Xiaomi CyberDog 2 – czy robot jest w stanie zastąpić prawdziwego czworonoga?

24.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Xiaomi CyberDog 2 – czy robot jest w stanie zastąpić prawdziwego czworonoga?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Choć Xiaomi kojarzy nam się głównie ze smartfonami, w swoim portfolio ma naprawdę wiele innych urządzeń. Właściwie, słowo „wiele” nie oddaje tego, jak rozbudowana jest oferta marki. Jeśli pomyślimy o jakimś sprzęcie elektronicznym, zapewne Xiaomi go produkuje. Możemy nawet poszukać dość nietypowego, a wręcz abstrakcyjnego sprzętu. Czy Xiaomi produkuje elektronicznego psa-robota? Tak – ma już drugą generację takiego gadżetu!

Nadchodzi pies-robot! Ale żarty na bok, to nie zabawka…

Myśląc o robotycznym psie zapewne wielu z Was ma przed oczami plastikową zabawkę na baterię. Xiaomi CyberDog 2 to jednak o wiele bardziej zaawansowany sprzęt! Wystarczy wspomnieć o jego cenie, aby zrozumieć, o czym jest mowa. Pies-robot kosztuje aż 1800$. Mówimy więc w zasadzie o cenie, za jaką bez trudu kupilibyśmy rasowego psa z rodowodem, i to takiego dość drogiego.

Xiaomi Cyber Dog 2

Pierwsza generacja Xiaomi CyberDog pojawiła się na rynku w 2021 roku. Wtedy cena wynosiła jednak 1400$. Wzrost ceny o ponad 30% możemy jednak uznać za uzasadniony. Chińczycy dopracowali swój produkt, który ma teraz trochę dodatkowych możliwości.

CyberDog 2 to elektroniczny pies, którego można się wystraszyć!

Design najnowszego gadżetu Xiaomi przypomina oczywiście psa. Moim zdaniem jest w nim jednak coś niepokojącego. Pies-robot Xiaomi przywodzi na myśl podobne urządzenie zaprezentowane w jednym z odcinków serialu „Black Mirror„:

Na szczęście urządzenie zaprezentowane przez Xiaomi, takich niebezpiecznych skłonności nie przejawia. Tak, czy inaczej to dość zaawansowany sprzęt. Chiński producent wyposażył go w innowacyjne siłowniki CyberGear. Mają zapewnić naszemu robotowi spory zakres ruchów, czy możliwość skakania. Pies zrobi też salto w tył, a także inne sztuczki. Nawet leżąc na plecach, czy na boku poradzi sobie ze wstaniem. Xiaomi CyberDog 2 waży niecałe 9 kg i mierzy niecałe 37 cm. Jest to więc całkiem spory gadżet.

Xiaomi CyberDog 2
Xiaomi CyberDog 2

Xiaomi Cyber Dog 2 może spacerować z prędkością dochodzącą do 6 km/h (szybki chód). Podczas poruszania się pies-robot korzysta z aż dziewiętnastu czujników. Ma także LiDAR, czyli urządzenie przypominające nieco radar, ale korzystające z promieni lasera. Ma też dwie kamery – interaktywna ma rozdzielczość 13 MP, druga kamera RCB ma natomiast matrycę 1 MP. Kąt widzenia kamery wynosi aż 146 stopni, a aparat wykorzystuje też sztuczną inteligencję.

Jeśli można mówić o wydajności układu sterującego „zwierzakiem”, to ten w wydaniu Xiaomi ma ją na poziomie 21 TOPS. Zapewnia ją procesor NX.

Pies Xiaomi jest już do kupienia w Chinach

Xiaomi sprzedaje już swojego psa-robota na rodzimym rynku. W Chinach kupimy go za równowartość 1800 dolarów. To sporo, sprzęt jest jednak bardzo zaawansowany. Z pewnością znajdzie się pewna grupa odbiorców, którzy zdecydują się na taki wydatek.

Specyfikacja Xiaomi Cyber Dog 2
Specyfikacja Xiaomi Cyber Dog 2

Ciekawostką w kwestii Xiaomi Cyber Dog 2 jest możliwość rozbudowy jego możliwości w przyszłości. Pozwala na to oprogramowanie w modelu open-source. Możemy więc śmiało stwierdzić, że możliwości wykorzystania psa-robota będą w przyszłości coraz większe. Już seryjna wersja jest jednak gadżetem inteligentnym i pod wieloma względami przypominającym prawdziwego psa. Wystarczy spojrzeć na realistyczne ruchy Cyber Dog-a 2, które Xiaomi zaprezentowało na filmie reklamowym.

Nie wiemy jeszcze, czy Xiaomi Cyber Dog 2 pojawi się w sprzedaży w Polsce.

Inteligentne gadżety dla zwierząt

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.