Nazewnictwo procesorów Qualcomm Snapdragon – gdzie tu sens, gdzie logika?

13.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nazewnictwo procesorów Qualcomm Snapdragon – gdzie tu sens, gdzie logika?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Procesory Qualcomm to, obok MediaTek-ów, jedne z najpopularniejszych układów na rynku. Najwięksi producenci smartfonów wykorzystują je w swoich modelach przynależących do różnych półek cenowych. Klienci chcący zdecydować o wyborze nowego smartfona lub tabletu, często spoglądając w ich specyfikację porównują właśnie procesory. Z biegiem lat coraz ciężej jest jednak ocenić, który z procesorów Qualcomm jest nowszy i bardziej wydajny…

Procesory Qualcomm z coraz bardziej skomplikowaną nazwą

Qualcomm Snapdragon to seria chipsetów stosowanych w smartfonach i tabletach już od wielu lat. Przełom w nazewnictwie chipsetów nastąpił w 2021 roku, kiedy nazwy procesorów Qualcomm uległy skróceniu, także w mniej wydajnych seriach.

Topowego Snapdragona 888 zastąpił procesor Qualcomm Snapdragon 8, Snapdragona 695 zastąpił Snapdragon 6, a Snapdragon 7 został następcą modelu 778.

Jednocyfrowe nazwy modeli wprost wskazywały na przynależność do klasy. Im wyższy numer, tym lepszy procesor. Do tego momentu wszystko było dość zrozumiałe. Problem pojawił się wraz z przyjściem kolejnych generacji „jednocyfrowych” Snapdragonów.

Następcą Snapdragona 8 Gen1 został Snapdragon 8+ Gen1. Potem pojawił się Snapdragon 8 Gen2.

Na jednak nie wszystko. Wraz ze zmianą generacji pojawia się też często nowszy układ graficzny, choć nie jest to regułą. Procesory Qualcomm Snapdragon najnowszej generacji mają zintegrowaną grafikę Adreno 740. Poprzednikiem był model Adreno 730. Także tu wyższy numer oznacza po prostu lepszy układ.

Lista producentów smartfonów z Snapdragon 8 Gen 2
Qualcomm dostarcza procesory do wielu producentów smartfonów, tabletów i innych urządzeń.

Prawdziwy problem z odróżnieniem, który model procesora jest nowszy i bardziej wydajny, może się jednak dopiero pojawić. Na rynek trafiają bowiem dwa najnowsze procesory:

  • Qualcomm Snapdragon 7 Gen2P
  • Qualcomm Snapdragon 7 Gen2T

Który z układów będzie wydajniejszy? A to jeszcze nie koniec, bowiem swoje dorzucił również Samsung.

Fabrycznie podkręcony procesor Qualcomm Samsung Galaxy S23

Flagowiec koreańskiego producenta otrzymał fabrycznie podkręcony (do aż 3,6 GHz) procesor. Jego nazwa to wiele mówiące: Snapdragon 8 Gen2 for Galaxy. Być może w dalszej perspektywie czasowej producent procesorów dostarczy takie dedykowane układy także dla innych marek.

Niewykluczone, że wraz z premierą telefonu ze średniej półki (np. Galaxy A), poznamy kolejny procesor Qualcomm (np. Snapdragon 8 Gen2T for Galaxy).

Czas pokaże, nam pozostaje jednak wnikliwiej badać specyfikację urządzeń mobilnych i znajdujących się w nich procesorów, aby świadomie dokonywać wyboru przy zakupie nowego telefonu.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.