Niespodziewana premiera Huawei Mate 60 Pro. Na pokładzie kilka intrygujących rozwiązań
Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że w smartfonach Huawei nie ma systemu operacyjnego Google. To skutek sankcji, nałożonych jeszcze za czasów kadencji Donalda Trumpa. Jak się jednak okazuje, najwyraźniej nie przeszkadza to temu producentowi. Huawei Mate 60 Pro ma rewelacyjny aparat i kilka ciekawych rozwiązań.
Własny system operacyjny i nie tylko!
Jeśli szukając telefonu komórkowego chcesz mieć na nim system Android i dostęp do Usług Google, musisz poszukać innego modelu. Huawei Mate 60 Pro ma bowiem system operacyjny HarmonyOS 4.0, czyli autorski wynalazek rodem z Chin. Możemy zarzucić mu, że nie mamy tam Gmaila, lubianych Map Google, Sklepu Google Play i narzędzi, do których jesteśmy już przyzwyczajeni. Jak się jednak okazuje, nie taki diabeł straszny, jak go malują.
System operacyjny Huawei działa po prostu dobrze. Wśród aplikacji znajdziemy zamienniki dla narzędzi Google. Jak się natomiast postaramy, to zainstalujemy także oprogramowanie ze Sklepu Google Play (w nieco „nieoficjalny” sposób).
Przeglądając specyfikację Huawei Mate 60 Pro, znajdziemy tam również kilka innych, nietypowych parametrów. Taki bez wątpienia jest procesor. Huawei wykorzystał własny układ – Huawei Kirin 9000S. Jest wykonany w procesie 7-nanometrowym (konkurencja jest już więc daleko z przodu, Qualcomm Snapdragon korzysta z procesu 4-nanometrowego). Ośmiordzeniowy układ ma znaną z innych CPU konfigurację rdzeni 1+3+4.
Procesor Huawei Kirin 9000S to od początku do końca chińska produkcja, co być może pozwoli wkrótce obejść amerykańskie sankcje i sprzedawać telefony na tamtejszym rynku (chociaż ten moment jeszcze nie nadszedł).
Kolejne rdzenie odpowiadają za wydajność, dość standardową pracę i energooszczędność. Najmocniejszy rdzeń to natomiast Cortex-A720 2,62 GHz. Pod względem mocy obliczeniowej nie stoi nawet blisko flagowych rdzeni Cortex X2 lub Cortex X3 z taktowaniem ponad 3 GHz, które stosują inni producenci chipsetów. Cóż, najwyraźniej Huawei nie chce się z nimi ścigać pod względem mocy. Z drugiej strony, w smartfonie kosztującym ponad 4000 złotych spodziewalibyśmy się topowej wydajności.
Ostatni z „produktów własnych” zobaczymy już na pierwszy rzut oka. Jest nim szkło chroniące ekran Huawei Kunlun Glass 2. Zwykle widzimy tam szkło Gorilla Glass, jak widać Huawei uniezależnił się już od wielu dostawców podzespołów i technologii.
Świetny aparat 50 MMP ze zmienną przysłoną i optyczną stabilizacją obrazu
Zestaw aparatów fotograficznych jest imponujący. Ten fakt nie powinien jednak akurat nikogo dziwić – już od wielu lat Huawei zapewnia topową jakość zdjęć w swoich smartfonach. W tym wypadku mamy aparat główny z matrycą 50 MP i obiektywem o zmiennej przysłonie (f/1.4-f/4.0). Dzięki temu algorytmy aparatu mogą doskonale dobrać parametry do aktualnie panujących warunków – chodzi głównie o stopień oświetlenia fotografowanych obiektów. Obiektyw ma oczywiście optyczną stabilizację obrazu. Nie musimy obawiać się o rozmazane lub poruszone zdjęcia także ze względu na obecność laserowego autofocusa i autofocusa PDAF.
Drugi obiektyw także ma optyczną stabilizację i autofocus PDAF. Ma 3,5-krotne optyczne zbliżenie i przysłonę f/3.5. Korzysta z matrycy 48 MP. Trzecie „oczko” z tyłu to 12-megapikselowy obiektyw szerokokątny 120 stopni z autofocusem PDAF. Matryca ma tu „skromne” 12 MP.
Zestaw aparatów i niezła wydajność pozwolą na nagrywanie filmów 4k w 60 kl./s, a w jakości 720p nawet w 3840 kl./s. Oznacza to 128-krotnie spowolnione tempo!
Pierwszy rzut oka na zdjęcie przodu Huawei Mate 60 Pro zdradza pewien nietypowy element. Są nim trzy otwory na kamerkę selfie. W jednym znajduje się szerokokątna kamera 13 MP z obiektywem f/2.4. Druga „dziurka” skrywa czujnik TOF 3D do pomiaru głębi i skanowania twarzy. Pozwala to na stosowanie lepszych zabezpieczeń biometrycznych.
Także przednią kamerą nagramy wideo w jakości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Możliwości multimedialne zwiększa obecność głośników stereo i 32-bitowe przetwarzanie audio.
Wysokiej klasy obudowa i świetny ekran LTPO OLED 120 Hz
Konstrukcja smartfona to dwie tafle szkła hartowanego i aluminiowa rama. Niektóre wersje mogą mieć też tył z ekologicznej skóry. Huawei Mate 60 Pro jest wodoszczelny, co potwierdza certyfikat IP68. Do obsługi wszystkich funkcji służy oczywiście ekran dotykowy. Ma przekątną 6,82″, jest więc całkiem duży, nawet jak na dzisiejsze czasy. To OLED LTPO z paletą 1B kolorów. Częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz. Wyświetlacz ma wyższą, niż zazwyczaj rozdzielczość – 2616 x 1212 pikseli.
Smartfon posiada komplet niezbędnych standardów łączności. Jest NFC, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 z A2DP i LE, czy wiele sposobów odbierania lokalizacji, w tym GPS L1+L5. Do ładowania i przesyłania danych służy port USB typu C w standardzie 3.1 z OTG i DisplayPort 1.2.
Oprócz tego mamy tutaj również nowatorskie rozwiązanie w postaci łączności satelitarnej, pozwalającej na nawiązywanie połączeń głosowych (poprzedni model umożliwiał wysyłanie jedynie wiadomości tekstowych za jej pomocą). Na ten moment funkcja ta działać będzie wyłącznie w Chinach.
Zarówno moc ładowania jak i cena to wysokie wartości
Bateria w smartfonie ma pojemność 5000 mAh. Naładujemy ją w pół godziny dzięki mocy 88 W. Bezprzewodowe ładowanie ma natomiast dużą moc 50 W. Także bezprzewodowe ładowanie zwrotne ma świetne parametry – moc 20 W. Wielu konkurentów oferuje zaledwie 5 W.
Smartfon obecnie dostępny jest jedynie w Chinach, gdzie kosztuje równowartość około 900 euro. Dostępne są trzy odmiany: 256 GB, 512 GB lub 1 TB miejsca na dane. Pamięć RAM w każdym wypadku wynosi 12 GB.
Specyfikacja Huawei Mate 60 Pro
- Wymiary: 163.7 x 79 x 8.1 mm, waga 225 gramów
- Ekran: LTPO OLED 1B kolorów, odświeżanie 120 Hz, rozdzielczość 2626×1212 pikseli, szkło ochronne Huawei Kunlun Glass 2
- Aparat główny: 50 MP ze zmienną przysłoną f/1.4-f/4.0, Laser AF, PDAF, optyczna stabilizacja + 48 MP teleobiektyw x3.5 z optyczną stabilizacją + 12 MP szeroki kąt 120 stopni, wideo 4k w 60 kl./s
- Przednia kamera: 13 MP f/2.5, wideo 4K 60 kl./s
- Procesor i grafika: ośmiordzeniowy procesor Kirin 9000S 7 nm, system operacyjny HarmonyOS 4.0
- Pamięć wbudowana: 12 GB RAM, dysk 256 lub 512 GB lub 1 TB, karty pamięci NM do 256 GB
- Bateria: 5000 mAh z ładowaniem 88 W (ładowanie 0-100% w 30 minut, ładowanie bezprzewodowe 50 W, bezprzewodowe zwrotne 20 W
- Funkcje: głośniki stereo, 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS, czytnik odcisków palca w ekranie, USB-C 3.1, NFC
- Cena: od około 900 euro (na rynku chińskim).
Może zainteresują Cię też inne artykuły