CMF Phone 1: nieco dziwny, ale bardzo fajny i ze świetną ceną

09.07.2024 |
| Clock Przeczytasz w 6 minut
CMF Phone 1: nieco dziwny, ale bardzo fajny i ze świetną ceną
Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że CMF planuje wprowadzić do sprzedaży swój pierwszy smartfon. Wreszcie jest. Efekt „wow” zapewniają niecodzienne możliwości związane z personalizacją obudowy. Smartfon jest przy tym wydajny, dobrze wyposażony i ma atrakcyjną cenę. Czy to przepis na sukces?

Premiera CMF Phone 1

Zacznijmy od tego, co to jest CMF. Marka należy do Nothing – producenta smartfonów i akcesoriów, jak słuchawki i smartwatche. Obie mają dość krótki staż na rynku, co nie stoi jednak na przeszkodzie w tworzeniu niecodziennych, wyróżniających się urządzeń. Nothing Phone to gama, która składa się z trzech telefonów. Mają częściowo przezroczystą obudowę i efektowne, rozbudowane podświetlenie plecków:

  • Nothing Phone (1) – pierwszy smartfon tej marki
  • Nothing Phone (2) – model z wyższej półki, z mocnym procesorem i dobrym aparatem
  • Nothing Phone (2a) – druga generacja tańszego modelu w cenie około 1500 złotych.

Już z pierwszych zapowiedzi CMF Phone 1 dowiedzieliśmy się, że model ma być tańszym uzupełnieniem gamy, ze specyfikacją nieco przypominającą Nothing Phone (2a). Rzeczywistość przerosła jednak moje oczekiwania!

CMF Phone 1
CMF Phone 1

Pierwszy smartfon marki ma nietypową obudowę. Tym razem nie postawiono jednak na podświetlenie, a możliwość rozkręcenia konstrukcji. Mamy kilka śrubek, a do zestawu z telefonem otrzymujemy odpowiedni śrubokręt. Możemy samodzielnie, w kilka chwil wymienić tylny panel. Obecnie CMF Phone 1 ma kilka kolorów obudowy. Możemy się jednak spodziewać, że w przyszłości na rynku pojawią się też różne zamienniki, być może z bardzo ciekawym wykończeniem – metalowym, drewnianym, czy z eko skóry. To jednak nie koniec możliwości, jakie dają nam śrubki z tyłu. Poza tym, że telefon jest niejako „zintegrowany” z etui (nie musimy więc go dokupować), CMF przygotowało różne akcesoria. Przykręcamy je śrubkami, co wydaje się bardzo trafnym pomysłem.

CMF Phone 1
CMF Phone 1

Obecnie do wyboru mamy:

  • smycz
  • podstawkę pozwalającą ustawić smartfon na stole, np. do oglądania filmu
  • etui na karty płatnicze lub dokumenty
CMF Phone 1
CMF Phone 1

Koszt oryginalnych akcesoriów nie jest przy tym wygórowany. Wyobrażam sobie, że w podobny sposób moglibyśmy podłączyć powerbank, czy głośnik Bluetooth, a może inne dodatki. Pomysł przypomina nieco rozwiązanie Moto Mods, stosowane lata temu przez Motorolę. Ich dodatki były jednak dość kosztowne, a pomysł nie przyjął się na rynku.

CMF Phone 1
CMF Phone 1 i dostępne akcesoria

CMF Phone 1

Obudowa CMF Phone 1, przynajmniej do momentu jej wymiany, może być czarna, pomarańczowa, jasnozielona lub niebieska. Poszczególne warianty są plastikowe lub ze skóry wegańskiej. Konstrukcję uszczelniono, choć certyfikat IP52 oznacza właściwie tylko minimalną i podstawową ochronę przed zachlapaniem lub kurzem.

CMF Phone 1 zadebiutował 8 lipca i jest dostępny w sprzedaży w Polsce. Dystrybucja rozpocznie się 12 lipca.

Smartfon ma 8 GB RAM i pamięć o pojemności 128 lub 256 GB. Możemy ją zwiększyć, korzystając z karty microSD. Zastosowany w nim procesor to MediaTek Dimensity 7300. Jest dość szybki i nowoczesny, ciężko będzie znaleźć lepiej działający smartfon w tej półce cenowej.

CMF Phone 1
Pierwszy smartfon CMF by Nothing

CMF Phone 1 ma komplet nowoczesnych systemów łączności. Jest obsługa sieci 5G (także Dual SIM), NFC do płatności zbliżeniowych, Bluetooth 5.3 i Wi-Fi 6. Mało który telefon w tej cenie może pochwalić się taką lista. Zabrakło natomiast głośników stereo, czy wejścia słuchawkowego.

Dobry ekran to plus Nothing CMF Phone 1. Aparat – na minus

Każdy dobry smartfon musi mieć wysokiej klasy ekran. W CMF Phone 1 znajdziemy panel AMOLED z HDR10+ i odświeżaniem 120 Hz. Ma wielkość 6,67″ i rozdzielczość Full HD+. Cieszy wysoka jasność – maksymalnie do 2000 nitów. W dolnej części ekranu znajduje się też czytnik linii papilarnych. Nieco gorszą wiadomością są całkiem spore ramki wokół ekranu. Smartfon wygląda prze nie, jakby wyprodukował go… Samsung. Potwierdza to stosunek wielkości ekranu do powierzchni frontu – 85,1%, czyli nieznacznie lepszy, niż w 3-krotnie droższym Samsungu Galaxy S23 FE. W związku z tym i wymiary smartfona nie są zbyt kompaktowe – 164 x 77 x 8 mm. Waga wynosi natomiast około 200 gramów. Z drugiej strony – do modelu z wymienną klapką nie musimy dokupować case, który też zwiększa przecież nieco rozmiary urządzenia.

Ekran w CMF Phone 1
Ekran w CMF Phone 1

O ile ekran możemy uznać za atut, aparat CMF Phone 1 z pewnością nim nie jest. Aparat główny ma matrycę Sony IMX 882 50 MP z obiektywem f/1.8. Ma autofocus PDAF, zabrakło natomiast stabilizacji obrazu. Dodatkowy obiektyw ma 2 MP i służy do pomiaru głębi ostrości. Kamerka przednia ma natomiast 16 MP. Brakuje aparatu szerokokątnego, czy ze zbliżeniem. Z drugiej strony – aparat główny ma ten sam sensor, co m.in. POCO F6, realme GT Neo6, realme 12 Pro i OnePlus Nord 4. Gdyby miał optyczną stabilizację, byłby całkiem niezły.

Aparat w smartfonie CMF
Aparat w smartfonie CMF

Bez dwóch zdań dobra jest natomiast bateria. Ma pojemność 5000 mAh i dość szybkie ładowanie 33 W. Ciekawie prezentuje się też oprogramowanie – Android 14 z nakładką NothingOS 2.6. Wygląda dość futurystycznie, choć jest oczywiście wiele motywów do wyboru. Nothing CMF Phone 1 otrzyma dwie duże aktualizacje Androida i poprawki zabezpieczeń przez 3 lata.

CMF Phone 1
CMF Phone 1

Cena i dostępność CMF Phone 1 w Polsce

I na koniec najlepsza wiadomość: ten smartfon jest naprawdę dobrze wyceniony. Wariant z pamięcią 128 GB kosztuje poniżej 1000 złotych. Ceny prezentują się następująco:

  • CMF Phone 1 128 GB – 999 złotych
  • CMF Phone 1 256 GB – 1099 złotych.

Od razu poznaliśmy też cennik akcesoriów marki CMF, dedykowanych do tego urządzenia:

  • smycz – 109 złotych
  • stojak – 109 złotych
  • etui na karty – 109 złotych
  • dodatkowa obudowa – 149 złotych.
Nowy smartfon CMF
Nowy smartfon CMF

Specyfikacja Nothing CMF Phone 1

  • Wymiary: 164 x 77 x 8 mm (plecki z tworzywa sztucznego), 164 x 77 x 9 mm (wersja z wegańską skórą), 197 gram (obudowa plastikowa), 202 gram (wegańska skóra)
  • Ekran: 6,67″ Super AMOLED, 120 Hz, rozdzielczość 2400 x 1080 pikseli (Full HD+), jasność typowa 500 nitów, jasność szczytowa 2000 nitów, czytnik linii papilarnych
  • Aparat główny: 50 MP f/1.8 Sony IMX882 z autofocusem PDAF, 2 MP czujnik głębi, wideo 1080p w 30 kl./s
  • Przednia kamera: 16 MP, wideo 1080p w 30 kl./s
  • Procesor i grafika: ośmiordzeniowy procesor MediaTek Dimensity 7300, GPU Mali-G610, system operacyjny Android 14 z nakładką Nothing OS 2.6
  • Pamięć wbudowana: 8 GB RAM + 128 GB, 8 GB RAM + 256 GB, obsługa karty pamięci microSDXC
  • Bateria: 5000 mAh, ładowanie przewodowe 33 W
  • Funkcje: wymienna tylna obudowa, Accessory Point, pyło- i wodoodporność IP52, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC, 5G, czytnik linii papilarnych w ekranie, głośniki stereo
  • Kolory: czarny, pomarańczowy, jasnozielony, niebieski
  • Cena: 999 zł (8/128 GB) lub 1099 (8/256 GB)

Czy warto kupić CMF Phone 1?

Dziś każdy smartfon Nothing jest bardzo opłacalny i nieraz znajduje się w rankingach najbardziej polecanych modeli w swojej cenie. Nie inaczej jest w przypadku CMF Phone 1. Oczywiście, dość nietypowa konstrukcja i charakterystyczny styl nakładki systemowej sprawiają, że nie każdemu smartfon przypadnie do gustu. Ma jednak ciekawe rozwiązania, nie jest przy tym urządzeniem „przekombinowanym”. Jeśli natomiast szukasz telefonu z charakterem i lubisz innowacyjne gadżety – to strzał w dziesiątkę.

Możliwość niedrogiej, samodzielnej wymiany obudowy sprawia też, że telefon możemy uznać za całkiem odporny. Taka cecha sprawia, że CMF Phone 1 będzie dobrym wyborem jako telefon dla dziecka lub osoby aktywnej. Smartfon jest przy tym szybki i ma bardzo dobry ekran. Jedynymi minusami pozostają więc aparat fotograficzny bez OIS lub obiektywu szerokokątnego, a także brak głośników stereo.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.