Jak klasyczny telefon komórkowy, to tylko Nokia? Premiera modelu 105 na rok 2023

11.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jak klasyczny telefon komórkowy, to tylko Nokia? Premiera modelu 105 na rok 2023
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W świecie smartfonów, opasek smart i stałego połączenia z Internetem wciąż pozostaje garstka tradycjonalistów. Mogą mieć jednak spory problem z wyborem klasycznego telefonu komórkowego. Brak dotykowego ekranu, kompaktowe rozmiary i fizyczne przyciski dla wielu osób są jednak sporymi argumentami „za”. Nokia 105 na rok 2023 dodaje do tego atrakcyjny design i wyjątkowo niską cenę. Tak tanio z pewnością nie kupimy nowego smartfona!

Premiera Nokia 105 2023

Przed debiutem pierwszego iPhone’a i nadejściem ery smartfonów. W kieszeniach spodni lub torebce nosiliśmy wtedy urządzenia marek Sony Ericsson, Motorola i oczywiście Nokii. Legendarna marka z Finlandii przez lata była jednym z liderem w sprzedaży telefonów komórkowych (obecnie pod marką Nokia sprzedawane są urządzenia produkowane przez HMD Global). Ceniliśmy ją za wytrzymałość, prostotę obsługi, czy dobry czas pracy na baterii sprzedawanych urządzeń.

Niestety, Finowie nie poszli z duchem czasu i dziś są raczej niszowym dostawcą smartfonów. W segmencie klasycznych telefonów z klawiszami wciąż mają jednak wiele do zaoferowania. Jednym z ostatnich modeli jest Nokia 105 2023.

Nokia 105 2023 czerpie pełnymi garściami z tradycji marki. Producent deklaruje, że ma bardzo wytrzymałą obudowę.

Ma to zapewnić nanostruktura tworzywa obudowy. Dzięki niej telefon długo będzie wyglądał jak nowy – uniknie zarysowań, czy innych uszkodzeń. Faktura tylnej części obudowy jest przy tym bardzo ciekawa, przypomina nieco skórę. Całość wykonana jest jednak oczywiście z tworzyw sztucznych.

Nokia 105 2023

Mimo niskiej ceny urządzenia producent zadbał o uszczelnienie obudowy. Norma IP52 nie pozwoli co prawda na zanurzenie urządzenia. Nie straszne będą mu jednak zachlapanie lub zakurzenie.

Telefon jak z przeszłości w 2023 roku

Dobrze, że Nokia 105 2023 posiada dopisek informujący o dacie wypuszczenia na rynek. Bez tego wiele osób mogłoby pomyśleć, że legendarna marka odgrzebała jeden ze swoich dawnych hitów sprzedaży. Stara technologia i brak „wodotrysków” ma jednak swoje dobre strony. Bateria o pojemności zaledwie 1000 mAh wystarczy nawet na … trzy tygodnie użytkowania. W nowoczesnych smartfonach tak długie korzystanie z urządzenia bez gniazdka wymagałoby zabrania ze sobą walizki powerbanków.

Pojemność dysku Nokii 105 2023 mierzymy w liczbie zapisanych kontaktów i SMS-ów. Jest ich odpowiednio 2000 i 500.

Urządzenie nie ma dużej pamięci na zdjęcia i filmy – nie jesteśmy też w stanie ich nim nagrać. Nie ma aparatu fotograficznego, nawet z podstawowymi parametrami. Nie posłuchamy też muzyki w formie mp3. Jest za to radio FM. Działa nawet bez podłączonych słuchawek, co jest warte podkreślenia. Z dodatkowego wyposażenia mamy jeszcze latarkę.

Nokia 105 2023

Telefon posiada złącze na karty Mini SIM. Wymiary Nokii 105 2023 to 115,07×49,4×14,45 milimetrów. Waga to niecałe 79 gram.

Obsługa Nokii 105 2023 odbywa się przy pomocy fizycznych klawiszy. Dzięki nim możemy między innymi zagrać w lubianą grę – „Snake„. Wyświetlacz o przekątnej 1,8” ma rozdzielczość 160 x 120 pikseli. Smartfon dostępny jest w kolorach czarnym, czerwonym i niebieskim. Cena zakupu to 109 złotych.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.