Procesor Apple M1 – wszystko, co musisz wiedzieć

02.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Procesor Apple M1 – wszystko, co musisz wiedzieć
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podczas ubiegłorocznej konferencji The Worldwide Developers Conference, firma Apple ogłosiła, że planuje odejść od korzystania z podzespołów zewnętrznych producentów i zacząć stosować w komputerach Mac własne procesory o architekturze ARM. Faktem stało się 10 listopada 2020 roku, kiedy to zaprezentowano trzy pierwsze urządzenia, wyposażone w zaprojektowany przez Apple układ M1. Były to: MacBook Air, MacBook Pro oraz Mac mini.

Zapowiedziano, że proces przejścia trwać ma dwa lata. Wszystkie modele komputerów Mac wyposażone zostaną w zaprojektowane przez Apple układy do końca 2022 roku.

Co to jest Apple M1?

M1 to nie procesor, rozumiany jako klasyczny CPU (central processing unit), odpowiadający za wykonywanie ciągów operacji na podstawie danych pobieranych z pamięci RAM.

M1 to układ, który zawiera większość elementów niezbędnych do działania komputera. W skład tego systemu wchodzi między innymi wspomniany już procesor (CPU), procesor graficzny (GPU) oraz wiele innych komponentów. Nowością jest zunifikowana pamięć, która jest odpowiednikiem pamięci RAM, ale znacznie od niej szybsza.

Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie jednostki odpowiedzialnej za uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. W skład M1 wchodzi także Secure Enclave, koprocesor którego zadaniem jest szyfrowanie danych.

Obecnie dostępne są dwa warianty układu M1. Jeden posiada 8‑rdzeniowy CPU i 7‑rdzeniowy GPU, a drugi 8‑rdzeniowy CPU i 8‑rdzeniowy GPU. Układ obsługuje maksymalnie 16 GB zunifikowanej pamięci.

Odradzamy jednak kupowanie komputerów z pamięcią o wielkości 8 GB. Przy około dziesięciu otwartych aplikacjach, MacBook Air z M1 może zużywać około 9 GB pamięci. Oznacza to, że taki komputer wykorzystywałby pamięć wymiany, co negatywnie wpływa na żywotność dysku SSD.

Zalety układu M1

Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji procesora M1, Apple znacznie zmniejszyło zużycie energii pobieranej przez komputery wyposażone w ten układ. Skróciło też czas wykonywania poszczególnych operacji, co sprawia, że urządzenia są bardzo wydajne.

Czas pracy

Wystarczy popatrzeć na deklarowany przez firmę Apple czas działania komputerów z M1 na baterii, który jest znacznie dłuższy niż w przypadku komputerów z procesorami Intel.

Mimo zastosowania tej samej baterii o pojemności 49,9 Wh, Apple twierdzi, że w przypadku MacBooka Air z M1 można przeglądać internet przez około 15 godzin. Wynik MacBooka Air z procesorem Intel już tylko 11 godzin. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku odtwarzania filmów w aplikacji Apple TV. Dzięki M1 może to trwać aż 18 godzin, o 6 więcej niż w przypadku Intela.

Warto spojrzeć na pochodzący z aplikacji iStat Menus wykres zużycia baterii mojego MacBooka Air z M1. Wynika z niego, że baterię ładuję co 3-4 doby. Z komputera korzystam około 3 godziny dziennie, ale nie realizuję na nim operacji, które bardzo obciążają system. Najbardziej wymagające operacje to podstawowa edycja zdjęć w aplikacji Pixelmator.

czas pracy MacBook Air z Apple M1

Wydajność

Drugim ważnym aspektem jest wydajność procesora. W tej kwestii M1 układ M1 zaskoczył wielu zwolenników i przeciwników firmy Apple. Aby porównać wydajność M1 z innymi urządzeniami można posłużyć się testami porównawczymi.

procesor Apple M1 wydajność jednowątkowa

W jedenastu pierwszych pozycjach rezultatów testu Geekbench 5 dla operacji jednowątkowych znajduje się aż pięć komputerów z M1 i uplasowały się one w czołówce. Celowo wzięto pod uwagę jedenaście pozycji, ponieważ na ostatnim z tych miejsc znajduje się Mac Pro z 28-rdzeniowym procesorem Intel Xeon W-3275M, charakteryzującym się taktowaniem 2.5GHz.

Za taki komputer zapłacić trzeba aż 63 tysiące złotych, a jego wynik w tym teście to 1150 punktów. Komputery z M1, w tym Mac mini kosztujący 3700 złotych, osiągają nieco ponad 1700 punktów, czyli około 47% więcej. Przedstawione wyniki dotyczą tylko rankingu dla komputerów Mac.

procesor Apple M1 wydajność wielowątkowa

Nieco inaczej jest w przypadku operacji wielowątkowych. Wśród Maców, pierwszy komputer z M1 znajduje się dopiero na trzynastym miejscu z wynikiem 7446 punktów. Wyprzedzają je komputery wyposażone w procesory Intel, które posiadają dużą liczbę rdzeni i są zdecydowanie droższe. Na pierwszym miejscu znajduje się wspomniany już Mac Pro z procesorem Intel Xeon W-3275M.

Warto porównać osiągi M1 z jednymi z najpopularniejszych na rynku procesorami montowanymi w laptopach: Intel Core i5-1135G7 oraz AMD Ryzen 5 4500U, które w porównaniu z osiągami M1 wypadają dość słabo.

Pierwszy z nich osiąga odpowiednio około 1200 oraz 4200 punktów, a drugi około 1100 i 4400 punktów.

Wydajność Intel Core i5-1135G7
Wydajność AMD Ryzen 4500U

Czy wszystkie aplikacje działają na M1?

Krótko po premierze komputerów z M1 pojawiły się wątpliwości co do aplikacji, które mogą być na nich uruchamiane, ponieważ układy te charakteryzują się inną architekturą niż stosowane dotąd przez Apple procesory Intela.

Istnieją dwa sposoby uruchamiania aplikacji na nowych komputerach Apple:

  • Pierwszy to wykorzystanie stworzonego przez Apple środowiska Rosetta 2, które automatycznie konwertuje aplikacje dedykowane dla procesorów Intel.
  • Drugi to aktualizacja aplikacji i dostosowanie ich do nowej architektury.

Istnieje strona internetowa, gdzie można sprawdzić, które aplikacje działają na komputerach z M1.

Obecnie zdecydowana większość popularnych aplikacji bez problemu uruchomiona może zostać na urządzeniach z M1. Wśród nich wymienić można między innymi pakiet Microsoft Office, aplikacje firmy Adobe i Affinity oraz wszystkie popularne przeglądarki: Opera, Chrome, Firefox, a nawet Microsoft Edge.

Ciekawostką jest to, że na komputerach z M1 zainstalować można niektóre aplikacje dedykowane dla iPhone i iPad. Wynika to z faktu, że układy w które wyposażone są te smartfony i tablety charakteryzują się tą samą architekturą co M1.

Urządzenia Apple M1

Obecnie dostępnych jest sześć urządzeń marki Apple, które zostały wyposażone w układ M1:

  • iMac z ekranem o przekątnej 24 cale,
  • MacBook Air z ekranem o przekątnej 13 cali,
  • MacBook Pro z ekranem o przekątnej 13 cali,
  • Mac mini,
  • iPad Pro z ekranem o przekątnej 11 cali,
  • iPad Pro z ekranem o przekątnej 12,9 cali.

Warto zwrócić uwagę na to, że wydajność tych urządzeń jest niemal identyczna. Najwyższą wydajnością wyróżnia się iMac, MacBook Pro oraz Mac mini, ale ich wyniki są wyższe od pozostałych o zaledwie kilka punktów. Wynika to z faktu, że urządzenia te wyposażone są w aktywny układ chłodzenia, który skuteczniej obniża temperaturę M1 w przypadku większego obciążenia.

Czego można oczekiwać od kolejnych układów Apple Silicon?

Według dotychczasowych doniesień, jeszcze tej jesieni pojawią się komputery, które posiadać będą układ M1X. Będą to dwa nowe modele MacBooków Pro, z ekranami o przekątnej 14 i 16 cali. Najważniejszą zmianą będzie możliwość obsługi większej ilości zunifikowanej pamięci, prawdopodobnie aż 64GB.

Pojawiły się także doniesienia o układzie M2. Dostępny będzie on najwcześniej w 2022 roku i jest podobno zarezerwowany dla najbardziej wydajnych komputerów z portfolio Apple. Wykorzystany będzie on prawdopodobnie w iMacach z większym ekranem, kolejnej generacji MacBooków Pro oraz w Macu Pro.

(Aktualizacja)

Nowe procesory zostały oficjalnie zaprezentowane na drugiej jesiennej konferencji Apple Event 2021. Pokazano tam m.in. nowe MacBooki Pro, słuchawki AirPods 3 oraz nową wersję systemu operacyjnego MacOS Monterey.

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.