HyperOS zastępuje nakładkę MIUI. Lista telefonów z aktualizacją
W końcówce października 2023 roku chińską premierę miał smartfon Xiaomi 14. Poza wieloma plusami, jakie możemy o nim powiedzieć, trafiły tam dwie nowości. Pierwszą jest najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Druga nowinka to oprogramowanie – HyperOS. Co oferuje nowy system Xiaomi? Czy powinniśmy myśleć o nim jako bardziej rozbudowanej nakładce na Androida 14, czy już jako osobnym systemie?
Premiera Xiaomi 14 z nowym systemem HyperOS
W październiku odbyło się kilka naprawdę ważnych premier, podczas których poznaliśmy takie flagowe smartfony, jak:
W tym ostatnim po raz pierwszy pojawił się nowy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, czyli rozwinięcie bardzo udanej wcześniejszej generacji. To jedna z dwóch nowości, którą warto się zainteresować. Drugą jest wspomniany już system operacyjny HyperOS. Xiaomi chce, aby ich smartfony miały jeszcze większą funkcjonalność, stąd pomysł wprowadzenia autorskiego oprogramowania.
W Xiaomi 14 znajdziemy też rewelacyjny zestaw aparatów z optyką Leica, obudowę IP68, czy baterię z bardzo szybkim ładowaniem.
Telefon ma wszystko to, czego oczekujemy od flagowca! Bez wątpienia może śmiało konkurować z Samsungiem Galaxy S, najnowszymi iPhone, czy inną konkurencją. Póki co smartfon dostępny jest w Chinach, jego cena jest bardzo atrakcyjna – już od około 2300 złotych za podstawowy model. Jedynie w Chinach być może będzie też dostępny system operacyjny HyperOS, przynajmniej na razie. Telefon pojawi się na innych rynkach, także w Polsce, raczej dopiero za kilka miesięcy. Wtedy zobaczymy, czy HyperOS to rozwiązanie tylko na rodzimy rynek, czy na cały świat.
HyperOS zastępuje MIUI, ale czy możemy porównać oba rodzaje oprogramowania?
Obecnie smartfony Xiaomi pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Android z nakładką MIUI 14. To jedna z wielu nakładek, gdzie producent rozszerza możliwości Androida i oferuje nieco swoich dodatków. Xiaomi musimy pochwalić za zaktualizowanie do MIUI 14 nawet nieco starszych smartfonów.
HyperOS, przynajmniej zdaniem samej chińskiej marki, może być czymś więcej, niż tylko kolejną nakładką systemową. Lista zmian jest bowiem tak długa, że być może powinniśmy mówić o zupełnie nowym systemie operacyjnym. Wciąż bazuje jednak na znanym i lubianym systemie – w tym przypadku Android 14. Każdy, kto używał wcześniej takiego systemu, z pewnością się więc odnajdzie.
HyperOS to system, który pozwoli na lepszą integrację smartfonów, sprzętu smart home, a nawet samochodów!
Xiaomi chce, aby ich urządzenia tworzyły jeden, spójny ekosystem. Podobnie już teraz jest zresztą w przypadku sprzętów Apple lub Samsunga. Zwykle mają nieco lepszą funkcjonalność, jeśli łączymy ze sobą wiele sprzętów tego samego producenta. Oczywiście – ma to na celu zachęcenie użytkownika, żeby wybierając kolejną elektronikę, skorzystał właśnie z oferty danego producenta.
HyperOS to nowe podejście do systemu operacyjnego
W doskonałej integracji z wieloma urządzeniami pomaga scalenie silnika, na którym działa Android, z jądrem Xiaomi Vela. HyperOS powinien więc pozwolić na zarządzanie funkcjami naprawdę zróżnicowanego sprzętu – tak produkowanego przez markę z Chin, jak i elektroniki stworzonej z myślą o obsłudze Androidem. Nowe oprogramowanie powinno pomóc też w obsłudze najbardziej wymagających gier i aplikacji. Xiaomi twierdzi, że będą działać znacznie bardziej stabilnie. Pomoże w tym dzielenie wydajności między wiele jednostek obliczeniowych.
W HyperOS obsługiwanych jest ponad 200 rodzajów CPU i aż 20 systemów plików. System obsługuje sprzęty z pamięcią RAM od 64 KB aż do 24 GB!
Mówimy więc o oprogramowaniu, które może zarządzać naprawdę różnymi sprzętami. Sam system ma przy tym zajmować niecałe 9 GB miejsca na dysku smartfona lub tabletu. To bardzo mało – system nie zajmie zbyt wiele pamięci, więc sprawdzi się też na urządzeniach z nieco mniejszym dyskiem.
HyperOS z nową sztuczną inteligencją
Xiaomi nie przeoczyło ogromnego zainteresowania rozwojem sztucznej inteligencji. W systemie HyperOS znajdziemy dwa rozwiązania:
- HyperMind – system lepiej odpowie na oczekiwania użytkowników, korzystając z danych na temat zachowania i środowiska. Narzędzie wykorzysta kamery i mikrofon, aby szybko i automatycznie dostosować się do potrzeb użytkownika. Możemy na przykład w sposób automatyczny uruchamiać światło w pomieszczeniu, jeśli do niego wejdziemy. Oczywiście, nad takimi zadaniami użytkownik wciąż ma pełną kontrolę, a HyperMind zapyta się o zgodę na takie działanie. Oprogramowanie pozwoli też łączyć się automatycznie z różnymi urządzeniami smart, jeśli akurat będzie to przydatne.
- HyperOS AI – tu pojawią się z kolei możliwości znane już m.in. z ChatGPT i innych narzędzi. Nasz smartfon i jego oprogramowanie mogą przygotować streszczenie artykułu, przetłumaczyć coś na inny język, jest też zaawansowana obsługa głosowa.
Tablety Xiaomi mają natomiast dostać narzędzie Mi Canvas. Wystarczy narysować na ekranie „jakieś bazgroły”, aby po chwili otrzymać bazujący na nich obraz w niezłej jakości.
Xiaomi prezentuje HyperConnect
HyperOS pozwoli zintegrować się z naprawdę dużą liczbą różnorodnych urządzeń. Mamy tam wsparcie technologiczne, ale również programowe. HyperConnect to narzędzie, które może nieco przypominać znaną dotychczas aplikację Xiaomi Home. Oczywiście, opcji będzie znacznie więcej. Pojawi się tam możliwość sterowania różnymi urządzeniami z kategorii smart home, ale też sprzętem audio, telewizorem, innym telefonem lub tabletem. Całość dostajemy w jednym miejscu.
Xiaomi zaplanowało również opcję przenoszenia zawartości smartfona lub innego urządzenia na inny sprzęt. Bez problemu możemy więc używać na nich aplikacji, a nawet przenieść do innego sprzętu… pojedyncze powiadomienie! Zdalnie możemy też podglądać widok z kancer sparowanych urządzeń – nie tylko aparatów w smartfonie, ale nawet do wideo rejestratora w samochodzie lub innej kamery.
Jakie zmiany wizualne w HyperOS?
Jak wiadomo, nowa nakładka systemowa to zawsze również nowości w zakresie wizualnym. HyperOS również pod tym względem możemy pochwalić. Całość wygląda bardzo przyjemnie, a na pokazanych przez Xiaomi zrzutach ekranu możemy zobaczyć elementy przypominające te z iOS, czy Samsung One UI.
Używając kilku okien otrzymujemy możliwość zmiany rozmiaru okna. Nasz smartfon uruchomimy też w trybie stacji roboczej – różne aplikacje uruchomimy wtedy w poszczególnych oknach. Xiaomi wprowadziło też możliwości sporej personalizacji ekranu blokady. Teraz design tego miejsca przypomina połączenie Androida z iOS, biorąc z każdego systemu to, co najlepsze. Stworzono tam też wrażenie, że ekran jest trójwymiarowy. Ciekawy efekt głębi powstaje, gdy zegar zostanie nieco przysłonięty innymi elementami. W efekcie ekran blokady wygląda nowocześnie i efektownie, a my możemy dodawać do niego różne obiekty, powiadomienia, czy widżety.
W HyperOS mamy też tak standardowe i spodziewane zmiany, jak nowe menu powiadomień, inna belka sterowania szybkimi ustawieniami, czy odświeżone ikony. Tu zapewne pojawi się też spora możliwość personalizacji wyglądu systemu.
HyperOS nie tylko na Xiaomi 14
Nowe oprogramowanie pojawiło się na smartfonie Xiaomi 14. W przyszłości trafi jednak oczywiście także na inne modele chińskiej marki, w tym:
- seria Xiaomi 13
- Xiaomi 12
- Xiaomi 11
- Xiaomi Mix Fold 3
- Xiaomi Mix Fold 2
- seria Redmi K60
- seria Redmi Note 13
- seria Redmi Note 12
- seria Redmi Note 11
- POCO F5 Pro
- POCO F5
- POCO X5
- i wiele innych urządzeń.
Tam HyperOS powinien trafić jeszcze w listopadzie 2023 roku. W przyszłości na pewno pojawi się po prostu na kolejnych urządzeniach z logo Xiaomi, Redmi, czy POCO.
Może zainteresują Cię także inne artykuły