Premiera Huawei FreeBuds 5 – słuchawek TWS nowego typu. Znamy cenę w Europie

16.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Premiera Huawei FreeBuds 5 – słuchawek TWS nowego typu. Znamy cenę w Europie
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Najczęściej słuchawki true wireless do konstrukcje douszne lub dokanałowe – z gumkami wchodzącymi nieco głębiej do kanału słuchowego. Chiński producent chce zaproponować coś pomiędzy tymi rozwiązaniami. Huawei FreeBuds 5 mają więc sporą szansę na przyciągnięcie klientów, którym dotychczas dostępne rodzaje słuchawek TWS nie odpowiadały w 100%.

Premiera Huawei FreeBuds 5

W ostatnim czasie chiński koncern pokazał sporo nowych sprzętów. Poznaliśmy flagowy model Huawei P60 Pro, połączenie smartwatcha ze słuchawkami (Huawei Watch Buds), czy najnowszy składany model Mate X3. W gąszczu premier nieco mniejszym echem odbił się rynkowy debiut kolejnej, piątej już generacji słuchawek bezprzewodowych.

Huawei FreeBuds 5 to słuchawki semi-dokanałowe na Bluetooth (true wireless) z etui ładującym.

Pojęcie „semi-dokanałowe słuchawki” nie było dotąd znane. Nic dziwnego – FreeBuds 5 to pierwsza konstrukcja tego typu. Zdaniem Huawei ma łączyć zalety dwóch, bardziej klastycznych konstrukcji. Słuchawka wchodzi do kanału słuchowego, jednak nie tak głęboko, jak w przypadku „dokanałówek”. Spodoba się to zapewne części użytkowników, którzy czują dyskomfort przy używaniu typowych słuchawek dokanałowych. Słuchawki powinny także znacznie lepiej trzymać się na miejscu, niż konstrukcja douszna.

Huawei FreeBuds 5

Brak typowych dla „dokanałówek” gumek sprawi, że słuchawki nie będą aż tak mocno pasywnie tłumić dźwięków otoczenia. Huawei FreeBuds 5 mają natomiast funkcję ANC. Aktywna redukcja hałasu korzysta z trzech wbudowanych mikrofonów. Nie tylko pozwalają „wyciąć” niepożądane dźwięki. Są też w stanie zapewnić wysoką, wręcz krystalicznie czystą jakość naszego głosu podczas rozmów.

Parametry słuchawek TWS Huawei FreeBuds 5

Choć niektórzy producenci różnymi sztuczkami próbują temu zaprzeczyć, dla dobrej jakości brzmienia w dużej mierze istotna jest fizyczna wielkość głośników. Przetworniki w Huawei FreeBuds 5 mają średnicę 11 milimetrów. Pasmo przenoszenia dźwięku wynoszące 16 Hz do aż 40 kHz zapewnia natomiast pokrycie wszystkich słyszalnych przez człowieka częstotliwości. Za poprawę jakości brzmienia odpowiadają też autorskie technologie Spatial Audio i Audio Wind. Dźwięk przesyłany jest ze źródła za pomocą łączności BLuetooth 5.2 z obsługą kodeków L2HC i LDAC.

Przy podładowywaniu z wykorzystaniem etui-powerbanku możemy słuchać muzyki nawet przez 30 godzin.

W pełni naładowane słuchawki pozwolą natomiast na maksymalnie pięć godzin odtwarzania muzyki. Jeśli włączymy funkcję aktywnej redukcji szumu (ANC), czas ten spada do 3,5 godziny (łącznie 20 godzin przy wykorzystaniu etui). Bateria w każdej słuchawce ma pojemność 42 mAh. Etui ładujące ma natomiast ogniwo 505 mAh.

Słuchawki naładujemy przy pomocy kabla USB typu C. W wersji Prestige Edition dostajemy także możliwość ładowania indukcyjnego etui. W nieco droższej odmianie słuchawki są też nieco cięższe (50,4 względem 48,4 gramów – waga słuchawek z etui). Same słuchawki ważą 5,4 grama.

Huawei FreeBuds 5

Czy Huawei FreeBuds 5 będą dostępne w Polsce? Cena słuchawek

Słuchawki semi-dokanałowe Huawei FreeBuds 5 pojawiły się w Chinach w cenie 899 juanów w wersji standardowej. Prestige Edition z bezprzewodowym ładowaniem kosztuje 100 juanów więcej. Przeliczając wartość na złotówki, otrzymujemy więc odpowiednio 550 i 620 złotych. Nie wiadomo jednak, czy model ten trafi do Polski i kiedy miałoby to nastąpić. W związku z tym ciężko też dziś mówić o tym, ile semi-dokanałówki z Chin mogłyby u nas kosztować.

Sprzedaż Huawei FreeBuds 5 w Europie ma się rozpocząć 17 kwietnia tego roku. Wtedy powinniśmy móc kupić je w cenie 159 euro.

Specyfikacja Huawei FreeBuds 5

  • Typ: słuchawki semi-dokanałowe TWS (bezprzewodowe)
  • Waga słuchawki: 5,4 g
  • Waga etui ładującego: 43 gram (45 gram w wersji Prestige Edition)
  • Przetworniki: o średnicy 11 mm, pasmo przenoszenia 16 Hz – 40.000 Hz
  • Odporność na zachlapanie: tak
  • Mikrofony: 3 w każdej słuchawce (do rozmów i do ANC)
  • Bateria: 42 mAh (w słuchawce) – do 5 h słuchania muzyki, 505 mAh (w etui ładującym) – do 30 h słuchania muzyki (dane dla wyłączonej aktywnej redukcji hałasu). Odtwarzanie muzyki z ANC: do 3.5 h, z etui: do 20 h. ładowanie przez port USB-C, w wersji Prestige Edition ładowanie indukcyjne, szybkie ładowanie w etui pozwala słuchać muzyki przez 2 godziny po podładowaniu przez 5 minut
  • Łączność: Bluetooth 5.2 z L2HD i LDAC
  • Funkcje: ANC (aktywna redukcja hałasu), Audio Wind, Spetial Audio
  • Jakość muzyki: Hi-Fi

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.