To bardzo ważna premiera! Snapdragon 4 Gen 2 to najnowszy procesor do tańszych telefonów

29.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
To bardzo ważna premiera! Snapdragon 4 Gen 2 to najnowszy procesor do tańszych telefonów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zapoznając się z materiałami na temat smartfonów i ich podzespołów, często zachwycamy się flagowymi modelami. Mają świetną wydajność, rewelacyjne ekrany i masę nowinek na pokładzie. W praktyce większość użytkowników w swojej kieszeni lub torebce nosi jednak znacznie tańsze urządzenia. To do nich trafi zaprezentowany właśnie procesor. Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 staje przed bardzo trudnym zadaniem – musi połączyć dobre osiągi, oszczędność baterii i niską cenę.

Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2

Popularny procesor Snapdragon 4 Gen 1 doczekał się właśnie następcy. Aby lepiej zobrazować, do jakich urządzeń montowano budżetowy procesor, poniżej przedstawimy ich skróconą listę.

Telefony z procesorem Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1:

Jak widać, chipset tej klasy napędza urządzenia w przedziale cenowym od niecałego tysiąca do dwóch tysięcy złotych. W tej cenie to dobry wybór – Snapdragon 4 Gen 1 ma wystarczającą wydajność do większości codziennych zadań. Zużywa też mało energii. Następca powinien poprawić te parametry.

Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2
Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 napędzi budżetowe telefony

Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 to bardzo nowoczesny procesor dla budżetowych telefonów.

Chipset został wykonany w 4-nanometrowym procesie technologicznym. Jego konfiguracja rdzeni to 2+6. Dwa mocniejsze osiągają taktowanie 2,2 GHz, pozostałe są odpowiedzialne za pracę w mniej wymagających zadaniach i rozpędzają się do 2 GHz.

Qualcomm twierdzi, że najnowszy układ CPU jest o 10% bardziej wydajny od poprzednika. Nie tylko wydajność procesora wpływa jednak na pracę smartfonów w praktyce. Równie ważne są wspierane technologie, czy obsługa innych (nowoczesnych) podzespołów. A to uległo sporej poprawie w Snapdragonie 4 Gen 2.

Nowy procesor Qualcomm obsługuje szybkie pamięci

Nie tylko procesor wpływa na finalną wydajność urządzenia. Równie istotne są zastosowane pamięci – RAM oraz dysk do przechowywania danych. Snapdragon 4 Gen 2 obsługuje najnowszą pamięć operacyjną RAM LPDDR5X 3200 MHz (w poprzedniku: LPDDR4X 2133 MHz). Nowe smartfony wyposażone w opisywane CPU mogą też korzystać z dysków UFS 3.1 (w poprzedniku: UFS 2.2). Jeśli producenci sprzętu zdecydują się więc na użycie nowoczesnych podzespołów, niedrogie smartfony mogą działać nad wyraz sprawnie.

Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2

Równie istotna jest możliwość współpracy z nowoczesnym portem USB typu C w standardzie 3.2 Gen 1. Może to pozwolić nie tylko na szybszy transfer danych, ale też obsługę szybszego ładowania (standard Quick Charge 4+)

Snapdragon 4 Gen 2 z łącznością 5G

Najnowszy procesor Qualcomma posiada wbudowany modem 5G – Snapdragon X61. Obsłuży dużą przepustowość: pobieranie do 2.5 Gbps i upload z prędkością do 900 Mbps. Nie zabrakło też innych modułów pozwalających na łączność bezprzewodową. Wi-Fi 5 (2,4 GHz i 5 GHz) oraz Bluetooth 5.1 aptx nie są może najnowszymi dostępnymi dziś standardami, pamiętajmy jednak do jakiej klasy urządzeń dedykowany jest ten układ.

W specyfikacji procesora znajdziemy również informację o tym, z jakim wyświetlaczem może współpracować. Zarówno dla rozdzielczości HD+ (1600 x 900 pikseli), jak i Full HD+ (2400 x 1080 pikseli) procesor poradzi sobie z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Maksymalna rozdzielczość matrycy to 108 MP. Snapdragon 4 Gen 2 pozwoli nagrywać wideo w rozdzielczości 1080p przy 60 kl./s.

Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2

Specyfikacja procesora Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2

 • Model: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 SM4450
 • Proces technologiczny: 4 nm
 • Architektura: 64 bit
 • Konfiguracja rdzeni: 2x 2,2 GHz + 6x 2,0 GHz
 • Obsługiwany dysk: UFS 3.1
 • Obsługiwana pamięć RAM: LPDDR5X 3200 MHz, LPDDR4x do 2133 MHz
 • GPU: Qualcomm Adreno, OpenGL ES 3.2, OpenGL 2.0, Vulcan 1.1, dekodowanie VP9, sprzętowa akceleracja H.265
 • Wyświetlacz: obsługa ekranów HD+ i FHD+ z odświeżaniem 120 Hz
 • Łączność: modem Qualcomm Snapdragon X61 5G, dwuzakresowe Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1 z aptx
 • Kamera: wideo 1080p w 60 kl./s, obsługa zdjęć z matrycy 108 MP, Qualcomm Spectra Image Signal Processor, jednoczesny zapis wideo z dwóch kamer d(16+16 MP) do 30 kl./s, zapis zdjęć HEIC, wideo w zwolnionym tempie 120 kl./s w jakości 720p
 • Dźwięk: Qualcomm aptX audio, Qualcomm Aqstic audio codec, Qualcomm Aqustic smart speaker amplifier
 • Złącze: USB typu C 3.2 Gen 1, ładowanie Quick Charge 4+

Procesory Qualcomm Snapdragon

Najnowsze procesory Qualcomm Snapdragon zostały podzielone na kilka segmentów. Im wyższy numer, tym z mocniejszym układem mamy do czynienia. Oznaczenie kolejnej wersji lub dopisek „+” oznaczają nowsze generacje.

Oferta procesorów Qualcomm Snapdragon:

 • Snapdragon 4 – do telefonów budżetowych
 • Snapdragon 6, Snapdragon 7 – do smartfonów ze średniej półki cenowej
 • Snapdragon 8 – topowy układ montowany we flagowych telefonach
Oficjalna premiera Snapdragon 8 Gen 2
Snapdragon 8 Gen 2 – najmocniejszy układ Qualcomm w połowie 2023 roku

Dziś najmocniejszym układem jest Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Niebawem możemy jednak spodziewać się premiery jego następcy. Snapdragon 8 Gen 3 nie będzie jednak mocno różnił się od aktualnej wersji. Warto dodać, że Qualcomm czasami dostarcza fabrycznie podkręcone wersje swoich układów. Dzięki temu są jeszcze wydajniejsze.

Kiedy Snapdragon 4 Gen 2 trafi na rynek?

Najnowszy procesor Qualcomm dla niedrogich telefonów powinien wkrótce pojawić się na rynku. Być może na początku trafi do smartfona Xiaomi Redmi Note 12R. Z pewnością układa znajdzie się także w smartfonach marki Vivo.

Specyfikacja procesora Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2
Specyfikacja Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.