Premiera Garmin Venu 3 i Garmin Venu 3S – podobny wygląd i mnóstwo nowych funkcji

02.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Premiera Garmin Venu 3 i Garmin Venu 3S – podobny wygląd i mnóstwo nowych funkcji
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zegarki sportowe stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu osób. Wyglądają stylowo, pomagają dbać o zdrowie i dobre samopoczucie, a także monitorują postępy treningów. Szukając zegarka sportowego w cenie około 1500 złotych częstym wyborem był model z serii Garmin Venu. Teraz przyszedł czas na premierę 3 generacji tego cenionego urządzenia – Garmin Venu 3 i Venu 3S. Co się zmieniło w stosunku do poprzednika? Czy warto je kupić?

Nowości w Garmin Venu 3 i Garmin Venu 3S

Pod koniec sierpnia doczekaliśmy się prezentacji najnowszych zegarków Garmina. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mamy do czynienia z ewolucją niż rewolucją, bowiem wygląd serii Garmin Venu 3 nie różni się znacząco od starszej generacji.

Garmin Venu 3 i Garmin Venu 3S wciąż mają okrągłą tarczę zegarka. To klasyczne rozwiązanie, które pasuje wielu klientom. Pamiętajmy, że producent ma również w swoim portfolio serię Garmin Venu Sq – tam ekran jest prostokątny i zdecydowanie bardziej kanciasty. Pozostając przy temacie wyświetlacza – ekran AMOLED w Venu 3/3S posiada mniejsze ramki, niż u poprzednika.

Istotne zmiany kryją się natomiast w środku urządzenia, które zyskało szereg nowych funkcji i możliwości.

Nowe funkcje w Garmin Venu 3 / Venu 3S

  • Asystent Snu – usprawnienie funkcji monitoringu snu. Sleep Coach dokładnie odczytuje nie tylko czas snu, ale również odbytych w trakcie dnia drzemek. Warto podkreślić, że to właśnie w tym smartwatchu po raz pierwszy pojawia się funkcja związana z monitorowaniem drzemek. Użytkownik otrzyma też instrukcję co do poprawy jakości snu.
  • Poranny raport – szereg informacji, które użytkownik otrzyma po przebudzeniu (ocena jakości snu, poziom energii, sugestie dotyczące aktywności lub odpoczynku, aktualna pogoda etc.).
  • Body Battery – ulepszony wskaźnik poziomu energii, który pokazuje nam ile „mocy” ma w tym momencie organizm. Zawiera wskazówki optymalnej pory na trening i odpoczynek, a także pokazuje wpływ różnych czynników (sen, stres, aktywność) na poziom energii.
  • Nowy optyczny czujnik tętna – rozwiązanie pojawiło się na rynku w topowych modelach Garmin Epix Pro i Garmin Fenix 7 Pro, teraz trafiają do urządzeń z niższej półki.
  • Tryb wózka inwalidzkiego – osoby poruszające się na wózkach będą mogły rejestrować swoją aktywność, zamiast kroków, zegarek będzie zliczał pchnięcia kół. Dodatkowo użytkownik otrzyma szereg wskazówek, jak wzmocnić ciało i lepiej dostosować je do jazdy na wózku.
  • Treningi interwałowe – dodanie możliwości tworzenia takich treningów bezpośrednio z poziomu zegarka (dotyczy interwałów biegowych i rowerowych).
  • Tryb medytacji – praktyki medytacyjne wraz z wbudowanym przewodnikiem ułatwiające redukcję stresu i relaksację.
  • Obsługa czujników mocy rowerowej – wsparcie dla czujników do tej pory obecne było wyłącznie w bardziej profesjonalnych zegarkach Garmin.
  • Asystent Jet Lagu – monitoruje jakość i ilość snu w trakcie podróży i daje wskazówki, jak zmniejszyć skutki zmiany strefy czasowej.
  • Mikrofon i głośnik – odbieranie i nawiązywanie połączeń bezpośrednio na zegarku oraz obsługa asystenta głosowego.
  • Poprawa czytelności – osoby słabiej widzące będą mogły wybrać jeden z dwóch rozmiarów czcionki.

Garmin zapowiedział już, że funkcja Sleep Coach trafi w przyszłości do innych modeli tej marki. Podobnie może być z trybem wózka inwalidzkiego. Jeśli masz więc nieco starszy zegarek sportowy Garmina, być może wraz z aktualizacją pojawią się te nowości.

Garmin Venu 3 i Venu 3S

Ponad 30 aplikacji trybów sportowych i 1600 ćwiczeń

Nie można zapominać, że zegarki sportowe służą przede wszystkim do rejestrowania aktywności. Garmin Venu 3 / Venu 3S jest w stanie monitorować ponad 30 dyscyplin sportowych. To jednak nie wszystko. Mamy tutaj jeszcze do dyspozycji wirtualnego trenera Garmin Coach, z którym przygotujemy się np. do półmaratonu.

Cenioną funkcją serii Garmin Venu były też animowane wskazówki treningowe, które pokazują, jak prawidłowo wykonywać dane ćwiczenia. Nowe urządzenia oczywiście również posiadają tę funkcję, a producent chwali się, że łącznie mamy do dyspozycji ponad 1600 ćwiczeń w oparciu o które, można tworzyć indywidualne treningi.

Nie tylko sport – Garmin Venu 3 (i 3S) sprawdzi się w codziennym użytku

Także osoby mniej aktywne fizycznie mogą docenić funkcje nowego Garmina Venu 3 i 3S. Jedną z bardziej przydatnych funkcji jest możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych. Przyda się do tego wbudowany mikrofon i głośnik. Zegarkiem możemy też sterować różnymi funkcjami sparowanego przez Bluetooth smartfona.

Premiera Garmin Venu 3

Przez cały dzień zegarek monitoruje tętno, ilość tlenu we krwi, czy poziom stresu. Użytkownik dostanie też stosowne powiadomienia, jeśli algorytmy Garmina uznają, że zbyt wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej.

Nowe zegarki Garmina mają również łączność NFC oraz obsługują płatności zbliżeniowe Garmin Pay.

Wszystkie odmiany zegarka Garmin Venu 3 i Garmin Venu 3S mają komplet modułów odpowiedzialnych za łączność:

  • GPS
  • GNSS (Glonass)
  • Wi-Fi.

Wygląd i rozmiary wyświetlacza

Najnowsze zegarki mają wodoszczelną obudowę, która powinna wytrzymać zanurzenie na głębokość do 50 metrów (5 ATM). Tradycyjnie, obudowa jest wykonana z wysokiej jakości materiałów. Koperta z tworzywa posiada wzmocnienia w postaci włókna szklanego, a otacza ją metalowa ramka (stal nierdzewna). Wyświetlacz został natomiast przykryty szkłem ochronnym Corning Gorilla Glass 3.

Premiera Garmin Venu 3

W zależności od wybranego modelu, różni się średnica tarczy zegarka. Dla lepszego dopasowania także szerokość paska jest różna:

  • Garmin Venu 3 ma ekran 45 mm (1,4″, rozdzielczość 454 x 454 pikseli) i pasek o szerokości 22 mm
  • Garmin Venu 3S ma mniejszy ekran – 41 mm (1,2″, rozdzielczość 390 x 390 pikseli), pasek ma szerokość 18 mm

Być może w przyszłości na rynku pojawi się też wersja pośrednia z tarczą 43 mm (być może o nazwie Garmin Venu 3 Plus).

Lepsza bateria w Garmin Venu 3/3S

Jedną ze zmian, którą z pewnością docenimy, jest wydłużony czas pracy na jednym ładowaniu. Garmin Venu 3 może działać maksymalnie przez 14 dni (do 5 dni z włączonym Always-on Display). Poprzednik pozwalał na maksymalnie 10 dni pracy, więc różnica jest naprawdę spora. Pojawił się też tryb oszczędzania baterii. Dzięki niemu możemy liczyć nawet na 26 dni pracy na jednym ładowaniu. Przy korzystaniu z GPS osiągniemy natomiast maksymalnie 20 godzin.

Garmin Venu 3S może natomiast działać przez maksymalnie 10 dni (do 5 dni, jeśli używamy Always-on Display).

Premiera Garmin Venu 3

Wersje kolorystyczne nowych zegarków Garmina

Zegarki, które wkrótce powinny mieć swoją oficjalną premierę, wyglądają naprawdę dobrze. Garmin dopracował design i zminimalizował ramki wokół efektownego wyświetlacza AMOLED. Stylistykę podkreślają też atrakcyjne kolory.

  • Garmin Venu 3: czarny, biały
  • Garmin Venu 3S: „Soft Gold”, „French Gold”, szary, grafitowo-czarny.

Ile kosztuje nowy Garmin Venu 3 i Garmin Venu 3S?

Podsumowując, zegarki Garmin Venu 3 i Garmin Venu 3S to bardzo udane konstrukcje. Ostatnią kwestią, którą warto poruszyć jest zatem ich cena. Ta, niestety, nie jest niska. W momencie rynkowego debiutu producent wycenił oba urządzenia na 2299 zł.

Dla osób, które nie potrzebują gadżetów najnowszej generacji, wciąż atrakcyjną propozycją będzie model poprzedniej generacji, który obecnie wyceniony jest na ok. 1000 złotych mniej. Wydaje się jednak, że nowe funkcje i możliwości warte są tego, aby dopłacić do nowego modelu.

Specyfikacja Garmin Venu 3 / Venu 3S

  • Wymiary: 45 x 45 x 12 mm / 41 x 41 x 12 mm.
  • Ekran: częstotliwość odświeżania 60 Hz, Always-on Display, szkło ochronne Corning Gorilla Glass 3
    – Venu 3: 35,4 mm AMOLED 1,4″, rozdzielczość 454 x 454 pikseli
    – Venu 3S: 30,4 mm AMOLED 1,2″, rozdzielczość 390 x 390 pikseli
  • Tworzywo: tworzywo sztuczne wzmacniane włóknem szklanym, ramka ze stali nierdzewnej
  • Wodoodporność: tak, 5 ATM (do 50 metrów)
  • Bateria:
    – Venu 3 – do 14 dni w trybie zegarka, tryb oszczędzania baterii – do 26 dni pracy, 26 godzin w trybie tylko GPS, 11 godzin – tryb z wszystkimi systemami i muzyką.
    – Venu 3S – do 10 dni w trybie zegarka, tryb oszczędzania baterii – do 20 dni pracy, 21 godzin w trybie tylko GPS, 8 godzin – tryb z wszystkimi systemami i muzyką.
  • Funkcje: optyczny pulsometr, pomiar SpO2, ponad 1600 trybów sportowych, analiza snu Sleep Coach, monitorowanie stresu, badanie poziomu energii Body Battery, sterowanie smartfonem (powiadomienia, rozmowy, odtwarzacz muzyczny, spust aparatu), mikrofon i głośnik do rozmów telefonicznych, asystent głosowy, odtwarzanie muzyki z zegarka (8 GB pamięci)
  • Tryby sportowe: tak (ponad 30 dyscyplin, 1600 ćwiczeń), wirtualny trener Garmin Coach
  • Łączność: Wi-Fi, GPS, GNASS, Bluetooth 5.3 LE
  • NFC: tak, płatności zbliżeniowe Garmin Pay
  • Cena: 2299 zł.
TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.