realme C51 – ładny, niedrogi i z dużym ekranem 90 Hz. Będzie hitem w Polsce?
Chińscy producenci od lat prześcigają się w oferowaniu jak najtańszych, a jednocześnie niezłych smartfonów. Do oferty jednego z nich wszedł właśnie kolejny model. Realme C51 to budżetowy telefon, który na naszym rynku pojawił się w sprzedaży w doskonałej cenie. Czy to jego jedyna zaleta?
Premiera realme C51
Wśród budżetowych smartfonów panuje ogromna konkurencja. W portfolio marek takich, jak Xiaomi, Huawei, realme, Oppo (i wielu innych) jest po kilka modeli wycenianych na kilkaset złotych. Po większości z nich można się spodziewać tego samego: duża bateria, podstawowe podzespoły i ekran wyświetlający obraz w niskiej rozdzielczości. Na szczęście budżetowe smartfony, które w ostatnich miesiącach trafiają na rynek, wyglądają coraz lepiej. Nierzadko przypominają urządzenia kilkukrotnie droższe. To samo możemy zresztą powiedzieć o realme C51.
Design realme C51 może się podobać. To tani, ale nowoczesny i stylowy telefon.
Na froncie mamy oczywiście duży ekran IPS LCD. Przekątna 6,7″ w zestawieniu z rozdzielczością HD+ (1600 x 720 pikseli) oznacza, że wprawny obserwator dostrzeże pojedyncze piksele. W przypadku budżetowych smartfonów nie powinniśmy jednak krytykować braku ekranu FullHD. Niska rozdzielczość to mniejsze obciążenie dla dość słabego procesora i lepszy czas pracy na baterii.
Wyświetlacz nowego realme C51 zajmuje nieco ponad 90% powierzchni frontu. W górnej części mamy wcięcie w kształcie „łezki”, a w nim kamerkę selfie. Producent zadbał natomiast, aby dobrze zagospodarować okolice tego miejsca. Funkcja Mini Capsule może nieco przypominać dynamiczną wyspę z najnowszych iPhone’ów.
Warto natomiast docenić podwyższoną częstotliwość taktowania – wynosi tu 90 Hz. Oznacza to, że wyświetlany na ekranie HD+ obraz będzie dość płynny. Wyższą częstotliwość odświeżania obrazu docenisz przeglądając strony internetowe lub social media. Częstotliwość próbkowania panelu dotykowego wynosi natomiast 180 Hz i musi być to co najmniej przyzwoita wartość, skoro producent się nią pochwalił. Flagowe smartfony mają ją na poziomie 270 Hz, a w przypadku podstawowych modeli najczęściej nie otrzymujemy tej informacji. Ekran ma jasność 560 nitów, to niezbyt dużo, co nie dziwi w tej klasie cenowej.
Wydajność realme C51
Niedrogi telefon powinien po prostu działać dość płynnie w podstawowych zastosowaniach. Na tyle możemy liczyć w przypadku realme C51 i jego procesora UNISOC T612. Ma osiem rdzeni taktowanych z częstotliwością 1,82 GHz. Układ graficzny Mali-G57 to również dobrze znana część, takie GPU znajdziemy w wielu tanich telefonach i tabletach.
realme C51 ma 4 GB RAM LPDDR4x. Możemy podwoić pamięć korzystając z wirtualnego RAM-u.
Taka pojemność jest w zupełności wystarczająca w tego typu urządzeniu. Problemem może być natomiast dysk – mamy tylko 64 GB. Licząc, ile zajmuje system Android i podstawowe aplikacje, na dane użytkownika zostanie niewiele miejsca. Na szczęście ten problem dość łatwo rozwiążemy, dokupując kartę pamięci microSD. Może mieć nawet 2 TB pojemności, Zwykle aż tyle miejsca nie jest potrzebne, tak duża karta jest też całkiem droga. Uzupełnieniem dla budżetowego smartfona realme C51 może być natomiast karta Sandisk Ultra microSDXC 128 GB (niecałe 60 złotych) lub szybka karta Samsung EVO PLUS microSDXC 256 GB (95 złotych)
Dobrym znakiem jest obecność najnowszego systemu operacyjnego Android 13. Producent uzupełnił go o nakładkę realme Ui T Edition. Plusem jest też zastosowana tu bateria. Ma pojemność 5000 mAh (dość standardowa), ale napełnimy ją do połowy w niecałe pół godziny (szybciej, niż spora część konkurencji). Moc ładowania wynosi 33 W. Nowe realme C51 ma złącze słuchawkowe, jeden głośnik w dolnej części obudowy i komplet niezbędnych modułów do łączności (Bluetooth, Wi-Fi, GPS).
Aparat w realme C51
Można powiedzieć, że realme C51 ma tylko jeden aparat z tyłu. Ma natomiast matrycę 50 MP i dość jasny obiektyw z przysłoną f/1.8. Pole widzenia wynosi 77 stopni – te parametry należy uznać za zadowalające w tej klasie cenowej. Nie ma natomiast aparatu z szerokim kątem lub teleobiektywu, na co mógłby wskazywać wygląd sprzętu. realme C51 ma z tyłu jedynie czujnik głębi i lampę LED. Aparat z przodu ma tylko 5 MP i obiektyw f/2.0.
Sprzęt pozwoli nagrać wideo w jakości Full HD przy 30 kl./s. Na więcej nie pozwoli ani aparat, ani zastosowany procesor.
Specyfikacja realme C51
- Wymiary: 167.2 x 76.7 x 7.9 mm, waga 186 gram
- Ekran: IPS LCD 6,7″, rozdzielczość 1600 x 1080 pikseli (HD+), częstotliwość odświeżania 90 Hz, próbkowanie panelu dotykowego 180 Hz, jasność 560 nitów
- Aparat główny: 50 MP f/1.78, 2 MP czujnik głębi, wideo 1080p Full HD w 30 kl./s
- Aparat do selfie: 5 MP, f/2.0, wideo 720p w 30 kl./s
- Procesor i grafika: ośmiordzeniowy procesor Unisoc T612 12 nm @1,82 GHz, (2 rdzenie Cortex A75, sześć rdzeni Cortex A55), GPU Mali G57, system operacyjny Android 13
- Pamięć wbudowana: 4 RAM, dysk 64 GB, slot na karty microSD do 2 TB, dodatkowe 4 GB wirtualnej pamięci RAM
- Bateria: 500 mAh z ładowaniem 33 W, od 0 do 50% w 28 minut
- Funkcje: LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, GPS, USB-C 2.0, gniazdo słuchawkowe 3.5 mm, czytnik linii papilarnych z boku obudowy, Dual SIM
- Cena: 699 zł
- Kolor: zielony lub czarny
Ile kosztuje realme C51?
Opisywane realme C51 jest już dostępne w Polsce. Sugerowana cena to 699 zł, a dodatkowo na start można liczyć na promocyjne obniżki.
Może zainteresują Cię także inne artykuły