Problemy z baterią w iPhone 14? Apple: to nie błąd, to funkcjonalność

18.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Problemy z baterią w iPhone 14? Apple: to nie błąd, to funkcjonalność
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W sieci pojawia się coraz więcej doniesień o szybkim spadku maksymalnej pojemności baterii w iPhone 14. Wielu użytkowników zgłasza, że po niecałym roku użytkowania smartfona parametr ten spadł poniżej 90%. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej sprawie.

Problemy z baterią w iPhone 14

Wielu użytkowników twierdzi, że pojemność baterii w ich iPhone’ach serii 14 spada o wiele szybciej niż w przypadku starszych modeli tych smartfonów. Informacje na ten temat pojawiły się między innymi na Twitterze.

Szerokim echem odbiły się wpisy opublikowane przez użytkownika Apple Hub oraz przez Joanne Stern, dziennikarkę serwisu The Wall Street Journal. W obu przypadkach problem dotyczy iPhone’a 14 Pro.

Bateria smartfona pierwszej ze wspomnianych osób miała maksymalną pojemność na poziomie 89%.

W przypadku iPhone’a Joanny Stern pojemność ta spadła do 88%.

Warto jednak dodać, że jedne z pierwszych doniesień na ten temat opublikował Sam Kohl, twórca youtube’owego kanału o nazwie AppleTrack.

Dobry powerbank zawsze się przyda

Czy ta afera ma sens?

Oczywiście sprawa nie jest korzystna dla użytkowników iPhone’ów serii 14, które nie należą do tanich, a okazuje się, że po niecałych dwóch latach wymagać będą wymiany baterii, za którą również trzeba słono zapłacić. Należy bowiem wspomnieć o tym, że na stronie wsparcia technicznego Apple znaleźć można informację o chemicznym starzeniu się baterii.

Bateria w smartfonach marki Apple ma zachować 80% swojej pojemności po 500 całkowitych cyklach ładowania.

Zakładając, że zdecydowana większość użytkowników iPhone’ów ładuje swoje smartfony codziennie, czyli około 365 razy w roku, łatwo oszacować, że spadek maksymalnej pojemność o około 10% w ciągu roku nie jest czymś nadzwyczajnym. Dodajmy jednak, że każde podłączenie smartfona do ładowania nie stanowi jednego cyklu. Każdy cykl się kończy, gdy wykorzystana zostanie energia równa 100% pojemności baterii.

It’s not a bug, it’s a feature

To nie pierwszy raz, kiedy Apple twierdzi, że po ich stronie wszystko jest w porządku. Słynna była afera z gubieniem zasięgu przez iPhone 4. Świętej pamięci Steve Jobs usiłował przekonywać, że telefon jest sprawny, tylko posiadacze telefonów…źle go trzymają i zasłaniają w ten sposób antenę.

Cóż, tym razem pozostaje liczyć, że akumulator w nowej serii iPhone 15 będzie cechował się lepszą żywotnością.

iPhone 14 bateria

Na koniec wspomnę tylko, że w moim iPhonie 14 Pro Max maksymalna pojemność baterii wynosi w momencie publikacji tego artykułu 92%.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.