Premiera Kindle Paperwhite 5. Co nowego? Jaka cena?

21.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Premiera Kindle Paperwhite 5. Co nowego? Jaka cena?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Oferta firmy Amazon poszerzyła się o nowy czytnik e-booków Kindle Paperwhite 5 i nie tylko. Charakteryzuje się on 6,8-calowym wyświetlaczem i możliwością regulacji barwy światła. Druga wersja Kindle Paperwhite 5 Signature Edition jest również dodatkowo wyposażona w moduł ładowania bezprzewodowego i automatycznie reguluje jasność ekranu. Czytniki z wersją z reklamami i bez reklam są już dostępne w przedsprzedaży, jednak wersja czytnika z reklamami nie będzie wysyłana na teren naszego kraju.

Czytniki Amazon Kindle – skąd ich popularność?

Czytniki e-booków stają się standardowym wyposażeniem osób, które uwielbiają czytać książki, ale nie chcą nosić, niekiedy grubych tomów przy sobie. Chociaż na rynku dostępne są czytniki wielu firm, to właśnie urządzenia spod znaku Amazon cieszą się największą popularnością. Stały się niemalże synonimem samego pojęcia czytników.

kindle paperwhite 5

Jest to związane przede wszystkim z jakością ich wykonania, intuicyjną obsługą, niską awaryjnością oraz komfortem użytkowania. Wiele osób uważa, że czytać można również na tablecie lub smartfonie. Jednak szybko zmieniają zdanie, kiedy pierwszy raz sięgną po Kindle.

Po pierwsze podczas czytania na tablecie czy telefonie, co chwilę możesz otrzymywać powiadomienia, co może być dość irytujące. Korzystając z e-booka, nie uświadczysz takich wrażeń.

Największą różnicą jest jednak wyświetlacz, czyli kluczowy aspekt czytnika. Ekran wykonany w technologii elektronicznego papieru nie odbija refleksów, więc nie ma problemu z czytaniem ulubionej książki podczas bardzo słonecznego dnia.

Dodatkowo czytniki wyposażone są w podświetlenie, dzięki któremu oczy się nie męczą. Czytając książkę na smartfonie, nigdy nie będziesz mieć takiego komfortu, jak podczas czytania na czytniku.

Kindle Paperwhite 5 – co nowego?

W nowym egzemplarzu czytnika e-booków Kindle Paperwhite 5, można dostrzec wiele nowości w porównaniu ze starszym modelem, takich jak:

  • większy ekran, posiadający aż 6,8 cala, co sprawia, że czytanie stanie się jeszcze przyjemniejsze,
  • regulacja barwy światła – idealna funkcja dla osób lubiących czytać w nocy,
  • wymiary – nowy model ma 174x125x8 mm, a starszy 167x116x8 mm,
  • mocniejsze oświetlenie o 10%, co ma sprawić, gdy jest bardzo jasno, aby ekran był jeszcze bardziej przejrzysty,
  • gniazdo USB-C, które umożliwi szybsze ładowanie czytnika, ponieważ takie samo łącze posiada większość nowych telefonów,
  • większa pojemność baterii – po jednym naładowaniu, czytnik jest w stanie działać około 10 tygodni,
  • zaktualizowane łącze WI-FI o pasmo 5 GHz,
  • brak wersji 4G.

Kindle Paperwhite Signature Edition – czym różni się od standardowej wersji?

W przypadku modelu Signature Edition doszedł jeszcze czujnik światła, który odpowiada za automatyczną regulację jasności wyświetlacza. Wprowadzono również ładowanie bezprzewodowe w standardzie iQ. Do tego dochodzi pojemniejsza pamięć posiadająca 32GB.

kindle paperwhite signature edition

Ile kosztuje Kindle Paperwhite 5?

Podstawowa wersja e-booka Kindle Paperwhite 5 kosztuje 690 zł a Signature Edition 867 zł. W niemieckim Amazonie Kindle Paperwhite 5 to koszt 130 EUR w wersji z reklamami, 150 EUR bez reklam oraz w wersji Signature Edition 190EUR.

Premiera Kindle Paperwhite 5 – kiedy trafią do sklepów?

Oba modele czytników, w podstawowej i rozszerzonej wersji, pojawiły się już w sklepie Amazon, ale mimo tego, na razie nie można ich zamówić z polskiego Amazona. Czytniki można jednak zamawiać w przedsprzedaży na stronie niemieckiego Amazona. Podstawowa wersja będzie wysyłana 27 października, a rozszerzona 10 listopada.

Czy warto kupić nowy Kindle Paperwhite?

Najnowszy Kindle Paperwhite jest produktem, który z pewnością spełni oczekiwania wymagających klientów. Działa szybciej i jest większy od poprzednich modeli, co sprawia, że jest po prostu bardziej funkcjonalny i wygodny. Regulowana temperatura barwowa nie pozwala na męczenie się wzroku, co jest ważne przede wszystkim w przypadku osób często korzystających z czytnika. Literki pojawiające się na jego ekranie wyglądają niemal identycznie, jak na papierze książkowym.

kindle paperwhite

Do tego, jeśli chcesz wyruszyć w dłuższą podróż na kilka tygodni, wystarczy jedno ładowanie, które umożliwia korzystanie z czytnika bez przerw, przez około 10 tygodni. W Internecie można znaleźć wiele osób, które korzystały z poprzednich wersji Kindle i nie mogą się już doczekać nowej wersji czytnika w swoim domu.

Masz już czytnik? Sprawdź najlepsze księgarnie z ebookami
Księgarnie ebooków
Najlepsze polskie księgarnie ebooków. Ranking TOP 8
Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.