Search icon

Premiera Apple M4 – 10 rdzeni i sprzętowe wsparcie ray tracing i sztucznej inteligencji

10.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Premiera Apple M4 – 10 rdzeni i sprzętowe wsparcie ray tracing i sztucznej inteligencji
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

7 maja 2024 roku odbyła się światowa premiera nowych tabletów Apple. W iPadzie Air (2024) znalazł się mocny, ale znany już od kilku lat procesor Apple M2. Topowy tablet iPad Pro na rok 2024 otrzymał natomiast nowy, bardzo wydajny chipset. Apple M4 jest o wiele mocniejszy od poprzedników, wspiera działania związane ze sztuczną inteligencją.

Premiera procesora Apple M4

Najnowszy procesor Apple M4 zadebiutował na początku maja 2024 roku. Znajdziemy go w najmocniejszych dostępnych dziś tabletach iPad Pro (2024) z ekranem 11″ lub 13″. Tablety mogą mieć od 256 GB do nawet 2 TB pamięci wewnętrznej, a cena najmocniejszych odmian przekracza 12 tysięcy złotych. Już samo to może nam sporo podpowiedzieć na temat tego, z jak mocnym chipsetem mamy do czynienia.

Apple M4 to procesor wykonany w 3-nanometrowej litografii.

Poza dużą wydajnością, Apple stawia tu na energooszczędność. Połączenie tych cech ma sprawić, że urządzenia z tym procesorem (w przyszłości zapewne także laptopy) będą działać szybko i pracować długo na jednym ładowaniu baterii.

Premiera iPad Pro (2024)
Procesor Apple M4 trafił do nowych iPad Pro

Producentem Apple M4 jest firma TSMC. Procesor ma 10 fizycznych rdzeni. Cztery z nich są odpowiedzialne za maksymalną wydajność. Sześć „mniejszych” rdzeni odpowiada za energooszczędność. Chipset posiada zintegrowany układ graficzny, który również ma aż 10 rdzeni. W porównaniu z Apple M2, układ graficzny jest aż czterokrotnie bardziej wydajny. Wydajność CPU jest natomiast o 50% większa, niż w Apple M2, wciąż uznawanym w końcu za szybki procesor.

Tablety Apple iPad z układem M4

Specyfikacja Apple M4

Apple M4 to procesor posiadający zintegrowany układ NPU, który może przetwarzać aż 38 bilionów operacji w każdej sekundzie. To ogromny skok wydajności, który powinniśmy odczuć przy zadaniach korzystających ze sztucznej inteligencji.

Procesor Apple M4 w sposób sprzętowy wspiera ray tracing (śledzenie promieni). To zapowiedź efektownej grafiki w najnowszych grach. Jest też obsługa kodeka AV1 i technologia ProMotion (od 10 do 120 Hz).

Nowy procesor Apple M4
Nowy procesor Apple M4

Sprzętowa obsługa Mesh Shaders i Dynamic Caching to kolejne technologie poprawiające jakość wideo. Przepustowość pamięci wzrosła ze 100 GB/s (w Apple M3) do 120 GB/s.

Moc obliczeniowa układu Apple M4 wynosi 38 TOPS. To mniej, niż Qualcomm Snapdragon X Elite (45 TOPS) i układy AMD Stix Point (50-60 TOPS), które niebawem zadebiutują. Wszystkie wymienione procesory są jednak bardzo wydajne i nikt nie powinien narzekać na wydajność urządzań wyposażonych w nie.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.