Premiera układów Apple M3 i porównanie do Apple M2. Co się zmieniło?

01.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Premiera układów Apple M3 i porównanie do Apple M2. Co się zmieniło?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dziś w nocy odbyła się prezentacja nowych komputerów marki Apple, które wyposażone zostały w procesory Apple Silicon serii M3. To kolejna generacja czipów marki Apple, które w komputerach po raz pierwszy pojawiły się w 2020 roku. Przyglądamy się specyfikacji nowych procesorów i porównujemy je do układów serii M2. Czy nowe są znacznie lepsze od starych? Czy warto kupić komputer z układem Apple Silicon M3?

Apple Silicon

Na początku przypomnijmy krótko, czym w ogóle są układy Apple Silicon, bo nie można porównać ich do klasycznych procesorów, czyli CPU. Czipy, które od 2020 roku firma Apple stosuje w swoich komputerach to układy scalone nazywane jako system on the chip, w skrócie SoC.

Wszystkie procesory serii M to zatem coś więcej niż tylko CPU. Na jednej płytce umieszczono niemal wszystko to, co niezbędne jest działania komputera.

Poza CPU, jest tu także procesor graficzny oraz zunifikowana pamięć, która jest odpowiednikiem klasycznej pamięci operacyjnej RAM. To oczywiście nie wszystkie, ale najważniejsze elementy.

Zaletą konstrukcji stanowiącej jeden element jest szybsza wymiana danych, co przekłada się na lepszą wydajność komputera.

Procesory Apple M3

Rodzina procesorów M3 składa się obecnie z trzech czipów: M3, M3 Pro oraz M3 Max. Firma z pewnością wprowadzi jeszcze układ M3 Ultra, ale na pewno nie stanie się to w tym roku. Najbardziej wydajny procesor serii M3 pojawi się pewnie wraz z premierą nowych Maców Studio oraz Maców Pro.

apple silicon m3

M3 kontra M2 – czy nowe układy są znacznie lepsze?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, nie trzeba daleko szukać. Podczas wspomnianej we wstępie prezentacji Scary fast, przedstawiono informacje, według których wydajność nowych układów jest sporo wyższa niż w przypadku poprzedniej generacji, czyli M2. Warto jednak najpierw wspomnieć, że każdy układ Apple Silicon posiada dwa rodzaje rdzeni CPU. Są rdzenie odpowiedzialne za wydajność oraz za energooszczędność. Firma twierdzi, że te pierwsze są o około 30% szybsze niż w przypadku rodziny M2. Drugi typ rdzeni, czyli tych zapewniających energooszczędność, jest 15% niż w przypadku serii M2.

apple silicon m3 - efficiency cores
apple silicon m3 - performance cores

W komunikacie prasowym wspomniano także o systemie Neural Engine, który odpowiada za przetwarzanie danych z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Jest on o 60% szybszy niż w czipach M1. Nie wiadomo jak jego możliwości mają się do tego, co oferują układy M2.

apple silicon m3 - neural engine performance

Przewagę osiągnięto między innymi dzięki zastosowaniu 3-nanometrowej technologii. Przypomnijmy, że procesory M2 produkowane są w 5-nanometrowej technologii drugiej generacji. Sposób wytworzenia wpływa między innymi na wskaźnik osiąganej wydajności z jednego wata. Oczywiście 3-nanometrowa technologia jest o wiele bardziej zaawansowana i zapewnia dużo lepsze osiągi.

W układach M3 zastosowano także zupełnie nową architekturę procesora graficznego. Wspierana jest ona między innymi przez technologię Dynamic Caching oraz nowe funkcje renderowania – sprzętowe przyspieszenie ray tracingu i technika mesh shadingu z przyspieszeniem sprzętowym.

Pierwsze rozwiązanie, czyli Dynamic Caching oznacza rozdzielanie lokalnej pamięci pomiędzy zasoby systemu w czasie rzeczywistym, więc poszczególne zadania realizowane są z użyciem tylko niezbędnej do tego ilości pamięci. Dzięki temu zwiększona została moc procesora graficznego (GPU).

Ray tracing to modelowanie światła (cieni i refleksów) potrzebnego do wygenerowania danej sceny, które wygląda zdecydowanie bardziej naturalnie. Mesh shading usprawnia przetwarzanie geometrii. Dzięki temu uzyskuje się lepsze efekty wizualne przy zachowaniu wysokiej wydajności systemu i niskiego zużycia energii. Apple znów porównuje wydajność do układów M1. W przypadku M3 jest ona o połowę wyższa w przypadku tego samego poziomu zużycia energii. Maksymalne osiągi są zaś o około 65% wyższe.

układ apple silicon m3

Apple Silicon M2 i Apple Silicon M3 – porównanie specyfikacji

Poniżej znajduje się tabela, w której porównana została specyfikacja obu rodzin procesorów. Znajdują się w niej informacje na temat liczby tranzystorów, rdzeni CPU i GPU oraz ilości i przepustowości zunifikowanej pamięci obsługiwanej przez poszczególne procesory.

ProcesorLiczba tranzystorów [mld]Rdzenie CPURdzenie GPUPrzepustowość pamięci [GB/s]Obsługiwana zunifikowana pamięć [GB]
M2208101008, 16, 24
M2 Pro40101620016, 32
M2 Pro40121920016, 32
M2 Max67123040032, 64
M2 Max67123840032, 64, 96
M3258101008, 16, 24
M3 Pro37111415018, 36
M3 Pro37121815018,36
M3 Max92143030036, 96
M3 Max92164040036, 48, 64, 128

Warto zauważyć, że słabsze wersje procesorów M3 Pro oraz M3 Max obsługują niższą przepustowość pamięci niż ich odpowiedniki z serii M2. W przypadku M3 Pro jest także mniej tranzystorów niż w M2 Pro.

Silniki multimedialne

W związku z faktem, że komputery Mac z linii „Pro” przeznaczone są do kreatywnej pracy, układy M2 oraz M3 wyposażone są w silniki do przetwarzania wideo. W obu generacjach dostępna jest:

  • sprzętowa akceleracja obsługi H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW,
  • silnik dekodowania wideo,
  • silnik kodowania wideo,
  • silnik kodujący i dekodujący format ProRes.

W nowej serii dodatkowo mamy do czynienia z dekoderem AV1, umożliwiający energooszczędne odtwarzanie treści z serwisów streamingowych.

Na koniec warto wspomnieć, że nie jest jeszcze znana realna wydajność układów serii M3. Stanie się to najwcześniej wtedy, kiedy wypłyną pierwsze rezultaty testów benchmarkowych. Pewnie informacje pojawią się, gdy redaktorzy największych serwisów technologicznych otrzymają egzemplarze nowych komputerów do testów i opublikują pierwsze recenzje tych komputerów.

Apple MacBook Pro z M3

Apple iMac z M3

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.