. To przeglądarkowa aplikacja, która zawiera wszystkie niezbędne opcje, aby rozpocząć swoją przygodę z edycją fotografii. Oferuje podstawowe narzędzia do retuszowania, wycinania, rysowania czy dostosowywania zdjęć. Dodatkowo można też skorzystać z gotowych filtrów, których jest naprawdę sporo.

Narzędzie jest proste w użyciu – wystarczy tylko załadować zdjęcie z dysku lub adresu URL i rozpocząć obróbkę. Program nie wymaga rejestracji.

BeFunky – kreatywny program do przerabiania zdjęć

prosty program do obrabiania zdjęć

BeFunky to prosty, acz oferujący dużo narzędzi do edytowania zdjęć program. Sprawdzi się dla początkujących użytkowników, ale także i zaawansowani znajdą tutaj przydatne opcje. Dużą zaletą aplikacji jest przejrzysty interfejs. Wszystkie dokonane modyfikacje w programie można bez problemu cofnąć. Dodatkowo BeFunky oferuje kreator kolaży oraz wiele projektów szablonów (nie wszystkie są jednak dostępne w darmowej wersji). Program jest dostępny w przeglądarce, a także na urządzeniach mobilnych.

Sprawdź też płatne programy graficzne

Photopea – program do edycji zdjęć dla początkujących

darmowy program do edycji zdjęć po polsku

Photopea to aplikacja przeglądarkowa, dostępna za darmo w języku polskim. Swoim wyglądem przypomina Photoshopa, dzięki czemu jest doskonałą alternatywą dla tego płatnego programu. Photopea współpracuje z różnymi formatami graficznymi, w tym PSD (Photoshop), XCF (GIMP) oraz RAW. Program oferuje wszystkie niezbędne do obróbki zdjęć narzędzia, w tym również pracę na warstwach czy zniekształcanie i zaznaczanie obiektów. Co więcej, oferuje dostęp do wielu darmowych czcionek, co ułatwia pracę nad projektem strony www.

Polarr Photo Editor – program do edycji zdjęć w przeglądarce

darmowy edytor zdjęć w przeglądarce

Polarr to aplikacja dostępna zarówno z poziomu przeglądarki, jak i do zainstalowania na komputerze z systemem Windows lub MacOS. Warto jednak wiedzieć, że w wersji online można korzystać z niej całkowicie za darmo. Polarr jest rozbudowanym programem, który świetnie sprawdzi się do szybkiej edycji zdjęć. Oferuje różne filtry (można też tworzyć własne) oraz inne przydatne opcje, takie jak maski, obsługa RAW czy krzywe. Program jest dostępny tylko w angielskiej wersji językowej.

Darktable – darmowy edytor zdjęć po polsku

program do przerabiania zdjęć dla zaawansowanych
Źródło: Darktable

Darktable to program do obróbki zdjęć za darmo, który zalecany jest dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Jeśli opanowałeś podstawy retuszu zdjęć, z pewnością znajdziesz w tej aplikacji mnóstwo przydatnych narzędzi. Program oferuje możliwość pracy nie tylko na plikach JPEG, ale też RAW. Interfejs jest przejrzysty i logicznie podzielony, dzięki czemu na każdym etapie edycji masz pod ręką przydatne funkcje.

Aplikacja ma polską wersję językową i jest dostępna do pobrania na komputer. Działa z systemami Windows, Linux oraz MacOS.

RAW Therapee – profesjonalny program do obróbki zdjęć

RAW Therapee to program do obróbki zdjęć, który oferuje zaawansowane możliwości. Aplikacja zawiera funkcje, przy pomocy których można edytować zdjęcia zapisane w formacie RAW oraz JPEG. Wśród nich znajdziesz opcję poprawy balansu bieli, naświetlenia czy kolorystyki fotografii. Co więcej, możliwa jest też korekta zniekształceń powstałych przez obiektyw aparatu.

RAW Therapee jest programem darmowym, dostępnym w polskiej wersji językowej. Zainstalujesz go na komputerach z systemem Windows, MacOS oraz Linux.

Photos Pos Pro – darmowy program do edycji zdjęć dla każdego

darmowy edytor zdjęć online
Źródło: Photos Pos Pro

Photos Pos Pro to idealny program do edycji zdjęć zarówno dla osób początkujących, jak i tych zaawansowanych. Oferuje dwa interfejsy – podstawowy skupia się na automatycznych opcjach ulepszania fotografii, w tym filtrach oraz efektach. Z kolei zaawansowany układ obejmuje spory zakres narzędzi, takich jak warstwy, pędzle, maski czy konwersja plików RAW.

Dodatkowo istnieje możliwość przetestowania wersji płatnej programu przez 21 dni. Photos Pos Pro jest dostępne na komputery z systemem Windows.

Fotor – darmowy edytor zdjęć na różne platformy

retusz zdjęć w darmowym programie

Fotor to program do darmowej obróbki zdjęć, który dostępny jest jako aplikacja przeglądarkowa, desktopowa i mobilna. Można w nim edytować fotografie, tworzyć kolaże oraz robić retusz portretu. Możliwe jest także wsadowe przetwarzanie zdjęć. Nie wszystkie narzędzia są dostępne w darmowej wersji, jednak i te podstawowe wystarczą dla początkujących osób. W programie poprawisz jasność, kolorystykę, ostrość zdjęć i skorzystasz z licznych filtrów oraz efektów. Program jest dostępny tylko po angielsku.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.