Premiera MediaTek Dimensity 9300 – specyfikacja i możliwości konkurenta układu Snadpragon 8 Gen 3

09.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Premiera MediaTek Dimensity 9300 – specyfikacja i możliwości konkurenta układu Snadpragon 8 Gen 3
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnich latach widzieliśmy wielką rywalizację między dwoma producentami procesorów do smartfonów. Qualcomm i MediaTek co roku ścigali się i próbowali stworzyć jak najlepszy układ. W ostatnim roku najmocniejsze smartfony z Androidem miały układ amerykańskiej firmy – Snapdragon 8 Gen 2. Dziś wszystko może się zmienić – Tajwańczycy z MediaTek przygotowali bowiem chipset, który stawia nie tylko na bardzo dużą moc obliczeniową, ale także wspiera sztuczną inteligencję. Sprawdźmy więc, co oferuje Dimensity 9300 i do jakich telefonów może trafić.

Premiera MediaTek Dimensity 9300 – procesora mobilnego z wsparciem dla AI

Pod koniec 2022 roku rozpoczęła się rewolucja związana ze sztuczną inteligencją. Na rynku pojawiły się takie narzędzia jak ChatGPT, Google Bard, czy Microsoft Bing. Dziś sztuczna inteligencja jest już elementem wielu urządzeń i programów, w tym także systemu operacyjnego. Zaprezentowany niedawno system Android 14 również dostał kilka nowości związanych z AI. Nic więc dziwnego, że producenci sprzętu i elektroniki dostosują swoje produkty do „nowych zasad”. Przykładem może być właśnie procesor dla urządzeń mobilnych – MediaTek Dimensity 9300.

Najnowszy procesor Tajwańskiej firmy zaprojektowano z myślą o wsparciu dla generatywnej sztucznej inteligencji.

Poza tym, jest to oczywiście bardzo wydajny układ. Dimensity 9300 będzie konkurował ze Snapdragonem 8 Gen 3, który zadebiutował w najnowszym Xiaomi 14. Podczas premiery nowego procesora prezes MediaTek powiedział, że nie tylko czysta wydajność jest istotna w przypadku procesora. Ta może być nieco lepsza w konkurencyjnym Snapdragonie 8 Gen 3, co jednak wcale nie świadczy o tym, że Dimensity 9300 jest od niego gorszy. Wręcz przeciwnie – powinniśmy odczuć przewagę nowego układu MediaTek.

Za wykonywanie funkcji związanych ze sztuczną inteligencją odpowiada nowy układ APU 790. Pozwoli na ośmiokrotnie szybsze przetwarzanie danych związanych z AI. Efektywność energetyczna wzrasta przy tym o 45%.

Specyfikacja MediaTek Dimensity 9300

Dimensity 9300 to procesor wyposażony w osiem rdzeni. Cztery z nich odpowiedzialne są za maksymalną wydajność. Pozostałe cztery również są jednak mocne – MediaTek w materiałach reklamowych nazywa je „Big Cores”. W Procesorze znajdziemy koprocesor odpowiedzialny za generatywną sztuczną inteligencję. Mamy też moduł 5G.

Aż cztery rdzenie MediaTek Dimensity 9300 to mocarne Cortex X4 z zegarem do 3,25 GHz. Pozostałe cztery również są całkiem wydajne – Cortex-A720 (2 GHz). W zestawieniu z modelem z zeszłego roku, który i tak należał do najszybszych CPU w świecie mobilnych urządzeń, wydajność wzrasta o około 40% (w przypadku wykorzystania wielu wątków). Udało się przy tym o 33% poprawić efektywność energetyczną.

Procesor pozwoli poprawić jakość zdjęć i filmów dzięki układowi Imagiq 990 Camera ISP.

Kolejną funkcją jest AI Cinematic Video. Mamy też wsparcie sprzętowe dla nagrywania filmów wideo w jakości 4K Ultra HD w 60 kl./s. Producent zapewnia, że wideo w jakości premium nagramy zarówno w dzień, jak i w nocy. Ciekawa funkcja jest rozpoznawanie obiektów na filmie wideo, co przyda się na przykład do ustawienia ostrości (autofocus), czy w późniejszej obróbce materiałów. O możliwościach fotograficznych smartfonów z Dimensity 9300 świadczyć też będzie oczywiście zastosowany aparat. Procesor wspiera matryce aż do 320 megapikseli.

Możemy filmować z włączonym HDR w jakości 4K przy 60 kl./s. Przy 30 klatkach na sekundę w 4K nagramy natomiast wideo z rozmytym tłem. Jest też opcja nagrywania filmów w jakości 8K przy 30 kl./s.

Procesor Dimensity 9300

Wygląda na to, że funkcje związane ze sztuczną inteligencją zobaczymy właśnie w aplikacji aparatu i kamery. Oczywiście, generatywna sztuczna inteligencja pozwoli też na tworzenie różnych treści, na przykład grafik. Narzędzia, jak ChatGPT lub Midjourney, mogą więc trafić bezpośrednio do oprogramowania smartfonów. Nowy procesor Dimensity 9300 sprawi, że AI będzie działało jeszcze lepiej.

MediaTek Dimensity 9300
MediaTek Dimensity 9300

Co jeszcze wiemy o Dimensity 9300?

Dimensity 9300 jako pierwszy chipset ma wsparcie dla pamięci RAM LPDDR5T z przepustowością aż 9600 MB/s. Nowy układ MediaTeka posiada też 12-rdzeniowy układ graficzny Immortalis-G720. Wspiera ray tracing, a wydajność w stosunku do poprzednika rośnie o aż 46%!

Nowy procesor Mediatek sprawdzi się w telefonach z ekranem 4K i odświeżaniem 120 Hz. Możemy też mieć mniejszą rozdzielczość WQHD i odświeżanie na poziomie 180 Hz.

Z procesorem zintegrowane są moduły 5G z przepustowością do 7,9 GB.s, Bluetooth 5.4 oraz Wi-Fi 7 (6,5 GB/s.).

Nowy MediaTek Dimensity 9300

Do jakich telefonów trafi Dimensity 9300?

Obecnie ich lista nie jest jeszcze znana. Prawdopodobnie mocarny procesor pojawi się w Oppo Find X7 i w Vivo X100. Na potwierdzenie tych informacji musimy jednak jeszcze poczekać.

Opracowanie własne na podstawie materiałów prasowych

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.