Premiera Sony Xperia 1 VI (flagowiec) i Xperia 10 VI (średniak). Czym się wyróżniają?
Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, Sony w połowie maja zaprezentowało dwa nowe smartfony. Sony Xperia 1 VI to kolejna generacja flagowca, którego cechą charakterystyczną ma być świetny zestaw aparatów. Tańszy model, czyli Sony Xperia 10 VI stawia natomiast na niezłą baterię. Oba mają jednak klasyczny (choć można też powiedzieć: przestarzały) design. Czy nie będzie to przeszkodą w dotarciu do kieszeni klientów?
Premiera Sony Xperia 10 VI
Zacznijmy od tańszego modelu. Sony Xperia 10 VI to model pozycjonowany w średniej półce cenowej. Smartfon ma sporo mocnych konkurentów – np. Samsunga Galaxy A55 5G, Nothing Phone (2a), czy Google Pixel 8a. Każdy z nich jest urządzeniem niemalże kompletnym, wyposażonym we wszystkie niezbędne dodatki, a do tego – wyglądają bardzo dobrze. No właśnie – wygląd. Pod tym względem możemy chyba zarzucić Sony Xperii 10 VI najwięcej.
Na pewno nie powiemy jednak, że to brzydki telefon. Jest dość zwyczajny i może znaleźć pewne grono miłośników. Mini Cooper i Fiat 500 to popularne samochody z wyglądem nawiązującym do stylu retro, może taki zabieg sprawdzi się też w świecie telefonów.
Sama obudowa jest natomiast nieźle wykonana, choć w dużej mierze z plastiku. W tej półce cenowej (niecałe 2000 złotych) znajdziemy już sporo urządzeń, które korzystają z lepszych materiałów wykończeniowych (np. ramka z aluminium i szklany tył, jak wspomniany już Galaxy A55 5G). Na szczęście Sony Xperia 10 VI ma uszczelnioną obudowę oraz dobrej klasy szkło na ekranie (Gorilla Glass Victus).
Sony Xperia 10 VI
Nowy model jest dość kompaktowym urządzeniem o wydłużonej konstrukcji. Powodem są proporcje ekranu (21:9), a także wspomniany już rozmiar ramek nad i pod ekranem (wyświetlacz zajmuje jedynie 82,5% powierzchni frontu telefonu). Sam wyświetlacz ma przekątną 6,1″ i rozdzielczość FullHD+ (dobre zagęszczenie pikseli: 449 ppi). Jest częstotliwość odświeżania 120 Hz, wsparcie dla HDR i obsługa palety miliarda kolorów. W ekranie nie ma żadnego wcięcia na kamerkę do selfie, ani czytnika linii papilarnych (wylądował w przycisku zasilania). „Ekran to ekran”, powiedziało zapewne Sony, tworząc po prostu wyświetlacz mający jedną funkcję.
Możemy się spodziewać, że jakość zdjęć i filmów (do 4K lub 1080p nawet w 120 kl./s.) będzie całkiem dobra, jak przystało na smartfon marki Sony. Z tyłu mamy też kamerę 8 MP z szerokim polem widzenia 120 stopni. Przednia kamerka również ma 8 MP. Niestety, fizyczny rozmiar obu sensorów jest dość skromny (1/4,0″), nie możemy więc oczekiwać po nich cudów. Przednią kamerką nagramy wideo w jakości 1080p przy maksymalnie 30 kl./s.
Sony Xperia 10 VI ma Androida 14. Wśród dodatków od producenta warto wspomnieć o dołączonej, nowej aplikacji do montowania filmików nagranych telefonem. To ciekawy dodatek, choć czy będzie bardziej praktyczny od np. darmowej wersji aplikacji CapCut? Ciężko powiedzieć. Za wydajność Sony Xperii 10 VI odpowiada nowoczesny procesor Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1. Jego cztery rdzenie Cortex-A78 rozpędzają się do 2,2 GHz, pozostałe cztery (Cortex-A55) mają taktowanie 1,8 GHz.
Do tego mamy 8 GB RAM i zaledwie 128 GB miejsca na dane. Na szczęście, jest slot na karty microSD, choć wtedy rezygnujemy z drugiej karty SIM. Pod względem wyposażenia, Sony Xperia 10 VI oferuje wiele – w tym głośniki stereo umieszczone na froncie (zdaniem producenta grają donośnie i ze sporą porcją basów) i bateria 5000 mAh, która przy oszczędnym korzystaniu z telefonu wystarczy nawet na dwa dni pracy. Jest też Bluetooth 5.2, NFC i Wi-Fi 5.
Specyfikacja Sony Xperia 10 VI
- Wymiary: 155 x 68 x 8.3 mm, waga 164 gramy
- Ekran: OLED 6,1″, rozdzielczość Full HD+ – 2520 x 1080 pikseli, HDR, odświeżanie 120 Hz,, szkło ochronne Gorilla Glass Victus
- Aparat: 48 MP obiektyw główny f/1.8 z PDAF i optyczna stabilizacją obrazu, 8 MP aparat szerokokątny 120 stopni f/2.0, wideo 4K w 30 kl./s, 1080p w 30/60/120 kl./s
- Przednia kamera: 8 MP f/2,0 z HDR, wideo 1080p w 30 kl./s
- Procesor i grafika: ośmiordzeniowy, podkręcony procesor Qualcomm Snapdragon 6 Gen1 @2,2 GHz (4 nm), GPU Adreno 710, Android 14
- Pamięć wbudowana: 8 GB RAM, dysk UFS 3.1 128 GB, slot na karty pamięci microSD (hybrydowy slot)
- Bateria: 5000 mAh, QC, PD, ładowanie przewodowe
- Funkcje: głośniki stereo z dźwiękiem Hi-Res Audio, obsługa Dual SIM, 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2 LE A2DP, GPS, czytnik odcisków palca z boku obudowy, USB-C w wersji 2.0, uszczelniona obudowa
- Kolor: czarny, biały, niebieski
- Cena: od 1900 złotych
Premiera flagowego Sony Xperia 1 VI
Druga nowość pokazana 15 maja 2024 roku jest zdecydowanie ciekawszym smartfonem. To flagowy model – Sony Xperia 1 VI. Cechą charakterystyczną smartfona jest połączenie klasycznego wyglądu (tak – „pasty startowe” nad i pod ekranem oraz kanciasty kształt) ze świetnymi możliwościami fotograficznymi. Na szczęście, w tym modelu wykończenie jest już takie, jakiego spodziewamy się po porządnym telefonie – szkło Gorilla Glass Victus z przodu (druga generacja) i tyłu, a także aluminiowa ramka. Klasa wodoszczelności jest taka sama, jak w Xperii 10 VI (IP65/IP68). W Sony Xperia 1 VI znajdziemy natomiast ekran o zdecydowanie bardziej „normalnych” proporcjach 19,5:9. Smartfon nie jest więc aż tak wąski i wydłużony.
Wyświetlacz Sony Xperia 1 VI został opisany jako „powered by Bravia”. No tak, Japończycy są w końcu producentem świetnych ekranów, czemu nie wykorzystać takiej wiedzy w swoim topowym telefonie?
Maksymalną wydajność Xperii 1 VI gwarantuje jeden z najmocniejszych dostępnych dziś procesorów. To Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) sparowany z wydajnym układem graficznym Adreno 750. Mamy do tego 12 GB RAM i 256 lub 512 GB miejsca na dane. Jest też slot na karty pamięci microSD, co nie jest często spotykane w tej klasie telefonów.
Nowoczesny procesor oznacza, że użytkownik otrzymuje aktualne technologie łączności – w tym 5G z obsługą kart eSIM, Bluetooth5.4 z aptX HD, aptX Adaptive, aptX Loseless i certyfikatem Hi-Res Audio Wireless, czy Wi-Fi 7 (trzy zakresy). Bateria ma pojemność 5000 mAh i niezbyt dużą moc ładowania 30 W. I tak możemy napełnić jednak baterię do połowy w pół godziny, co jest niezłym wynikiem. Jest też opcja ładowania bezprzewodowego, a także ładowanie bezprzewodowe zwrotne. Tym, co najbardziej wszystkich interesuje, jest jednak zestaw aparatów fotograficznych.
Jaki aparat ma Sony Xperia 1 VI?
Topowy. Sony to w końcu marka znana również z branży fotograficznej. Obiektywy Sony Xperii 1 VI wykorzystują optykę marki Zeiss. Mamy takie funkcje, jak śledzenie oczu fotografowanej osoby, czy autofocus Dual Pixel w każdym z obiektywów (także w tym z szerokim polem widzenia!). Maksymalna jakość nagrywanego wideo to 4K przy 120 kl./s, jest też 5-osiowa stabilizacja obiektywu. Robi wrażenie? Specyfikacja kamery Sony Xperia 1 VI przypomina raczej klasyczną 'lustrzankę”, a nie telefon komórkowy. No, ale idźmy dalej – to nie koniec „supermocy” aparatu nowego Sony. Mamy na przykład tryb makro z ostrzeniem już od 4 centymetrów.
Podobny zabieg zastosowano w obiektywie głównym, gdzie możemy uzyskać tak pożądany efekt trybu portretowego (2-krotne zbliżenie).Jest też obiektyw szerokokątny z polem widzenia 123 stopnie. Przednia kamera ma 12 MP i obiektyw f/2.0
Wygląda na to, że Sony Xperia 1 VI to smartfon stworzony z myślą o fotografach. Jeśli w przerwie od robienia zdjęć zechcą posłuchać muzyki, mogą skorzystać z głośników stereo z dźwiękiem Hi-Res Audio. Dobrą jakość brzmienia zapewnia funkcja Snapdragon Sound.
Specyfikacja Sony Xperia 1 V
- Wymiary: 162 x 74 x 8.2 mm, waga 192 gramy
- Ekran: OLED LTPO, przekątna 6,5″, rozdzielczość FullHD+ – 1080 x 2340 pikseli, HDR10+, adaptacyjne odświeżanie 120 Hz,, szkło ochronne Gorilla Glass Victus 2, powered by Bravia
- Aparat: 48 MP obiektyw główny f/1.9 z technologią Exmor T, OIS i Dual Pixel PDAF + 12 MP szeroki kąt 123 stopnie f/2.2 z Dual Pixel AF + 12 MP, teleobiektyw ze zmienną ogniskową (85-170 mm) f/2.3-f/3.5 z 3,5 i 7-krotnym zoomem optycznym, OIS i Dual Pixel PDAF, wideo 4K w 120 kl./s, HDR, optyka Zeiss
- Przednia kamera: 12 MP f/2,0 z HDR (wideo 4K w 60 FPS z HDR)
- Procesor i grafika: ośmiordzeniowy, podkręcony procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 3,3 GHz (4 nm), GPU Adreno 750, Android 14
- Pamięć wbudowana: 12 GB RAM, dysk 256 lub 512 GB, slot na karty pamięci microSD (hybrydowy)
- Bateria: 5000 mAh, szybkie ładowanie 30 W, ładowanie w 30 minut napełni baterię do 50%
- Funkcje: głośniki stereo, Snapdragon Sound, obsługa kart eSIM, 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 LE A2DP, GPS, czytnik odcisków palca z boku obudowy, USB-C w wersji 3.2, NFC, wodoszczelna obudowa IP/65IP68, aluminiowy korpus obudowy, natywne wsparcie dla aparatów Sony Alpha
- Kolor: czarny, srebrny, zielony, czerwony
- Cena: od około 6500 złotych
Może zainteresują Cię też inne artykuły