Sony WF-1000XM5 zachwycą Cię jakością brzmienia, skutecznością ANC i…ceną

26.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Sony WF-1000XM5 zachwycą Cię jakością brzmienia, skutecznością ANC i…ceną
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Premiera słuchawek TWS Sony WF-1000XM5 mogłaby wstrząsnąć rynkiem. Dokanałówki oferują najlepszą aktywną redukcję szumów na rynku, a jakość brzmienia jest rewelacyjna. Nie jest to jednak przełomowy model, a rozwinięcie dostępnych już wcześniej konstrukcji z serii Sony WF-1000. Kto szuka naprawdę dopracowanych słuchawek bezprzewodowych, z pewnością się więc nie zawiedzie!

Premiera Sony WF-1000XM5

Uwielbiane przez użytkowników słuchawki Sony WF-1000XM4 doczekały się właśnie następcy. Najnowszy model został poprawiony, co zapowiada naprawdę doskonałe parametry. Sony WF-1000XM5 poprawiono też pod kątem funkcjonalności oraz wizualnie. To wciąż słuchawki dokanałowe z wymiennymi nakładkami. W zestawie otrzymujemy oczywiście etui ładujące. Całość cechuje się bardzo dobrą jakością wykonania.

Sony WF-1000XM5 premiera słuchawek TWS

W porównaniu z poprzednikiem słuchawki zmniejszono aż o 1/4, są też zauważalnie lżejsze.

Kuracja odchudzająca pozytywnie wpłynie na wygodę codziennego korzystania z dokanałówek. Słuchawki TWS o niewielkiej wadze powinny w szczególności przypaść do gustu osobom aktywnym.

Sony WF-1000XM5
Sony WF-1000XM5 w etui ładującym

Co ciekawe, producent zdecydował się zaprzestać wykorzystywania wymiennych gumek z silikonu. Tym razem w zestawie dostaniemy nakładki piankowe. Zdaniem Sony powinny one jeszcze lepiej izolować dźwięki otoczenia (pasywna redukcja hałasu). Takie rozwiązanie jest zresztą stosowane w użytku profesjonalnym – choćby wśród muzyków i realizatorów dźwięku. Pianki doskonale dopasowują się do kształtu wnętrza naszego kanału słuchowego – to wygodne i poprawia brzmienie sprzętu. Poza dotychczas dodawanymi nakładkami w rozmiarach S, M i L, w Sony WF-1000XM5 otrzymujemy też najmniejsze „pianki” – XS.

Brzmienie Sony WF-1000XM5 potrafi zwalić z nóg

Tym, z czego słyną klasowe słuchawki bezprzewodowe Sony, jest ich świetne brzmienie. Nie inaczej jest w przypadku Sony WF-1000XM5. Już pierwsi użytkownicy i recenzenci nowego modelu donoszą, że to jedne z najlepiej grających słuchawek TWS na rynku. Nie wiadomo, jak Sony to robi – kiedy wydaje się, że dany model jest wręcz doskonały, następca znów podnosi poprzeczkę.

Za jakość dźwięku odpowiadają nowe przetworniki Dynamic Driver X (o średnicy 8,4 mm), a także zintegrowany procesor dźwięku V2.

Zadbano więc zarówno o poprawę aspektów sprzętowych, jak i tych związanych z oprogramowaniem. 24-bitowe przetwarzanie audio sprawdza się w przypadku plików audio o wysokiej jakości. Nawet jeśli słuchamy jednak niezbyt dobrej jakości muzyk, Sony WF-1000XM5 mogą ją poprawić. Pomaga w tym autorski algorytm DSEE Extreme.

Sony WF-1000XM5
Sony WF-1000XM5

Na dobre brzmienie na pewno dobrze wpływa obsługa zaawansowanego kodeka audio LDAC. Jeśli źródłem dźwięku jest smartfon z Androidem, dźwięk może cechować się wysoką rozdzielczością 96 kHz przy 24 bitach. Sony WF-1000XM5 posiadają certyfikat Hi-Res Audio Wireless, co dowodzi dobrego brzmienia. Dźwięki wydobywające się z kompaktowych słuchawek mogą być jeszcze bardziej efektowne dzięki funkcji 360 Reality Audio. Brzmienie jest dostosowane wtedy do ruchów głowy.

Sześć mikrofonów i układ QN2e HD doskonale realizują funkcję ANC

Sony WF-1000XM5 mogą się poszczycić doskonałą aktywną redukcją hałasów otoczenia. Aż sześć mikrofonów zbiera je, a przetworzeniem (wysłaniem do ucha sygnału przeciwnego, co wycisza hałas) zajmuje się układ QN2e HD zintegrowany z procesorem audio V2.

Poza systemem ANC, Sony WF-1000XM5 oferują też tryb transparentny.

Funkcja ta przyda się szczególnie wtedy, gdy nie chcemy tracić kontaktu z otoczeniem. Możemy więc słuchać ulubionej muzyki lub podcastu, jednocześnie słysząc nadjeżdżające samochody i innych uczestników ruchu. To bardzo przydatne dla rowerzystów, czy biegaczy.

Niedawno zaprezentowane słuchawki TWS Sony mają także opcję Adaptive Sound Control oraz Speak-to-Chat, znamy je już jednak z innych urządzeń japońskiego producenta.

Szybkie parowanie i jednoczesne podłączenie do dwóch urządzeń

Nowoczesne słuchawki są pełne funkcji ułatwiających nam codzienne korzystanie z nich. Google Fast Pair oraz Microsoft Swift Pair odpowiada za błyskawiczne łączenie się ze smartfonem lub komputerem z Windowsem. Sony WF-1000XM5 mają też możliwość podłączenia do dwóch źródeł (np. komputera i telefonu). Słuchawki automatycznie przełączą się, na przykład jeżeli wykryją nadchodzące połączenie głosowe. Co ważne, najnowsze słuchawki bezprzewodowe Sony obsługują kodek LDAC dla obu źródeł. W większości słuchawek jest to niemożliwe.

Sony WF-1000XM5
Sony WF-1000XM5

8 godzin pracy i dwukrotne podładowanie w etui

Energooszczędne połączenie Bluetooth i przemyślane technologie sprawiły, że czas pracy na baterii jest długi. Same słuchawki mogą działać przez 8 godzin. Razem z etui ładującym możemy liczyć na 24 godziny pracy. Mamy też szybkie ładowanie – zaledwie trzy minuty podładowania oznaczają godzinę odtwarzania muzyki.

Sony WF-1000XM5

W wysokiej klasy słuchawkach nie zabrakło również ładowania bezprzewodowego. W tym celu możemy wykorzystać na przykład swój smartfon (jeśli posiada opcję indukcyjnego ładowania zwrotnego). To bardzo wygodne, chociażby podczas wyjazdów i wycieczek – nie musimy zabierać ze sobą kilku ładowarek.

Ile kosztują słuchawki Sony WF-1000XM5?

Przedstawione dziś słuchawki mają mnóstwo zalet. Od doskonałego brzmienia, przez najnowsze standardy łączności, aż po stylowy wygląd i dobre wykonanie. Za ich trwałość odpowiada natomiast uszczelniona obudowa z IPX4. Używanie słuchawek podczas deszczu lub zachlapanie nie uszkodzi ich. Przejdźmy więc do ostatniej kwestii – jaka jest cena?

Sony WF-1000XM5 kosztują około 1400 złotych. To z pewnością dużo, co może być problemem dla wielu klientów. Jeżeli jednak jesteś wymagającym klientem, mnogość funkcjonalności, doskonałe ANC i świetne brzmienie zrekompensują wysoką cenę słuchawek.

Sony WF-1000XM5
Sony WF-1000XM5 – zawartość zestawu

Specyfikacja Sony WF-1000XM5

 • Ty: słuchawki dokanałowe TWS z etui ładującym
 • Obudowa; z tworzywa sztucznego, odporna na zachlapanie (IPX4)
 • Waga: 5,9 gram (jedna słuchawka)
 • Redukcja szumu: tak, pasywna i aktywna (ANC)
 • Przetworniki: szerokopasmowe przetworniki dynamiczne Dynamic Driver X o średnicy 8,4 mm
 • Pasmo przenoszenia: 20-20.000 Hz
 • Wbudowany mikrofon: tak, 6 mikrofonów, redukcja szumów
 • Sterowanie: tak, panele dotykowe – wystarczy nacisnąć słuchawkę, możliwość ustawienia działania przycisków
 • Bateria: do 8 godzin słuchania muzyki (do 24 h z etui ładującym), podładowanie przez 3 minuty wystarczy na godzinę słuchania, etui ładowane przez USB-C lub indukcyjnie
 • Funkcje: Microsoft Swift Pair, Google Fast Pair, 360 Reality Audio, Kodek LDAC, Kodek LC3, procesor dźwięku Sony V2, Adaptive Sound Control, Speak-to-Chat, 360 Reality Audio
 • Łączność: Bluetooth 5.3 LE, zasięg do 10 metrów
 • Zestaw zawiera: słuchawki, etui ładujące, kabel USB-C, 4 pary nakładek z pianki (XS, S, M, L)
 • Kolor: złoto-czarny, złoto-srebrny
 • Cena: 1399 złotych

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.