Procesory Intel 14-tej generacji ze zmienionymi nazwami i nowa seria Intel Ultra

21.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Procesory Intel 14-tej generacji ze zmienionymi nazwami i nowa seria Intel Ultra
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Pamiętasz, jaką rewolucją było wprowadzenie na rynek procesorów Intel Core i7 czy Core i5? Dziś na rynku mamy już trzynaście generacji tych chipsetów! Najwyraźniej ich twórcy postanowili nieco odświeżyć nazewnictwo. Procesory Intel Core stracą literkę „i” ze swojej nazwy.

Procesory Intel Core 3, 5, 7

Amerykański producent posiada kilka serii procesorów. Podstawowe chipsety do domowego i biurowego zastosowania to Intel Celeron i Intel Pentium. Serią procesorów profesjonalnych, w dużej mierze używanych w serwerach, jest natomiast Intel Xeon. Dla wielu osób idealnym rozwiązaniem są natomiast procesory z serii Core i3, Core i5, Core i7 i Core i9. Popularne procesory, które charakteryzuje wydajność i uniwersalność. Sprawdzają się w wielu zastosowaniach, napędzając sprzęt do pracy, nauki i zabawy. Wraz z premierą kolejnej generacji (14.), Intel planuje nieco zmodyfikować nazwy swoich układów.

Procesory Intel zmienią nazwę

Procesory Intel Core 14-tej generacji stracą literkę „i” z nazwy. Mamy więc Intel Core 3, Core 5 i Core 7.

Kolejną nowością ma być dodanie nowej serii procesorów. Intel Core Ultra także podzielono na trzy grupy:

  • Intel Core 5 Ultra
  • Intel Core 7 Ultra
  • Intel Core 9 Ultra
Procesory Intel zmienią nazwę
Procesory Intel zmienią nazwę

Te chipsety mają z kolei gwarantować maksymalną wydajność. Sprawdzą się więc w najmocniejszych sprzętach, m.in. do gier, czy obróbki wideo. Każdy z procesorów Intela 14-tej generacji będzie wykonany w procesie technologicznym Intel 4. Oznacza to 7-nanometrową litografię. Układy mogą też posiadać zintegrowany układ graficzny Intel Arc. Nie zabraknie też wsparcia dla sztucznej inteligencji – zapewni je silnik Intel AI Boost.

Obecnie nie znamy jeszcze specyfikacji procesorów nadchodzącej generacji. Nie wiemy też nic o ich GPU, czy planowanej dacie premiery.

Nowości w zakresie profesjonalnego oprogramowania Intela

Poza produkcją procesorów, Intel zajmuje się również dostarczaniem systemów komercyjnych. Także tu pojawi się nowe nazewnictwo. Przyszli klienci będą mogli wybrać platformę Intel vPro Essential, czy vPro Enterprise.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.