Mediatek Dimensity 9300 ma być 10 procent szybszy od Snapdragona 8 Gen 3

22.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Mediatek Dimensity 9300 ma być 10 procent szybszy od Snapdragona 8 Gen 3
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przez ostatnie kilka lat procesory Mediatek i Qualcomm rywalizowały o miano najbardziej wydajnego. W 2023 roku wiele się jednak zmieniło, a Snapdragon 8 Gen 2 bez dwóch zdań był królem wydajności. Znalazł się we wszystkich spośród najmocniejszych smartfonów na Androidzie. Pochodzący z Tajwanu koncern MediaTek nie złożył jednak broni, a ich Dimensity 9300 ma szansę odebrać amerykańskim chipsetom zaszczytne miano.

Nadchodzi MediaTek Dimensity 9300 – najmocniejszy procesor na rynku?

Najnowsze procesory Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 oraz MediaTek Dimensity 9300 nie trafiły jeszcze na rynek. Ten pierwszy powinien zadebiutować wraz z premierą Xiaomi 14. O konkurujących o miano najmocniejszego procesora układach wiemy już jednak całkiem sporo. Oba mają osiem rdzeni, z których najmocniejszy to w obu przypadkach Cortex X4. Poza tym mamy rdzenie odpowiedzialne za standardową pracę i tryb spoczynku/najmniej zasobożerne procesy. Konfiguracja rdzeni ma zapewnić połączenie wydajności z długim czasem pracy na jednym ładowaniu, ale także dobrą kulturą pracy urządzenia. Nikt nie chciałby w końcu trzymać w ręce rozgrzanego do czerwoności smartfona.

W przypadku MediaTek Dimensity 9300 konfiguracja rdzeni to 1+3+4. Aż cztery z nich to topowe rdzenie Cortex X4!

Konfiguracja rdzeni w MediaTek 9300:

  • Cortex X4 3,25 GHz
  • 3x Cortex X4 2,85 GHz
  • 4x Cortex-A720

W mającym niedługo premierę Snapdragonie 8 Gen 3 tylko jeden rdzeń to Cortex X4. Kolejne to Cortex-A720 i Cortex-A520. Różnica w ich wydajności jest znaczna, co przełoży się na finalną przewagę MediaTek-a.

Procesor MediaTek Dimensity 9300
Rdzenie ARM i ich wydajność

MediaTek Dimensity 9300 szybszy od Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3

Inna konfiguracja rdzeni, przede wszystkim zastosowanie Cortex-ów X4 w większej liczbie, powoduje wzrost wydajności. Dzięki niemu Dimensity 9300 powinien być procesorem o około 10% bardziej wydajnym od i tak bardzo mocnego Snapdragona 8 Gen 3. Oczywiście, na finalne wrażenia z korzystania ze smartfona wpływ mają również inne czynniki – zastosowana pamięć RAM, rodzaj dysku, czy optymalizacja oprogramowania. Wszystko wskazuje jednak na to, że Qualcomm straci pierwsze miejsca w rankingach wydajności nowoczesnych smartfonów.

Do jakich telefonów trafi ultra wydajny MediaTek Dimensity 9300? Póki co wiemy tylko o tym, że chipset znajdziemy w najnowszym Vivo X100 5G, Vivo X100 Pro 5G i ich odmianie „Lite”. To właśnie te telefony wkrótce mogą zostać najmocniejszymi na rynku!

Dlaczego mocny procesor jest tak ważny?

Czy tak istotne jest, aby mieć mocny procesor w swoim telefonie? Oczywiście, że tak! Chipset to serce naszego smartfona, odpowiada za naprawdę wiele aspektów. Przede wszystkim pozwala uruchomić dość skomplikowane i wymagające aplikacje oraz gry. Mając wydajny telefon, możemy uruchomić wiele programów i procesów jednocześnie. Nie będą przy tym powodowały zauważalnego spadku płynności działania.

Wydajny procesor, jakim bez wątpienia jest MediaTek Dimensity 9300, ma również wpływ na jakość wyświetlanego obrazu, efekty pracy aparatu fotograficznego i kamery, czy jakość dźwięku.

Im lepsza wydajność, tym bardziej doskonałe jest działanie naszego sprzętu. Nie chodzi tylko o możliwość nagrywania filmów w 8K, czy w mocno zwolnionym tempie (tak, do tego też potrzebna jest odpowiednia moc obliczeniowa). Lepszy procesor wraz z odpowiednim oprogramowaniem pozwoli także na poprawianie „w locie” jakości zdjęć i filmów, na przykład w nocy. Podobne usprawnienia spotkamy też w przypadku innych funkcjonalności, aplikacji, czy gier.

Dobry procesor pozwoli też na pracę pod sporym obciążeniem bez przesadnego zużycia energii. Jeśli słabszy smartfon zmusimy do pracy na pełnych obrotach, poziom baterii będzie malał w oczach. W przypadku mocnych, flagowych CPU – takie zadania będą „bułką z masłem”. Można więc powiedzieć, że dobry, wydajny procesor ma tylko jedną wadę – cenę. Oczywiście, za nowinki technologiczne trzeba zapłacić, często więc klienci wybierają tańszy sprzęt. Pewnym rozwiązaniem kompromisowym może być natomiast wybór smartfona z flagowym, lecz nieco starszym procesorem.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.