Search icon

Procesor Snapdragon 7 Gen 2 ma podbić rynek smartfonów ze średniej półki cenowej

24.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Procesor Snapdragon 7 Gen 2 ma podbić rynek smartfonów ze średniej półki cenowej
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jednym z największych producentów procesorów dla urządzeń mobilnych jest Qualcomm. We flagowcach królują dziś odmiany Snapdragona 8, a nieco tańsze telefony i tablety często używają procesorów z serii 700. Najnowszy procesor, Snapdragon 7 Gen 1 nie powtórzył sukcesu poprzedników, a do tego borykał się z pewnymi problemami technicznymi. Wkrótce na rynku pojawi się jego poprawiona wersja. Czy Qualcomm Snapdragon 7 Gen 2, zgodnie z oczekiwaniami, stanie się sercem najpopularniejszych smartfonów na rynku?

Trudne początki Snapdragona 7 Gen 1

O problemach, jakie pojawiały się w przypadku procesora Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 wiadomo nie od dziś. Najlepiej świadczyć o tym może fakt, że Oppo w swoim popularnym modelu Reno9 zdecyduje się umieścić starszy układ – Snapdragon 778. Poprzednik (Oppo Reno8) posiadał rzeczonego Snapdragona 7, co skutkowało przegrzewaniem i problemami ze stabilnością.

Producenci smartfonów i tabletów mieli chętnie korzystać z nowego procesora Qualcomm. Zamiast niego wybieraj jednak starszy model lub…konkurencję.

Procesor Snapdragon 7 pierwszej generacji trafił między innymi do takich telefonów, jak Xiaomi Civi 2 i OppoReno8 Pro.

Xiaomi Civi 2 z procesorem Snapdragn 7Gen 1
Xiaomi Civi 2 z procesorem Snapdragon 7Gen 1

Nadchodzi Snapdragon 7 Gen 2

Odpowiedzią na niskie zainteresowanie procesorem ze średniej półki cenowej ma być nowa generacja. Qualcomm Snapdragon 7 Gen2 posiada osiem rdzeni:

  • jeden „główny”, do wykonywania najbardziej wymagających zdań (2.4 GHz, Cortex A715)
  • trzy rdzenie Gold, także odpowiedzialne za wydajność (2.4 GHz, Cortex A715)
  • cztery rdzenie „energooszczędne” (1.8 GHz, Cortex A510)

Taki zestaw pozwala zarówno na zapewnienie niezłej wydajności, jak i długiej pracy na baterii.

Snapdragon 7

Qualcomm Snapdragon 7 Gen 2 – poprawiony względem poprzednika

Z deklaracji producenta wynika, że wszystkie kluczowe parametry zostały poprawione względem pierwszej generacji. Snapdragon 7 Gen 2 jest o 20% bardziej stabilny i o 5% szybszy podczas korzystania z wydajnych rdzeni. Te energooszczędne także poprawiono – są o 5% bardziej stabilne.

Premiera nowych procesorów odbędzie się podczas listopadowego wydarzenia Snapdragon Summit.

Wtedy poznamy bowiem nie tylko nową generację „siódemki”, ale także Snapdragona 8 Gen 2. Qualcomm musiał się napracować przy projektowaniu najnowszego, flagowego chipsetu. W testach benchmarkowych obecna generacja przegrywa z największym konkurentem. Dziś najwydajniejszym procesorem jest Mediatek Dimensity 9000.

Jeśli Snapdragon 7 Gen 2 okaże się stabilny i zwalczy problemy poprzednika, powinien trafić do wielu nowych smartfonów ze średniej półki cenowej. W przeciwnym wypadku producenci wybiorą zapewne układy MediaTeka.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.