Premiera Meta Quest 3 – nowe gogle VR/AR od twórców Facebooka

17.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Premiera Meta Quest 3 – nowe gogle VR/AR od twórców Facebooka
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Meta, czyli twórcy tak popularnych serwisów i aplikacji, jak Facebook, Instagram i WhatsApp, zaprezentowała właśnie nowe gogle VR. Rozszerzona rzeczywistość może być wykorzystywana w grach, ale także do oglądania filmów 3D i innych zastosowań. Co jeszcze oferują gogle Meta Quest 3?

Premiera Meta Quest 3

Nowe gogle Meta Quest 3 pojawiły się na rynku 10 października 2023 roku. W najnowszym urządzeniu poprawiono wiele aspektów – od wygody użytkowania, aż po lepszą wydajność. Sprzęt trafia do sprzedaży w dwóch wersjach – z pamięcią 128 lub 512 GB. Mocy obliczeniowej w obu z nich nie zabraknie dzięki użyciu nowego chipsetu.

Meta Quest 3
Meta Quest 3

Meta Quest 3 posiada mocny procesor Qualcomm Snapdragon XR2 Gen2.

Większa wydajność pozwoliła między innymi podnieść rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Teraz to dla każdego ekranu (osobny dla każdego oka) 2208 x 2064 pikseli (jakość 4K). Mamy też nową funkcję Infinite Display. Wszystko to ma poprawić wrażenia podczas grania lub oglądania różnych materiałów wideo.

Wrażenia podczas korzystania z nowych gogli VR Mety poprawi również system wibracji TruTouch. Meta Quest 3 ma lepszą haptykę, czyli użytkownik otrzyma wyczuwalne informacje zwrotne na temat tego, jakie akurat podejmuje działania.

Meta Quest 3 jest połączeniem okularów AR i VR. Dzięki umieszczonym na froncie kamerom możemy zobaczyć to, co dzieje się wokół nas. Pozwala to na dodawanie do istniejącej rzeczywistości pewnych elementów. Możliwe jest też całkowite „wejście” do wirtualnego świata, na przykład wykreowanego w grze.

Ulepszone, ale droższe gogle VR Meta Quest 3

Poprzednia generacja, czyli Meta Quest 2, kosztuje obecnie 349,99 euro. Nowy model jest znacznie droższy. W wersji z mniejszą pamięcią kosztuje o 200 euro więcej, do odmiany z dużym dyskiem musimy dołożyć kolejne 150.

  • Cena Meta Quest 3 128 GB to 549,99 euro (niecałe 2500 złotych)
  • Cena Meta Quest 3 512 GB to 699,99 euro (około 3150 złotych)

Z pewnością koszt zakupu gogli VR nie jest więc niski. Pewnym pocieszeniem może być natomiast darmowa wysyłka. Kupując droższą wersję z dyskiem 512 GB, otrzymujemy też subskrypcję Meta Quest+ na sześć miesięcy za darmo. Regularna cena to 7,99$, czyli bonus to niecałe 50 dolarów. Osoby, które zamówią nowy model do 27 stycznia 2024 roku dostaną też w gratisie grę – Asgard’s Wrath 2 (gra z gatunku RPG).

Meta Quest 3
Meta Quest 3

Kupując nowe gogle VR otrzymamy oczywiście w zestawie dwa kontrolery, zasilacz, a nawet potrzebne do uruchomienia gry baterie AA.

Nowe możliwości grania w chmurze dzięki goglom VR Meta Quest 3

Równie ważną informacją, co sama premiera urządzenia, jest dostęp do platformy Xbox Cloud Gaming. Posiadacze Meta Quest 3 mogą skorzystać z subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate, co dziś coraz częściej jest sposobem na dostęp do gier.

W trakcie wydarzenia, na którym Meta pokazała nowe gogle, dowiedzieliśmy się, że usługa ruszy już w grudniu 2023 roku. Ciężko powiedzieć, czy gry w Xbox Cloud Gaming będą dostępne również na starszych goglach VR. Prawdopodobnie nie będzie jednak takiej możliwości.

Gogle VR w Komputronik.pl

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.