Search icon

Speedtest – test szybkości internetu. Jak zrobić to poprawnie?

17.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Speedtest – test szybkości internetu. Jak zrobić to poprawnie?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Umowa podpisana z dostawcą internetu i deklarowane parametry łącza nie zawsze pokrywają się z faktyczną prędkością sieci. Jeśli wydaje ci się, że internet działa wolno, możesz samodzielnie sprawdzić prędkość. Wystarczy, że zrobisz speedtest. Nie wiesz jak ani gdzie? Przeprowadzimy cię przez cały proces i objaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć.

Co to jest Speed Test?

Najogólniej rzecz ujmując, speedtest to test prędkości łącza, a jak wszyscy wiemy, to jeden z najważniejszych parametrów internetu domowego. Do pomiaru nie potrzebujemy żadnej specjalistycznej wiedzy i każdy samodzielnie jest w stanie go wykonać. Z każdego narzędzia jesteśmy w stanie odczytać cztery parametry:

 • Pobieranie (Download),
 • Wysyłanie (upload),
 • Opóźnienia (PING),
 • Zmienność opóźnienia (Jitter).

Wielu interesuje się wyłącznie tym pierwszym, czyli prędkością pobierania, ale tak naprawdę każdy parametr powinien być w normie i zgodzie z umową.

Dlaczego warto sprawdzić prędkość internetu?

Umowa umową, ale zasada ograniczonego zaufania nie odnosi się wyłącznie do prawa ruchu drogowego. Jeśli podpisujemy umowę z dostawcą, warto co jakiś czas kontrolować, czy szybkość internetu jest zgodna z tym, co zadeklarował dostawca. Zdarza się, że transfer jest zaniżony a PING wysoki. Speedtest pozwala w łatwy sposób wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Test łącza powinni przeprowadzić również gracze. Zwłaszcza jeśli usługa jest nowa i nie wiemy, jak sprawdzi się połączenie sieciowe. Tzw. lagi mogą być wyjątkowo uciążliwe, nawet jeśli gramy okazjonalnie.

Szybkość internetu ma też duże znaczenie, jeśli pobieramy bądź wysyłamy pliki. Ograniczony transfer, zaniżony względem tego, co figuruje w umowie, będzie w tym wypadku poważną przeszkodą.

Speedtest zajmuje dosłownie kilkadziesiąt sekund, dlatego warto przeprowadzać go regularnie. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których płacimy za internet o prędkości 500 Mb/s, a finalnie otrzymujemy wyłącznie 250 Mb/s.

aplikacja do sprawdzenia prędkości internetu

Szybkość internetu w Polsce – raport 2022

Dane za rok 2022 pokazują, że znacznie poprawia się jakość i szybkość internetu dostępnego w polskich gospodarstwach domowych. Raport został przygotowany przez serwis Speedtest.pl na podstawie prawie 42 milionów testów. Oto najciekawsze dane:

 • 110 MB/s – średnia prędkość internetu domowego (wzrost o 28 procent z 85 MB/s)
 • 42 Mb/s – średnia prędkość internetu mobilnego (wzrost o 12 procent)
 • 42 Mb/s – średnia prędkość wysyłania (upload) internetu domowego (wzrost o 27 procent)
 • 11 Mb/s – średnia prędkość wysyłania (upload) internetu mobilnego (wzrost o 9 procent)

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Prędkość internetu każdy może sprawdzić samodzielnie. Nie jest to czasochłonne zadanie i nawet laik bez trudu sobie poradzi. W przypadku komputerów stacjonarnych musimy jedynie wybrać stronę, która pozwoli przeprowadzić speed test albo zainstalować aplikację, jeśli test internetu wykonujemy na urządzeniu mobilnym.

W sieci znajdziemy wiele narzędzi do testowania łącza, ale nie ma potrzeby sięgać daleko, wystarczy skorzystać z naszego Speed testu, który znajduje się na początku tego artykułu.

Jeśli chcemy wykonać internet speed test na urządzeniach mobilnych najlepiej wykorzystać do tego aplikację. Możecie wybrać jedną z tych:

Speedtest od Ookla

Inne speed testy na telefon:

Podobnych witryn i aplikacji jest wiele, a każda z nich działa na takiej samej lub zbliżonej zasadzie.

Jeśli chcemy sprawdzić prędkość internetu, wystarczy kliknąć przycisk Start na stronie lub w aplikacji.

Jak poprawnie przeprowadzić test prędkości internetu?

Pomiar prędkości internetu powinien być miarodajny. To oznacza, że przed przeprowadzeniem testu powinniśmy wykonać kilka czynności. Jeśli tego nie zrobimy, wyniki mogą okazać się zaniżone, a przecież nie o to nam chodzi. Wiele zależy od urządzenia, na którym przeprowadzamy speedtest. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby poprawnie przeprowadzić test prędkości.

Test internetu przewodowego

Rzetelne wyniki w przypadku internetu przewodowego osiągniemy tylko wtedy, jeśli podłączymy komputer za pomocą przewodu Ethernet. W czasie pomiaru inni użytkownicy nie powinni korzystać z sieci. Dobrą praktyką jest wypięcie z modemu wszystkich urządzeń, które korzystają z sieci – dekoder czy konsola mogą zaburzyć wyniki speedtestu.

Test WiFi (internetu bezprzewodowego)

WiFi speed test – szybkość łącza bezprzewodowego również możemy sprawdzić. Pamiętajmy jednak, aby znaleźć się maksymalnie blisko routera. W ten sposób ograniczymy ilość przeszkód, które mogłyby zaburzyć pomiar. Osoby dysponujące częstotliwością 5 GHz powinny się na nią przełączyć przed rozpoczęciem testu. Musimy mieć też na uwadze, że na ostateczny wynik wpływ ma wiele czynników. Od rodzaju urządzenia, aż do jakości karty WiFi, która została w nim zainstalowana.

Speedtest na komputerach stacjonarnych

Internet speed test możemy przeprowadzić na różnych urządzeniach. Jeśli wykonujemy go na komputerach stacjonarnych i w przeglądarce, koniecznie zamknijmy wszystkie otwarte karty. Nie mniej ważne jest wyłączenie wszystkich programów. Jeśli mamy aktywny VPN – koniecznie go wyłączmy, podobnie jak programy i aplikacje, które pracują w tle.

Jeśli w tle pobierają się aktualizacje, powinniśmy poczekać aż system je zakończy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że niektóre programy antywirusowe zaburzają wyniki. Najlepiej na czas przeprowadzenia testu wyłącz antywirusa i firewalla.

Test łącza internetowego na laptopach

W przypadku laptopów obowiązują wszystkie te same zasady, co przy komputerach stacjonarnych. Oprócz tego, laptopa należy podpiąć do ładowarki. Speed test przy zasilaniu bateryjnym może w znaczący sposób zaniżyć wyniki.

Test szybkości internetu na urządzeniach mobilnych

W przypadku tabletów i telefonów speed test najlepiej przeprowadzić za pomocą zainstalowanej aplikacji. Oczywiście możemy to zrobić też bezpośrednio z przeglądarce, ale bardziej miarodajne wyniki uzyskami dzięki odpowiednim programom.

Jak odczytać wynik testu?

Już na samym początku wspomnieliśmy, że test szybkości internetu pokaże nam przynajmniej trzy (a często i cztery) parametry. Wyjaśnijmy zatem, jak je zinterpretować i na co mają faktycznie wpływ podczas korzystania z sieci.

wyniki testu prędkości łącza

Prędkość pobierania (ang. Download)

Większość użytkowników wykonuje speedtest właśnie po to, aby poznać prędkość pobierania. Wartość najczęściej wyrażona jest w megabitach na sekundę (Mb/s) albo gigabitach na sekundę (Gb/s). Im większa prędkość pobierania, tym szybciej ściągniemy treści z zewnętrznych serwerów. To właśnie download odpowiada szybkie wczytywanie się stron WWW, ładowanie filmów na YouTube i Netflixie oraz pobieranie plików.

Prędkość wysyłania (ang. Upload)

Test internetu pozwala nam sprawdzić także prędkość wysyłania plików. W przeciwieństwie do prędkości pobierania, upload informuje, z jaką prędkością wyślemy pliki na serwer zewnętrzny. Szybkość wysyłania jest często znacznie niższa pobierania i nie ma w tym nic dziwnego. Tylko łącze symetryczne gwarantują uzyskanie przesyłu w obu kierunkach z taką samą prędkością.

Duża prędkość wysyłania pozwala szybko wysłać film na YT czy sprawnie przerzucić większą ilość plików do chmury internetowej. Z punktu widzenie przeciętnego użytkownika sieci ten parametr nie ma zbyt wielkiego znaczenia.

Opóźnienia (ang. PING)

Wysoki PING spędza sen z powiek wszystkim, którzy rywalizują z innymi przez internet. Duże opóźnienia potrafią wręcz uniemożliwić rozgrywkę. PING powie nam, jaki czas upływa od wysłania zapytania na serwer do momentu uzyskania odpowiedzi. Opóźnienia mierzy się w milisekundach.

Zmienność opóźnienia (ang. Jitter)

Jitter jest bezpośrednio związany z PING’iem. Określa, jak w czasie zmieniają się opóźnienia, czyli potocznie rzecz ujmując – jakie są zakłócenia w przysyłaniu danych. Mogłoby się wydawać, że opóźnienia oraz ich zmienność to kolejne parametry, na które nie musimy zwracać uwagi, ale w gruncie rzeczy jest zupełnie odwrotnie. Dzięki nim dowiemy się, czy łącze jest stabilne.

Dlaczego wynik testu jest niższy niż prędkość na umowie?

Zdarza się, że wyniki speedtestu są rozczarowujące. Parametry deklarowane w umowie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, co od razu skłania nas, by złapać za telefon i zadzwonić do usługodawcy. Zanim jednak go wykonamy, upewnijmy się, że podczas pomiaru prędkości łącza stworzyliśmy odpowiednie warunki. Chodzi o wskazówki omawiane wyżej, ale to nie wszystko.

Niektóre urządzenia są dławikiem dla większego przepływu danych. Wystarczy słabsza karta sieciowa, która nie obsługuje maksymalnej prędkości naszego internetu.  Nie bez znaczenie jest też pora dnia i serwer, na którym przeprowadzono test internetu.

Oprócz tego na szybkość łącz wpływ mogą mieć:

 • Zbyt duża ilość zakładek otwartych w przeglądarce – ten punkt dotyczy osób, które wykonują speedtest w przeglądarce internetowej.
 • Przestarzałe sterowniki karty sieciowej – to realnie wpływa na wynik.
 • Nieprawidłowa konfiguracja routera lub korzystanie z przestarzałego modemu.
 • Kiedy przeprowadzamy test prędkości WiFi, a nasz router znajduje się za stertą rzeczy albo jest schowany w szafie, nie możemy oczekiwać miarodajnego wyniku.
 • Wirusy – tak, złośliwe oprogramowanie może przełożyć się na wydajność łącza sieciowego.
 • Ktoś, kto nie powinien, ma dostęp do sieci – darmowe WiFi, czyli takie niezabezpieczone hasłem, to dla niektórych dobra okazja, aby korzystać z sieci za darmo.

Co może wpłynąć na szybkość internetu?

Jeśli żadna z powyższych wskazówek nie pomogła możemy spróbować we własnym zakresie popracować nad szybkości internetu w domu. Wolne łącze jest problemem, ale nie tym z gatunku “nie do rozwiązania”. Czasem wystarczy zmienić ustawienia routera albo zainwestować w nowocześniejsze urządzenie, aby realnie poprawić jakość łącza.

Twój internet wolno działa? Skorzystaj z naszych porad:
Jak przyśpieszyć Internet?
Wolny Internet – przyczyny i porady. Jak przyśpieszyć Internet?

Jeśli mamy pewność, że żadna z wyżej wymienionych sytuacji nie wpłynęła negatywnie na speedtest, mamy pełne prawo domagać się od usługodawcy, żeby parametry w umowie były zgodne ze stanem rzeczywistym.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.