Search icon

Premiera Polar Grit X2 Pro – zaawansowany zegarek sportowy klasy premium

25.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Premiera Polar Grit X2 Pro – zaawansowany zegarek sportowy klasy premium
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niedawno odbyła się premiera smartwatcha Polar Grit X2 Pro. Nie jest to jednak jeden z wielu zegarków, jakie w swojej ofercie ma dziś wiele firm. Sprzęt marki Polar od lat cenimy za spore możliwości i wysoką jakość. Grit X2 Pro jest natomiast najnowszym modelem, który ma do zaoferowania naprawdę wiele.

Premiera Polar Grit X2 Pro

Powiedzieć, że nowy model jest bardzo dobry, to jak nie powiedzieć nic. Polar Grit X2 Pro to obecnie najwyższy model w gamie marki, której nawet tanie zegarki są mocno chwalone przez użytkowników. Bardzo dobre wykonanie z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości potwierdza zresztą uzyskanie przez Polar Grit X2 Pro certyfikatu militarnego (MIL-STD810H. To znacznie więcej, niż „uszczelniona obudowa 5 ATM”, co znajdziemy w specyfikacji „zwykłych zegarków smart.

Polar Grit X2 Pro
Polar Grit X2 Pro

Polar wytrzyma nie tylko zanurzenie na większą głębokość, ale też zmiany ciśnienia, wibracje, zapylenie, czy nawet promieniowanie. Zakres temperatur, w których możemy bezpiecznie korzystać z Polar Grit X2 Pro to od +50 do -20 stopni Celsjusza.

Wytrzymałość Polar Grit X2 Pro sprawiają, że to sprzęt dla zawodowców – sportowców, miłośników turystyki górskiej, czy sportów wodnych.

Sto kilkadziesiąt trybów sportowych nikogo raczej nie zaskoczy – mają je też wielokrotnie tańsze zegarki Xiaomi, czy innych chińskich marek. Użytkownicy Polar Grit X2 Pro z pewnością docenią natomiast inteligentne narzędzie wspomagające treningi na świeżym powietrzu. Dopracowane oprogramowanie korzysta oczywiście z wielu form pomiaru naszych aktywności (czas, prędkość, przebyty dystans i inne, także dane z GPS). Łączy je z dokładnymi pomiarami parametrów organizmu użytkownika – w tym pomaga czujnik Elixir (pomiar poziomu tlenu we krwi, tętna, temperatura).

Moim zdaniem to właśnie w dokładności pomiarów tkwi największa różnica między „zwykłymi” smartwatchami, a tymi dla profesjonalistów. Nie każdy potrzebuje niemal idealnych wyników pomiarów, dla profesjonalistów może być to jednak kluczowe – zarówno dla pozostania w dobrym zdrowiu, jak i poprawy wyników sportowych. Przykładem może być tu choćby opcja wykonania testu EKG.

Polar Grit X2 Pro
Polar Grit X2 Pro

Polar Grit X2 Pro ma przy tym 1,4-calowy ekran AMOLED z niezłą rozdzielczością (zagęszczenie pikseli 326 ppi). Trudno nie docenić jasności maksymalnej na poziomie aż 1050 nitów. Przyda się w upalne, słoneczne dni, czy na zaśnieżonych szczytach wysokich gór.

Polar Grit X2 Pro
Polar Grit X2 Pro

Polar Grit X2 Pro – zegarek sportowy premium

Producent w niemal wszystkich materiałach marketingowych podkreśla, że Polar Grit X2 Pro jest zegarkiem premium. Trudno się z tym nie zgodzić, choć części potencjalnych klientów mogłoby zabraknąć funkcji smart, jak z typowych smartwatchy. Warto jednak wiedzieć, że to nie brak, a celowy zabieg producenta. Polar Grit X2 Pro jest po prostu nastawiony na monitorowanie zdrowia użytkownika, czy obsługę dokładnych map. Wydajność jest znacznie mniejsza, niż w przypadku bardziej wielozadaniowych modeli konkurencji.

Jeśli najnowszy Apple Watch to SUV Mercedesa, Polara Grit X2 Pro moglibyśmy nazwać… wojskowym Hummerem. Wiadomo, który sprzęt warto wybrać na kilkudniową wycieczkę w góry.

Oczywiście, zegarek Polara z pewnością nie jest jednak „surowy”. Ma takie funkcje, jak zaawansowana analiza snu, czy pomoc w regeneracji. Jest po prostu wyspecjalizowany we wspieraniu treningów, czy analizie aktywności na wysokim poziomie, często w trudnych warunkach. Zegarek w pełni synchronizuje się przy tym z aplikacją na smartfonie, także z np. Stravą lub Adidas Running (oraz innymi aplikacjami do biegania).

Sporo zmieniło się też w stosunku do poprzedniej generacji (Polar Grit X Pro). Mamy ekran AMOLED, dłuższy czas pracy na baterii, wbudowane dokładne mapy, czy 32 GB zamiast 32 MB miejsca na dane.

W pełni wyposażony Polar Grit X2 Pro nie jest tani

Użytkownik smartwatcha może skorzystać z aż 32 GB miejsca na dane. Najnowszy Polar Grit X2 Pro ma nie tylko moduł GPS, ale też mocną antenę. Plusem na pewno jest spora bateria. Wystarczy na 10 dni. Jeśli natomiast wykorzystamy pełnię możliwości Polara Grit X2 Pro, i tak nie powinno nam zabraknąć prądu przez prawie 2 doby (do 43 h). Nieco bardziej oszczędny tryb treningowy to prawie 6 dni pracy na pełnej baterii.

Tym, czego nie znajdziemy w wielu tańszych zegarkach, jest zestaw dokładnych map topograficznych z propozycjami tras.

Map Ameryki Północnej i Europy nie musimy nawet wgrywać – po prostu producent wyposażył w nie swój najlepszy zegarek. Użytkownik może również ściągać do pamięci inne dane, czy trasy, także samodzielnie stworzone.

Polar Grit X2 Pro
Polar Grit X2 Pro stalowy i tytanowy

Dla niektórych użytkowników pewnym zawodem może być jednak brak niektórych, typowych dla zegarków smart funkcji. Polar Grit X2 Pro należy bowiem rozpatrywać raczej w kategorii profesjonalnego zegarka dla osób uprawiających różne sporty.

Za bardzo dobre możliwości i pancerną obudowę musimy jednak sporo zapłacić. Polar Grit X2 Pro wyceniono na 33249 złotych. Możemy też dopłacić 500 złotych i wybrać w jeszcze mocniejszej, a przy tym zauważalnie lżejszej (nie 79, a 64 gramy) obudowie z tytanu. Taka cena obowiązuje w trakcie promocji, która trwa do 2 kwietnia 2024 roku. Wtedy zegarek trafi do regularnej sprzedaży, zapewne w nieco wyższej cenie.

Polar Grit X2 Pro
Polar Grit X2 Pro

Szukając nieco tańszego smartwatcha o podobnych możliwościach warto sprawdzić też Polar Vantage V3. Kosztuje kilkaset złotych mniej, jednak jest mniej wytrzymały i ma zauważalnie słabszą baterię.

Specyfikacja Polar Grit X2 Pro

 • Typ: profesjonalny zegarek sportowy z GPS
 • Wymiary: 48.6 x 48.6 x 13.4 mm, waga 79 g (bez paska: 57 g), waga wersji tytanowej: 64 gram
 • Obudowa: szkło szafirowe, obudowa ze stali nierdzewnej lub tytanu, standard militarny, wodoszczelność WR100
 • Wyświetlacz: okrągły AMOLED o średnicy 1,39″, rozdzielczość 454 x 454 pikseli, zagęszczenie 326 ppi, maksymalna jasność 1050 nitów, ekran dotykowy, Always-on Display, automatyczna regulacja jasności
 • Wydajność: procesor 275 MHz, 37 MB RAM, pojemność pamięci na dane 32 GB
 • Bateria: 488 mAh, do 10 dni pracy, do 140 godzin w oszczędnym trybie sportowym, do 43 godzin przy intensywnym użytkowaniu
 • Tryby sportowe: ponad 150 trybów sportowych, trener personalny
 • Funkcje: czujnik Elixir (saturacja krwi, tętno, temperatura skóry), barometr, badanie nadgarstkowe EKG, akcelerometr, kompas magnetyczny
 • Łączność: GPS, GLONASS, QZSS, Galileo, mocna antena poprawiająca sygnał, Bluetooth 5.1
 • Kolory: czarny, srebrny
 • Cena: 3249 złotych, wersja tytanowa 3749 złotych
 • Data rozpoczęcia sprzedaży: 2 kwietnia 2024

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.