2-nanometrowy procesor Samsunga oficjalnie zapowiedziany. Kiedy trafi do smartfonów?

04.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
2-nanometrowy procesor Samsunga oficjalnie zapowiedziany. Kiedy trafi do smartfonów?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dotychczas mało który procesor Samsung Exynos wytrzymywał bezpośrednią rywalizację z konkurencją. Produkty Qualcomm, MediaTek, a w szczególności Apple zwykle miały lepszą wydajność i niższy pobór mocy. Charakteryzowały się przy tym większą energooszczędnością i mniejszym stopniem nagrzewania się. Wiele może się jednak zmienić wraz z premierą najnowszego układu. Najnowszy procesor Samsung zostanie wykonany w 2-nanometrowym procesie technologicznym.

Procesor Samsung w litografii 2 nm

Samsung zapowiedział najnowszy procesor podczas konferencji Samsung Foundry Forum 2023. Hasłem przewodnim była „Innowacja ponad granicami („Innovation Beyond Boundaries„). Samsung jest jednym z liderów w branży półprzewodników, jest też producentem podzespołów do urządzeń mobilnych (oczywiście, także samych urządzeń).

Samsung zapowiedział, że ich procesor wykonany w 2-nanometrowym procesie technologicznym trafi do urządzeń mobilnych już w 2025 roku.

Podobne rozwiązania pojawią się również w urządzeniach przypisanych do innych branż. Już za cztery lata 2-nanometrowe półprzewodniki Samsunga trafią m.in. do branży Automotive.

Snapdragon 4 Gen 2
Najnowszy Snapdragon 4 Gen 2 w 4-nm procesie technologicznym

Możemy jedynie podejrzewać, że najnowsze i najbardziej zaawansowane układy CPU w pierwszej kolejności trafią do topowych urządzeń. Ostatnio procesor Samsung Exynos 2200 (w Galaxy S22) został zastąpiony przez najmocniejszy układ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (w Galaxy S23). Samsungowi udało się nawet dogadać z producentem chipsetu, aby do topowych „Galaktyk” trafiła podkręcona wersja, oznaczona jako „for Galaxy”. Charakteryzują ją szybsze zegary CPU i wbudowanego GPU Adreno 740.

Samsung produkuje dziś procesory m.in. dla Google

Samsung jest jednym z największych producentów półprzewodników. Dziś wytwarza je nie tylko na swoje potrzeby. Jest odpowiedzialny także m.in. za produkcję procesorów dla Google (Google Tensor G2 dla najnowszych smartfonów Pixel).

Koreańczycy produkują również układy na zamówienie marki Qualcomm. Nie wiadomo, jak współpraca będzie wyglądała w przyszłości. Możemy jedynie przypuszczać, że po opracowaniu przez Samsunga sposobu produkcji 2-nanometrowych procesorów, będzie wytwarzał układy także na zlecenie Qualcomm.

Mocniejszy i jednocześnie mniejszy procesor Samsung w 2-nanometrowym procesie technologicznym

Co w praktyce oznacza zastosowanie procesu technologicznego 2 nm? Na mniejszej powierzchni można dzięki niemu „upakować” procesor z większą wydajnością. Samsung twierdzi, że w porównaniu z procesorem 3 nm, zaprezentowany układ ma o 25% lepszą wydajność energetyczną. Wydajność rośnie o 12%, a powierzchnia jest mniejsza o 5%. Pamiętajmy, że dostępne dziś procesory Samsunga mają litografię 4 nm. W stosunku do nich nowe układy będą jeszcze bardziej przełomowe.

Własny procesor Oppo w 2024?

Podczas tegorocznego eventu Samsung Foundry Forum zapowiedziano także nowe półprzewodniki mocy. Od 2025 roku będą trafiały do wielu branż, w tym automotive. Wtedy też nowe rozwiązania Samsunga pojawią się w modemach radiowych. Nowy proces technologiczny (8 nm względem obecnego – 14 nm) zapewni wzrost mocy o 40%.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.