Search icon

Premiera MediaTek Dimensity 9200. Czy to najszybszy obecnie procesor dla smartfonów?

08.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Premiera MediaTek Dimensity 9200. Czy to najszybszy obecnie procesor dla smartfonów?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wśród producentów mobilnych chipsetów prym wiodą dwie marki: Qualcomm i MediaTek. Z wyścigu odpadł już Samsung, którego procesory Exynos nie były zbyt udane. Co pewien czas na rynku pojawiają się nowe układy, a topowe z nich biją kolejne rekordy pod względem wydajności. W ostatnich latach to układ MediaTek był najszybszy – czy będzie tak również w przypadku Dimensity 9200? Znamy datę premiery tego układu, który trafi do flagowych smartfonów.

MediaTek Dimensity 9200 będzie kontynuował dobre wyniki poprzedników?

W przeszłości MediaTek Dimensity 9000 był wydajniejszy od Snapdragona 888, a dziś najwydajniejszym układem jest MediaTek Dimensity 9000+. Mimo premiery Snapdragona 8 Gen2 to procesor konkurencji wciąż może zajmować miejsca na szczycie rankingu wydajności. Wszystko za sprawą premiery procesory Dimensity 9200, która odbyła się 8 listopada.

Co ciekawe, równo po tygodniu odbywa się wydarzenie Snapdragon Summit 2022. W dniach od 15 do 17 listopada tego roku poznamy więc konkurenta dla Dimensity 9200 – mowa oczywiście o Qualcomm Snapdragon 8 Gen2. Na przełomie bieżącego i przyszłego roku możemy więc liczyć na premiery wielu nowych smartfonów z chipsetami nowej generacji.

premiera MediaTek Dimensity 9200

MediaTek dobrze strzeże tajemnic Dimensity 9200 przed premierą

Dopiero po premierze układu poznamy pełnię jego możliwości. Na rzetelną i pełną ocenę poczekamy natomiast do wejścia na rynek pierwszych smartfonów z tym układem.

Póki co znamy jedynie wynik Dimensity 9200 w benchmarku AnTuTu: 1 260 000 punktów.

To oczywiście najlepszy wynik wśród obecnie dostępnych procesorów. Warto jednak dodać, że zapowiadany na 15-17 listopada Snapdragon 8 Gen2 nie był jeszcze przetestowany.

Wiemy natomiast, że świetna wydajność układu MediaTek to także zasługa wykorzystania najnowszego chipsetu graficznego. Wraz z procesorem otrzymujemy bowiem GPU Arm-Immortalis G715. Posiada sprzętowe wsparcie do obliczeń Ray Tracing. Najnowszy procesor Qualcomm posiada natomiast GPU Adreno 740, czyli starszej generacji. Z przecieków dowiadujemy się też, że Dimensity 9200 zostanie wyposażone w dwa wydajne rdzenie Cortex X3 z zegarami 3,05 GHz, dwa Cortex A715 (2,85 GHz) i cztery bardziej energooszczędne Cortex A510 z taktowaniem 2 GHz.

Do jakich telefonów trafi MediaTek Dimensity 9200?

Póki co wiemy o zaledwie dwóch smartfonach, które wykorzystają ten SoC. Dimensity 9200 pojawi się w Vivo X90 Pro+. Co ciekawe, podstawowa wersja Vivo X90 posiada procesor Snapdragon. Drugim flagowcem z nowym układem będzie Oppo Find X6.

Najnowszy topowy procesor Qualcomm może natomiast zagościć w specyfikacji Xiaomi 13, Samsungu Galaxy S23 i iQOO 11.

nano google news

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.