macOS Tahoe (macOS 26) – nowości i zmiany. Lista kompatybilnych urządzeń

Firma Apple zaprezentowała wczoraj nową wersję systemu operacyjnego dla komputerów Mac. Prezentacja odbyła się w trakcie inauguracji konferencji WWDC 2025. Podsumowujemy najważniejsze informacje na temat macOS 26 – nowe aplikacje, nowe funkcje oraz zmiany interfejsu. Co więcej, podano także, jaka jest oficjalna nazwa tego systemu. Wiadomo także kiedy macOS Tahoe 26 będzie dostępny do pobrania oraz jak zainstalować nowy system.
Nowy macOS 2025 – nazwa
Firma Apple postanowiła zunifikować nazewnictwo wszystkich swoich systemów, by podkreślić coraz wyższy stopień ich integracji. Wszystkie zaprezentowane wczoraj systemy operacyjne otrzymały numer 26. Jednak w przypadku macOS sprawa na tym się nie kończy. Co roku duże emocje budzi nazwa, którą otrzyma nowa wersja tego oprogramowania.
Tym razem padło na jezioro Tahoe, które zlokalizowane jest na granicy stanów Nevada i Kalifornia.
macOS Tahoe – co nowego? – lista zmian i nowości
macOS Tahoe 26 doczekał się sporych zmian w interfejsie. W celu coraz wyższego stopnia unifikacji wszystkich swoich systemów operacyjnych firma Apple zastosowała wzornictwo o nazwie Liquid Glass, o którym więcej przeczytać możecie w artykule na temat iOS 26.
Elementy takie jak Biurko, Dock, przyciski nawigacyjne w aplikacjach czy paski narzędzi zyskały zupełnie nowy, odświeżony wygląd. Na szczególną uwagę zasługuje górny pasek menu, który jest przeźroczysty, dzięki czemu ma się wrażenie, że wyświetlacz komputera jest większy. Można także zmieniać wygląd ikon oraz zmieniać kolory folderów i dodawać do nich różnego rodzaju symbole.
Nowe funkcje Apple Intelligence
Nie dziwi fakt, że Apple rozwija funkcje związane ze swoim systemem wykorzystującym technologię sztucznej inteligencji. Trzeba jednak wiedzieć, że mimo wprowadzenia obsługi kilku nowych języków, Apple Intelligence nadal nie obsługuje języka polskiego, więc użytkownicy w naszym kraju nie skorzystają w pełni z najbardziej spektakularnych funkcji AI od Apple.
Nowe rozwiązania Apple Intelligence w macOS Tahoe 26:
- Live Translation – tłumaczenie na inny język wiadomości oraz rozmów za pośrednictwem FaceTime i aplikacji Telefon. Wszystko w czasie rzeczywistym.
- Inteligentne Skróty – tworzenie skrótów z wykorzystaniem funkcji sztucznej inteligencji na podstawie modeli działających na urządzeniu, tych z prywatnej chmury obliczeniowej, jak i Chata GPT.
- Genmoji i Image Playground – nowe sposoby tworzenia grafiki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Wprowadzono także nowe style dzięki integracji z Chat GPT.
- Inteligentne przypomnienia – przypomnienia tworzone przez AI na podstawie informacji zawartych w wiadomościach e-mail, stronach internetowych, notatkach oraz innych dowolnych treści na Macu.
Aplikacja Telefon na Macu
W nowej wersji systemu operacyjnego dla komputerów Mac pojawiła się aplikacja Telefon, która znana jest z iPhone’ów i może pochwalić się wszystkimi znanymi do tej pory funkcjami.
Jest możliwość przekierowywania połączenia z telefonu na komputer za pomocą funkcji Continuity. Są także znane z iOS 26 funkcje Klasyfikowanie połączeń i Hold Assist. Pierwsza pomaga wyeliminować niechciane połączenia, a druga ułatwia oczekiwanie na rozmowę z konsultantem w trakcie połączeń z infolinią.
Spotlight
Funkcję Spotlight zna chyba każdy użytkownik komputera Mac. To narzędzie, które służy do przeszukiwania różnego rodzaju zasobów na Macu, a także w sieci. W nowej wersji wyniki wyszukiwania są inteligentnie sortowane według ważności dla danego użytkownika. Są także nowe widoki, które ułatwiają szybkie przeglądanie różnych zasobów, na przykład zainstalowanych aplikacji, plików, a nawet historii schowka.
Za pośrednictwem Spotlight można realizować wiele działań, na przykład wysyłać wiadomości e-mail czy tworzyć notatki bez konieczności uruchamiania poszczególnych aplikacji. Wprowadzono także tak zwane szybkie klucze, czyli definiowane przez użytkownika krótkie sekwencje znaków odsyłające użytkowników do działań, których szukają, na przykład wm może oznaczać wyślij maila.
Gry na Macu
Kolejnym wspólnym elementem większości nowych systemów jest aplikacja Apple Games. To platforma gamingowa, która pozwala na odkrywanie nowych gier, dostosowywanie ustawień zainstalowanych pozycji czy czatowanie z innymi graczami. Aplikacja pozwala także na uruchomienie trybu Niskie zużycie energii, który pozwala maksymalnie wydłużyć czas grania na baterii.
Warto podkreślić, że macOS Tahoe 26 wprowadza Metal 4, czyli API, które pozwala deweloperom na tworzenie gier z zaawansowanymi efektami graficznymi wykorzystując takie narzędzia jak MetalFX Frame Interpolation i MetalFX Denoising.
Inne nowości w macOS Tahoe 26
- Safari – przeglądarka internetowa od Apple zyskała odświeżony interfejs dzięki Liquid Glass. Wprowadzono między innymi zaokrąglone rogi kart oraz odświeżony pasek boczny z nowymi sekcjami. Domyślnie aktywowana jest ochrona przed fingerprintingiem we wszystkich trybach przeglądania, co zapewnia jeszcze lepszą ochronę w trakcie przeglądania Internetu.
- Wiadomości – tak jak w przypadku iOS 26, aplikacja Wiadomości w macOS Tahoe 26 umożliwia ustawienie tła konwersacji, tworzenie ankiet w rozmowach oraz wyszukiwanie treści w bardziej naturalnym języku.
- Dziennik – pojawiła się także inna aplikacja, znana z systemu iOS. Umożliwia ona opisywanie istotnych dla użytkownika chwil i wydarzeń, tak jak lata temu robiło się to w pamiętniku.
- Zdjęcia – poza interfejsem Liquid Glass wprowadzono między innymi zmiany w zakresie personalizacji oraz przyciski pozwalające na szybki dostęp do opcji filtrowania i sortowania we wszystkich widokach.
- Notatki – dodano możliwość importowania i eksportowania notatek w formie pliku markdown oraz rejestrowanie rozmów w aplikacji Telefon jako nagrań dźwiękowych rozszerzonych o transkrypcje.
Kiedy premiera macOS Tahoe?
macOS Tahoe będzie dostępny dla wszystkich użytkowników jesienią tego roku. Publiczna wersja beta pojawi się w lipcu, a wersja testowa dla deweloperów zapisanych do programu Apple Developer Program dostępna jest od wczoraj.
Jak zaktualizować macOS Tahoe?
Gdy system macOS Tahoe 26 będzie już dostępny dla wszystkich użytkowników, to będzie można go pobrać i zainstalować z poziomu ustawień komputera Mac.
Aby zaktualizować macOS Tahoe należy z menu Apple, znajdującego się w prawym górnym rogu wybrać Ustawienia systemowe, a następnie przejść do zakładki Ogólne i wybrać Uaktualnienia.
macOS Tahoe – zgodność
macOS Tahoe można zainstalować na następujących modelach komputerów Mac:
- MacBook Air z układem Apple silicon (2020 i nowsze),
- MacBook Pro z układem Apple silicon (2020 i nowsze),
- MacBook Pro (16 cali, 2019),
- MacBook Pro (13 cali, 2020, model z czterema portami Thunderbolt 3),
- iMac (2020 i nowsze),
- Mac mini (2020 i nowsze,
- Mac Studio (2022 i nowsze),
- Mac Pro (2019 i nowsze).
Wsparcie straciły między innymi iMaki Pro z 2017 roku, MacBooki Pro i Maki mini z 2018 roku i iMaki z 2019 roku.
FAQ
Jaka jest aktualna wersja macOS?
Najnowszą oficjalnie dostępną wersją jest system macOS Sequioa (wersja 15), który został zaprezentowany w czerwcu 2024 roku. Wczoraj pojawił się system macOS Tahoe 26, ale publicznie dostępny będzie dopiero jesienią tego roku.
Które komputery Mac obsługują Tahoe?
System macOS Tahoe 26 obsługują wszystkie modele komputerów Mac z układami Apple Silicon oraz niektóre starsze modele, na przykład MacBook Pro (16 cali, 2019), czy Mac Pro z 2019 roku.
Jaki jest najnowsze uaktualnienie macOS?
Najnowsze uaktualnienie macOS pojawiło się wczoraj. To macOS Tahoe 26 z odmienionym interfejsem Liquid Glass oraz wieloma nowymi funkcjami. Nowa wersja systemu dostępna będzie jesienią tego roku
Grafiki: Apple
Może Cię zainteresować:
- Nowy iOS 26 – poznaj wszystkie zmiany i nowości
- Lista najważniejszych funkcji Apple Intelligence
- Rewolucja dla iPadów – iPadOS 26
- Nowy watchOS 26 – zmiany i nowe funkcje
