iPadOS 26 – lista zmian, nowych funkcji oraz kompatybilne modele iPadów

Wczoraj rozpoczęła się konferencja WWDC 2025, podczas której firma Apple zaprezentowała system operacyjny iPadOS 26. Opisujemy najważniejsze zmiany i nowe funkcje w iPadOS 2025. Oprogramowanie doczekało się także odmienionego interfejsu, dzięki czemu wygląda podobnie do nowego iOS’a i innych systemów operacyjnych. Podpowiadamy także, kiedy iPadOS 26 będzie dostępny do pobrania oraz jak go zainstalować. Co więcej, znajdziecie tu także informacje o tym, jakie modele iPadów obsługują najnowszy system operacyjny.
Co nowego w iPadOS 26? Lista zmian i nowości
Nie da się zauważyć, że iPadOS 26 ma nowy interfejs. Firma Apple zastosowała nowe wzornictwo o nazwie Liquid Glass, które wprowadzone zostało we wszystkich nowych wersjach systemów operacyjnych tej firmy. Więcej na temat Liquid Glass przeczytać można w opisie systemu iOS 26.
Odświeżony został zarówno system operacyjny, jak i wszystkie aplikacje systemowe, ale poza zmianą wyglądu przy okazji wprowadzono też wiele usprawnień związanych między innymi ze sterowaniem i nawigacją w systemie.
iPadOS 26 to rewolucja
Firma Apple potraktowała aktualizację tego systemu tak samo jak wszystkie inne, ale oprogramowanie dla iPadów przeszło największą metamorfozę, a to za sprawą kilku nowych funkcji, które bardziej przybliżają je do systemu operacyjnego dla komputerów niż urządzeń mobilnych. Mowa między innymi o systemie zarządzania oknami. iPadOS 26 wspiera pracę z oknami aplikacji, ich obsługę i porządkowanie oraz szybkie przełączanie się między nimi. Pozwala płynnie zmieniać rozmiar okien oraz umieszczać je w wybranym miejscu – tak jak na komputerze.
Pojawiły się także elementy sterowania oknem – trzy przyciski zlokalizowane w lewym górnym rogu, które umożliwiają zamykanie, minimalizowanie i zmianę wielkości. Dodano także znaną z Maców funkcję Exposé, która pozwala szybko przejrzeć wszystkie otwarte okna i przejść do jednego wybranego.
Kolejną nowością wziętą wprost z macOS jest górny pasek menu, który zmienia się w zależności od aktywnej aplikacji i pozwala na szybkie uruchomienie jej wybranych funkcji.
Kolejny duży pakiet funkcji związany jest z zarządzaniem plikami. Aplikacja Pliki umożliwia wyświetlanie szczegółowych informacji o plikach w kolumnach i zwijanych folderach. Jest także możliwość dostosowywania folderów poprzez nadawanie im różnych kolorów oraz przypisywanie ikon i emoji, a także przeciągania folderów do Docka – tak jak na komputerze Mac. Można też zdefiniować domyślną aplikację do otwierania określonych plików i typów plików. Tego typu usprawnień jest więcej, a wszystkie przybliżają iPadOS do macOS i oddalają ten system od iOS’a.
Aplikacja Podgląd w iPadOS 26
Kontynuując wątek, który został poruszony wyżej, aplikacja Podgląd to kolejny element w iPadOS 26, który został przeniesiony z macOS. Umożliwia ona wyświetlanie, edytowanie i oznaczanie plików PDF oraz obrazów.
Apple Intelligence w iPadOS 26
Niestety, póki co system Apple Intelligence nie będzie jeszcze dostępny w języku polskim, jednak w trakcie konferencji zaprezentowano kilka nowych funkcji związanych z AI. Oto najważniejsze z nich:
- Live Translation – tłumaczenie w czasie rzeczywistym w aplikacji Telefon, FaceTime oraz Wiadomości, pozwalające na bezproblemowe komunikowanie się w wielu językach.
- Genmoji – nowe możliwości w zakresie tworzenia obrazów z pomocą sztucznej inteligencji. Jest także możliwość przypisywania indywidualnych cech stworzonym awatarom, na przykład poprzez zmianę fryzury, a integracja z Chat GPT daje możliwość wykorzystania zupełnie nowych stylów.
- Aplikacja Skróty – możliwość tworzenia skrótów wykorzystujących funkcje AI, na przykład podsumowywanie tekstu przy pomocy Narzędzi pisania.
Inne nowości w iPadOS 26
- Zadania w tle – możliwość realizacji wymagających zadań w tle w trakcie wykonywania innych czynności na iPadzie. Informacja o postępie prac w tle prezentowana jest w formie Wydarzeń na żywo.
- Usprawnienia w rejestrowaniu dźwięków – wprowadzono między innymi Tryb Izolacji głosu, który blokuje szumy z otoczenia i pozwala na czyste i wyraziste nagrania, a za pośrednictwem słuchawek AirPods możliwe jest rejestrowanie dźwięku w jakości studyjnej.
- Local Capture – możliwość tworzenia wysokiej jakości nagrania bezpośrednio na iPadzie za pomocą dowolnej aplikacji do wideokonferencji oraz ich szybkiego udostępniania.
- Aplikacja Dziennik – znana z iOS aplikacja do opisywania ważnych chwil i wydarzeń ze wsparciem dla Apple Pencil.
- Aplikacja Apple Games – gamingowy hub pozwalający na uruchamianie gier, śledzenie postępów czy odkrywanie nowych pozycji na podstawie spersonalizowanych sugestii. W iPadOS 26 wprowadzono nakładkę Game Overlay, która między innymi daje możliwość szybkiego sprawdzenia nowych wydarzeń i aktualizacji, dostosowania ustawień oraz kontaktu z graczami.
- Aplikacja Wiadomości – tak jak w przypadku wszystkich innych nowych wersji systemów operacyjnych Apple, aplikacja Wiadomości w iPadOS 26 zyskała możliwość dodania tła do konwersacji i tworzenia ankiet w rozmowach.
- Aplikacja Telefon – nowość w iPadOS znana z iPhone’a. W systemie dla tabletów nie zapomniano o nowych funkcjach związanych z klasyfikowaniem połączeń oraz wsparciem dla oczekiwania na rozmowę z konsultantem w trakcie połączenia z infolinią (Hold Assist).
- Kalkulator – funkcja notatek matematycznych została rozszerzona o możliwość tworzenia wykresów 3D i równań z trzema zmiennymi.
- Pióro trzcinowe – nowe narzędzie ze wstępnie ustawionym kątem prowadzenia kreski pozwala na zmierzenie się z kaligrafią tradycyjną przy pomocy Apple Pencil bądź dotyku.
iPadOS 26 – kiedy premiera?
Wersja beta dla deweloperów zarejestrowanych w Apple Developer Program dostępna jest już teraz. Publiczna wersja testowa pojawi się w lipcu, a oficjalną wersje będzie można za darmo zainstalować jesienią tego roku. Konkretna data nie jest jeszcze znana.
iPadOS 26 – jak zainstalować?
System iPadOS 26 pojawi się tak samo jak wszystkie inne aktualizacje do tej pory. Aby go pobrać, a następnie zainstalować należy uruchomić aplikację Ustawienia, a następnie stuknąć zakładkę Ogólne i wybrać Uaktualnienia.
iPadOS 26 – kompatybilność
Które iPady otrzymają iPadOS 26? Poniżej znajduje się lista kompatybilnych modeli:
- iPad Pro (M4),
- iPad Pro 12.9 cali (3. generacja i nowsze),
- iPad Pro 11 cali (1. generacja i nowsze),
- iPad Air (M3),
- iPad Air (M2),
- iPad Air (3. generacja i nowsze),
- iPad (A16),
- iPad (8. generacja i nowsze),
- iPad mini (A17 Pro),
- iPad mini (5. generacja i nowsze).
FAQ
Jaka jest najnowsza wersja iPadOS?
Obecnie najnowsza wersja to iPadOS 18, ale w trakcie konferencji WWDC 2025 zaprezentowany został system iPadOS 26, który pojawi się jesienią tego roku.
Ile lat działa iPad?
Biorąc pod uwagę, że najstarszym modelem iPada, na którym można zainstalować iPadOS 26 jest 11-calowy iPad Pro 1. generacji z 2018, to tablety Apple mogą pochwalić się 8 letnim okresem wsparcia.
Kiedy iPad 10. generacji straci wsparcie?
iPad 10. generacji zadebiutował w 2022 roku, więc jest na rynku dopiero trzy lata. Wszystko wskazuje na to, że na tym modelu tabletu marki Apple będzie można instalować kolejne wersje systemu operacyjnego iPadOS jeszcze przez co najmniej 5 lat.
Grafiki: Apple
Może Cię Zainteresować:
- iOS 26 – nowości i kompatybilność
- Premiera macOS Tahoe – nowości i zmiany
- Nowy watchOS 26 – zmiany i nowe funkcje
